Вранці 13 грудня заступник міністра МВС Олександр Гогілашвілі написав заяву про відставку, і Кабінет міністрів своїм розпорядженням одразу її задовольнив. Екскуратор боротьби з наркозлочинністю, кавалер ордена «За заслуги» ІІІ ступеня навіть потрапив у базу «Миротворця», так ґрунтовно порилися в його біографії.
Покаяння не допомогло
В історію українських скандалів Олександр Гогілашвілі увійде із фразою: «Єдиний заступник міністра, з таким е@лом як у мене, він тільки один». Жахливо розлютившись, що на блокпосту «Долина» у Краматорському районі поліцейські з полку особливого призначення «Київ» вимагали у нього документи, він опустився до образ і непрямих загроз.
Події відбувалися у темний час доби 8 грудня, відео перепалки було передано до МВС, звідти перекочувало на ютуб-канал «Остання крапля» та справило ефект бомби. Резонанс посилила аналогічна історія, яка раніше сталася із заступником міністра МВС у Києві і теж стала зараз надбанням ЗМІ.
Незважаючи на те, що Гогілашвілі через фейсбук публічно покаявся і вибачився за емоційність, інтернет-спільнота відразу винесла йому вирок: винний! Деякі юристи навіть написали, що, крім адміністративного протоколу за хуліганство (нецензурна лексика), він заслуговує на кримінальну статтю за перевищення службових повноважень.
Це дисциплінарне порушення. Тому звільнити чиновника могли за статтею. Відставка за власним бажанням – це реверанс у його бік, а скоріше – компроміс
- Історія дуже негарна, але на кримінальну статтю все ж таки не тягне, - вважає адвокат Олексій Сиротін. – Заступник міністра не примушував поліцейських до якихось дій, він виявив непокору до законного порядку та перешкоджав нормальній роботі блокпоста. Це дисциплінарне порушення. Тож звільнити чиновника могли за статтею. Відставка за власним бажанням – це реверанс у його бік, а скоріше – компроміс.
Щодо адміністративного протоколу, то санкція - штраф у 51 гривню - більше розлютила б, ніж задовольнила розпалену публіку, вважає юрист.
Знати в обличчя всі не зобов'язані
"Начальство треба знати в обличчя!". Ця крилата фраза прийшла до нас зі старого доброго фільму Ельдара Рязанова «Дайте книгу скарг» і стосувалася громадського життя. А в житті служивих вона може бути правдою? Раптом у поліції існує правило вивчати зовнішні дані вищого керівництва, і Олександр Гогілашвілі у чомусь має рацію?
– Ніколи таких правил не було. Міліціонер, а нині поліцейський повинен знати в обличчя своє пряме керівництво, щоб розуміти, від кого отримує команди, - каже колишній заступник міністра МВС Михайло Корнієнко. – Він може пізнавати міністра, бо той часто з'являється на телебаченні, але вивчати заступників голови відомства не зобов'язаний.
Колишній керівник Голосіївського райуправління поліції у Києві Денис Ярославський зазначає, що у кожному райвідділі є стенд із фотографіями вищого керівництва МВС.
– Ця традиція тягнеться з радянських часів. Але заступники міністрів так часто змінюються, особливо останнім часом, що не встигають стежити за новинами та змінювати фотографії. Так було із Сергієм Чеботарем. Його вже звільнили, а знімки у більшості райвідділів не знімали чотири місяці, бо Чеботар продовжував ходити до Авакова, і незрозуміло було, чи працює він чи ні, – каже Денис Ярославський.
Але навіть якби поліцейські впізнали заступника міністра, вони все одно повинні були перевіряти документи. Інакше ризикували головою.
– Є так звані вводні – це коли зі штабу МВС створюють провокації, щоб перевірити, як підлеглі виконують завдання, – каже Денис Ярославський. – Поїздка Гогілашвілі теж могла бути такою вводною. Прояви постові люб'язність перед чиновником, могли потрапити під серйозні покарання. Так що вони тисячу разів мають рацію і заслуговують на підвищення. А замміністра підвів гонор.
А перевірка все одно потрібна
Мета поїздки Олександра Гогілашвілі через блокпост нам невідома. З руки журналіста Юрія Бутусова з'явилася інформація, що їхав він броньованим автомобілем та під охороною військових ГУР Міноборони. У МВС Гогілашвілі займається боротьбою з наркозлочинністю та реабілітацією наркозалежних. Такий кортеж за посадою йому не належить.
На загальній хвилі обурення та засудження слово на захист Гогілашвілі сказав відомий автогонщик та волонтер Олексій Мочанов, який називає Олександра своїм другом і не зрікся цього навіть після скандалу. За його словами, блокпост «Долина», де стався інцидент, це не зона ООС, а перший клапан на кордоні Харківської та Донецької областей у напрямку від Ізюму до Слов'янська. Там не діють паролі, просто перевірка документів і за потреби огляд… Це звичайний пост поліції».
За версією Мочанова, бронеавтомобіль та посилена охорона були потрібні заступнику міністра, якщо йшлося про боротьбу з наркокартелями. Хтось погано підготував подорож, не дав на контроль номери машин. Або спеціально не дав, щоб зберегти секретність. При перетині блокпоста сталося непорозуміння, а відео виклали в обрізаному варіанті.
- Я хочу не публічної страти та тухлих яєць з натовпу, а спокійного та виваженого всебічного розбору ситуації, – каже Олексій Мочанов.
На думку експертів «КП в Україні», саме тому анонсоване міністром Денисом Монастирським дисциплінарне розслідування інциденту має бути продовжено та після звільнення Гогілашвілі. Для об'єктивності.
- Якщо це було службове відрядження, мають зберегтися всі документи, мають бути підстави для залучення людей із ГУР. Крім того, після оприлюднення низки фактів слід з'ясувати, як ця людина взагалі опинилась на посаді заступника міністра. Це не просто посада, це урядова посада. Якщо інформація про подвійне громадянство підтвердиться, покаранню підлягають співробітники СБУ, які проводили спецперевірку перед призначенням, - вважає Денис Ярославський.
Медаль та подвійне громадянство
Інформації за три дні справді випливло багато. Було піднято і минуле Олександра Гогілашвілі, та його сьогодення.
На сайті МВС біографічна інформація дуже скупа. Народився 26 грудня 1973 року в Грузії, у 2019 та 2020 роках отримав два дипломи Львівського університету бізнесу та права. Трудова діяльність дорослої людини взагалі зводиться до одного року: з жовтня 2018 року до призначення в МВС був соцпрацівником Центру здорової молоді в Києві.
Втім, із центром, як свідчать соцмережі, Гогілашвілі працював і раніше, саме там у 2013 році міг познайомитись зі своєю майбутньою дружиною, а нині помічником Володимира Зеленського Мариною Левченко. У 2015 році вона писала, що до другої річниці Майдану чоловіка нагородили від Української православної церкви Київського патріархату медаллю «За жертовність та любов до України».
Завдяки шлюбу Олександр Гогілашвілі отримав українське громадянство, але водночас не відмовився від російського. УНН повідомляє, що його дані – номер паспорта та податковий номер – зберігаються на сайті Федеральної податкової служби РФ. Це одна з причин, чому прізвище колишнього заступника міністра вже опинилося в базі «Миротворця».
Також Гогілашвілі тісно пов'язують із Міжнародною антинаркотичною асоціацією та її центрами реабілітації, де наркозалежних нібито утримують і лікують насильно за гроші родичів. Правозахисник Артем Осипян стверджує, що з приходом Гогілашвілі до МВС центри перестали допускати моніторів з прав людини.
Мав великі повноваження
Посаду заступника міністра Олександр Гогілашвілі отримав у 2019 році за Арсена Авакова. Орден «За заслуги» ІІІ ступеня Зеленський йому вручив у 2020 році після спецоперації з виявлення великої партії кокаїну, що прямувала через Україну до Європи.
З Денисом Монастирським, як стверджують наші джерела, у Гогілашвілі конфліктів не було. У його руках виявилася зосередженою значна частка державної політики щодо наркотиків. Тому його звинувачують ще й у тому, що українські пацієнти не отримали доступу до медичного канабісу.
– Гогілашвілі мав повноваження, які йому дозволяли монополізувати вплив на державну стратегію щодо наркотиків. Зокрема, у питанні регулювання доступу до препаратів каннабісу для медицини та наукових досліджень, – каже співорганізатор «Маршу свободи» Тарас Ратушний. - Також він міг мати вплив на українську делегацію в комісії з наркотичних засобів в ООН.
З відставкою Гогілашвілі, на думку правозахисника, з’явився шанс для нових законодавчих ініціатив. Водночас, швидкість, з якою було прийнято рішення, каже, що є певні процеси, які не можна було поставити під загрозу. Затяжний репутаційний скандал міг спричинити «ефект доміно» у міжнародних проектах МВС. Зокрема, створення окремого бюро за прикладом управління боротьби з наркотиками, яке діє США і має повноваження нарівні з ФБР.