Президент України Володимир Зеленський не виключив проведення у країні референдуму щодо Донбасу. «Я не виключаю референдуму щодо Донбасу загалом. І тут питання не має статусу. Це може бути Донбасом, це може бути Кримом. Це може бути загалом щодо закінчення війни, - заявив він в ефірі телеканалу «1+1».
Він також припустив, що будь-яка країна пропонуватиме Україні ті чи інші умови. «Так може бути, але сьогодні цього немає точно, тобто тут немає жодних секретів у мене від суспільства. Я б з такими речами не жартував», - додав український президент, відповідаючи на запитання журналіста про можливість проведення референдуму щодо статусу районів Донецької та Луганської областей, які знаходяться під контролем проросійських сепаратистів.
Зв'язок із Мінськими угодами
Варто зазначити, що така заява від українського президента прозвучала одразу після телефонної розмови з президентом США Джо Байденом, яка вдень раніше провела відеоконференцію з президентом Росії Володимиром Путіним.
З чого раптом президент Володимир Зеленський знову заговорив про проведення референдуму щодо Донбасу? Спільним у цьому ланцюзі послідовних подій є позиція Росії. Яке за своїм трактуванням виконання Мінських угод наполягає на першочерговому виконанні саме політичних пунктів цього документа. А саме, про проведення виборів та надання особливого статусу Донбасу.
І цю вимогу не міг не повторити Володимир Путін у розмові з Джо Байденом, заявивши, що Київ не виконує Мінських угод. А одразу ж після їхньої розмови американські ЗМІ з посиланням на держдеп та Білий дім повідомили, що адміністрація Байдена може вимагати від Києва, щоб він офіційно надав певну автономію окупованим територіям сходу країни.
Референдум – це захист від тиску Росії
Вашингтон, з одного боку, намагатиметься переконати Україну піти на низку поступок на Донбасі, з іншого – зробити так, щоб це не виглядало перемогою російського лідера Володимира Путіна. За словами колишнього посла США у Києві Стівена Пайфера, регіонам Донбасу, зокрема, може бути запропоновано самоврядування у сфері охорони здоров'я, освіти та правоохоронних органів. У Білому домі спробували спростувати цю інформацію, але сталося це непереконливо. «Це неправда», - лише й сказала прес-секретар Білого дому Джейн Псакі.
Таким чином, вишиковується наступна картинка. Володимир Путін запропонував Джо Байдену натиснути на Київ – ухвалити особливий статус Донбасу. Знаючи болючість цієї теми для Києва, той запропонував президентові Зеленському часткову автономію у вигляді самоврядування у деяких сферах.
Але український президент не може прийняти навіть цього, тому що, наприклад, так зване самоврядування правоохоронних органів означатиме легалізацію всіх озброєних формувань ОРДЛО. І цього не ухвалять самі українці, на що Володимир Зеленський з метою свого політичного самозбереження не може не звертати уваги. Але й безпосередньо відмовити президентові США він також не може. Тому й порушив тему референдуму. У разі чого він може сказати, що це не він не хоче надавати Донбасу автономію, а народ України. А з цим навіть президентові США доведеться рахуватися.
Думка експертів
Олег Саакян, політолог:
- Справді, Росія намагається тиснути на Україну і прямо, і опосередковано у переговорних форматах з іншими країнами, зокрема США, над імплементацією Мінська за своїми лекалами. І, швидше за все, в Офісі президента України бачать запобіжник від цих ультиматумів в ідеї референдуму. Якщо нам і виставлятимуть якісь претензії щодо автономії Донбасу, то українська влада скаже, що вона не може їх ухвалити без узгодження з народом. А наше суспільство такої згоди на ультиматуми Росії ніколи не дасть. І таким чином Зеленський забезпечує легітимацію своєї відмови дати автономію Донбасу для міжнародних гравців. І вже зараз є інформація, що ультиматум Росії не пройде.
Володимир Фесенко, політолог:
- Зараз активізується переговорний процес щодо Донбасу, і ідею референдуму можна використовувати як опцію для обмеження варіантів вибору. Щоб показати Росії, що включення до Конституції України особливого статусу Донбасу не вітається переважно населення країни. Це спосіб включення до міжнародної гри громадської думки України для посилення позицій Зеленського у переговорному процесі щодо Донбасу. Тут треба ще розуміти таку просту річ: рішення щодо Донбасу не може бути прийняте лише українським керівництвом, воно ще має бути підтримане українським суспільством. Інтуїтивно Зеленський це розуміє. Крім того, в українському парламенті ніколи не набереться 300 голосів для внесення особливого статусу Донбасу до Конституції.