Ядерний потенціал міцніє. У кого більше

Договори та мораторії не допомагають скоротити кількість зброї.

garystockbridge617.getarchive.net

Незважаючи на існування низки міжнародних договорів, які накладають мораторій на виробництво та випробування ядерної зброї, світові лідери мають намір збільшувати свої ядерні потенціали.

США: утричі більше бомб

Сполучені Штати мають намір до 2025 року виготовити 480 нових тактичних ядерних авіабомб у модифікації B61-12. Як свідчать дані Федерації американських учених, ця кількість перевищує арсенали ядерних боєприпасів, які є у розпорядженні Китаю, Франції, Британії, Пакистану, Індії, Північної Кореї та Ізраїлю. Таким чином США мають намір втричі збільшити свій тактичний ядерний потенціал.

Ядерні авіабомби B61-12 є модифікацією попередніх версій боєприпасу B61-3, 4, 7 10 і 11. Вони призначені для оснащення стратегічних стелс-бомбардувальників B-2 Spirit і розроблюваних B-21 Raider, а також американських та інших натовських Європі: F-35А, F-15E та F-16C/D, F/A-18 та Tornado.

Національне управління з ядерної безпеки США (NNSA) минулого тижня повідомляло, що виробництво нових ядерних авіабомб розпочалося наприкінці листопада на підприємстві Pantex у штаті Техас. За наявними даними, США вже мають щонайменше десять нових боєприпасів.

Наразі на європейському театрі військових дій США мають від 100 до 150 ядерних авіабомб для застосування тактичною авіацією.

Але й крім ядерних, обсяги продажів озброєнь у світі продовжують зростати. Згідно з доповіддю Стокгольмського інституту дослідження проблем світу (SIPRI), сумарний обсяг продажів 100 компаній-лідерів з виробництва озброєнь у світі з 2019 до 2020 року зріс на 1,3% і досяг 531 млрд доларів.

Америка лідирує на ринку озброєнь

Найбільшим у світі експортером зброї, як і раніше, залишаються Сполучені Штати. Сумарний обсяг продажів 41 американської компанії становив 285 млрд. доларів, або 54% від загального обсягу продажів 100 компаній-лідерів на ринку озброєнь. Один тільки концерн Lockheed Martin продав у 2020 році оборонні системи на суму 58 млрд доларів.

У той же час, зазначають експерти, США активно інвестують у нові розробки, щоб бути готовими відбити можливу загрозу, що походить від країн, які Вашингтон вважає своїми потенційними противниками - насамперед Китаю та Росії.

Україна - у сотні найбільших

Серед 100 найбільших виробників озброєнь у світі у 2020 році опинилися і 26 компаній з Європи, зокрема одна українська – «Укроборонпром».

Вже цього року "Укроборонпром" підписав три угоди про співпрацю з американськими компаніями на загальну суму $2,5 млрд. Проведено переговори з керівництвом компанії Lockheed Martin Corporation. Сторони домовилися про розробку спільних проектів та програм, організацію досліджень та розробок. "Укроборонпром" також співпрацюватиме з Harris Global Communications Inc., що входить до групи компаній L3Harris Technologies.

За даними SIPRI, сумарний обсяг продажів європейських компаній порівняно з 2019 роком зріс на 1%, досягнувши 109 млрд доларів. Семеро британських компаній продали зброю на 37,5 млрд доларів. Шість французьких виробників - на 24,7 млрд. доларів, два італійських - на 13,8 млрд. доларів.

Щодо Німеччини, до топ-100 світових лідерів у виробництві озброєнь у 2020 році увійшли чотири підприємства з цієї країни. Сумарно вони досягли обсягу продажів у 8,9 млрд. доларів, що на 1,3% більше, ніж роком раніше.

Росія відстає

А ось продажі дев'яти російських компаній, що входять до сотні світових лідерів, у 2020 році скоротилися на 6,5% - з 28,2 млрд до 26,4 млрд доларів. Особливо помітне зниження у компаній Алмаз-Антей (на 31%), Вертольоти Росії (13%) та АТ Об'єднана суднобудівна корпорація (11%).

Експерт боннського Міжнародного центру дослідження конфліктів Маркус Байєр зазначає, що це може бути пов'язане зі втратою РФ багаторічних великих замовників, таких як Китай або Індія, які останніми роками розширили власне військове виробництво.

Китай перегнав Росію

За даними SIPRI, річне зростання обсягів продажів п'яти китайських держпідприємств, які увійшли до списку 100 світових лідерів військової промисловості, у 2020 році склало 1,9%. За цей рік вони продали свою продукцію на 66,8 млрд доларів.

Індія та Китай скористалися радянськими військовими технологіями для розвитку своєї оборонної промисловості, причому в галузі будівництва авіаносців КНР за останні 20 років «не лише наздогнав, а й перегнав Росію», яка за той самий період не прийняла на озброєння жодного нового авіаносця.

Військових приваблює штучний інтелект

IT-гіганти з Кремнієвої долини Google, Microsoft та Oracle поглиблюють співпрацю з військовою промисловістю. Так, підписано контракт Microsoft з Міноборони США на суму 22 млрд доларів на закупівлю очок Integrated Visual Augmentation System, в яких відображається в реальному часі вся важлива інформація про поле бою.

«Вони зрозуміли, що компанії, які розробляють нові технології, такі як штучний інтелект, комп'ютерне навчання або «хмарні» обчислення, пропонують ноу-хау, які виходять далеко за межі того, що можна традиційно очікувати від підприємств оборонної промисловості», - йдеться у доповіді SIPRI.