Колеги за санкціями Тупицького та Портнова: громадяни Сальвадора, Анголи та Гватемали

Під удар американських санкцій потрапили не лише українці, а й урядовці Центральної Америки та Африки.

sde.org.tr

Держдеп США ввів санкції проти корупціонерів із низки країн. З українців до списку потрапили ексзаступник глави Адміністрації президента Андрій Портнов, благодійний фонд його імені та колишній голова Конституційного суду України Олександр Тупіцький із дружиною Ольгою Тупицькою.

У компанії з ними також фізичні особи із Сальвадора, Анголи, Гватемали та Ліберії. «Корупційні дії забирають ресурси у громадян, підривають громадську довіру та загрожують прогресу тих, хто виборює демократію», - йдеться у заяві міністра фінансів США Джанет Єллен.

В рамках цих заходів США можуть відмовити у в'їзді іноземним посадовим особам, які, як вони підозрюють, причетні до корупційних злочинів.

Під санкції потрапила дочка диктатора

Так, Держдеп США ввів обмеження за участь у корупційних  правопорушеннях проти дочки експрезидента Анголи Ізабель душ Сантуш, що народилася в СРСР. Як заявили в американському Мінфіні, обмеження щодо Сантуш запроваджені за участь у корупційних правопорушеннях «шляхом присвоєння державних коштів у особистих цілях».

Душ Сантуш - дочка Жозе Едуарду душ Сантуша, який був президентом Анголи з 1979 до 2017 року. Вона народилася у 1973 році в СРСР, у Баку, коли її батько навчався там, і має російське громадянство. У 2013 році Forbes назвав душ Сантуш найбагатшою жінкою Африки, оцінивши її статки в 3,5 млрд доларів. У середині 2020-го, за даними видання, вони знизилися до 1,4 млрд. У січні 2021-го журнал виключив її з рейтингу найбагатших людей континенту, це сталося через замороження активів душ Сантуш в Анголі та Португалії у 2019 та 2020 роках у межах кримінальних справ проти неї.

В Анголі санкції також торкнулися двох колишніх чиновників - Леопольдіно Фрагозу ду Насіменто та Мануеля Хельдера Вієйра Діаса-молодшого, які, за даними Держдепу США, привласнили мільярди доларів.

Перевитрата коштів на ковід та зв'язок з бандами

У Сальвадорі високопосадовців звинувачують у перевитраті та розтраті коштів, спрямованих на боротьбу з ковідом. Серед них голова кабінету міністрів Сальвадора Марта Кароліна Ресінос де Берналь, яка, за твердженнями Мінфіну США, очолювала схему привласнення коштів від завищених контрактів у рамках заходів у відповідь країни на коронавірус. Під санкції також потрапив неназваний чиновник охорони здоров'я Гватемали, підозрюваний у причетності до незаконного привласнення коштів, виділених на ці цілі.

Державний департамент також застосував санкції проти Осіріса Луни та Карлоса Маррокіна, двох посадових осіб Сальвадора, яких Міністерство фінансів США звинуватило у керівництві, сприянні та організації низки секретних зустрічей із ув'язненими лідерами злочинних угруповань MS-13 та Barrio-18.

Держдепартамент також застосував подальші санкції проти Нестора Монкада Лау, радника з національної безпеки президента Нікарагуа Даніеля Ортегі, стверджуючи, що він керує "схемою імпортного та митного шахрайства".

Серед інших офіційних осіб, які зазнали переслідування, є також представник Ліберії, сенатор Йормі Джонсон, якого Міністерство фінансів США звинуватило у корупційних схемах.