Селфі: красиво та смертельно небезпечно

При спробі зробити екстремальне селфі у світі загинули вже 352 особи.

instagram.com/daxon

Як казав один блогер, селфі може вбити, селфі може врятувати, селфі може полиці за собою повести. І якщо з другою частиною вислову ще до ладу не все ясно, то забійна сила «себешок» сумніву не підлягає. Експерти британської фірми з оцінки ризиків та безпеки Rhino Safety стверджують: з 2011 року – тобто з моменту масової появи фронтальних камер на смартфонах – у світі при спробі зняти екстремальне селфі загинули вже 352 особи. Ця цифра в кілька разів перевищує кількість бідолах, яких за той же час з'їли, наприклад, найстрашніші білі акули.

- Ми підрахували лише випадки зі смертельним наслідком, - каже директор Rhino Safety Саймон Волтер. - Але статистика не враховує тисяч людей, які залишилися живими, але зазнали травм у гонитві за ефектним знімком.

Фото перед вибухом

Лідери рейтингу забійних селфі – індійці. Далі йдуть американці, замикають трійку «призерів» росіяни. Багато історії вражали своєю безглуздістю. Наприклад, двоє хлопців загинули, роблячи селфі з гранатою, попередньо висмикнувши з неї чеку - фотографія, зроблена перед вибухом, збереглася в телефоні, що вцілів. В іншому випадку дівчатка-підлітки у пошуках цікавого кадру полізли на залізничну цистерну і доторкнулися до дротів високої напруги.

Останній танець блогера-кранівниці

У пандемійний 2020 блогери взяли невелику паузу - було зафіксовано всього 7 нещасних випадків (для порівняння: у рекордному 2017 році 107 фотографів розплатилися життям за лайки). Проте цього року з ослабленням карантину та обмежень спостерігається ренесанс поганої та нехитрої справи. Вже 24 людини поклали свої життя на вівтар створення фотографій, які на мить розважать нудьгуючих інтернет-серферів.

У липні 100 тисяч передплатників оплакували загибель 23-річної кранівниці з Гонконгу Сяо Цюмей, яка стала зіркою соцмереж, знімаючи ролики про свою роботу. Користувачів підкуповувала явна невідповідність крихкої зовнішності дівчинки-дитини брутальної професії кранівника. Сяо танцювала прямо в кабіні свого крана, співала пісеньки, показувала серця, але в якийсь фатальний момент втратила рівновагу і впала з 50-метрової висоти. Можливо, вона потягнулася підхопити телефон, що падав... Трохи раніше її співвітчизниця, 32-річна Софія Чунг, зірвалася зі скелі, роблячи селфі на краю водоспаду Цин Дай у передмісті Гонконгу. Софія любила подорожувати та викладати фото, де вона балансує над прірвою.

Поцілунок з коброю

Список сюжетів, через які блогери розплачуються життям, можна продовжувати нескінченно. Самодіяльні папараці фотографуються з ведмедями, слонами, лізуть у вольєри з тиграми... 18-річний юнак-змієлів Сомнат Мхатре з Індії загинув, намагаючись поцілувати королівську кобру. Він не очікував, що зміюка вирішить «облобизати» його у відповідь. 29-річний льотчик Амрітпал Сінгх розбився на своїй Cessna 150, коли відволікся від управління, роблячи селфі на малій висоті, - про причини авіакатастрофи слідчим розповіла камера GoPro, яку знайшли на місці загибелі літака.

А велогонники « Тур де Франс » вважають любителів селфі бичем божим: вони вискакують зі своїми смартфонами на шосе і позують на камеру, не розуміючи, що пелотон із 200 велосипедистів, що мчить на швидкості понад 40 кілометрів на годину, не в змозі зупинитися. Ці фото вже спричиняли масові завали, в яких отримували каліцтва і велосипедисти, і вболівальники.

Головний спосіб самовираження покоління

Чому люди йдуть на такі навіжені вчинки?

Фанатів селфі часто дорікають за нарцисизм і марнославство. Але, напевно, все ж таки не випадково селфі стало головним засобом самовираження цифрового покоління. Це найпростіший і найефективніший спосіб заявити про себе у світі, де все у всіх на увазі. І, звичайно, отримати схвалення або підтримку у вигляді передплатників та лайків. Саме тому селфіманії схильні насамперед люди з низькою самооцінкою. Впевнені у собі громадяни набагато рідше перетворюють свою сторінку на іконостас імені самого себе. Лише 13 відсотків людей, які регулярно радують оточуючих своїми автопортретами, заявили, що цілком задоволені собою. Тоді як 60 відсотків охарактеризували себе як людей невпевнених та закомплексованих. Словом, часто за парадним фасадом облікового запису ховаються істоти самотні і вразливі. Викладаючи знімки, де вони відображені в свою зіркову мить у найкращому ракурсі, бідолахи лише намагаються підняти свою самооцінку, спираючись на ваші лайки.

Тоді лише одним способом можна зупинити селфіманів від авантюрних зйомок: треба лише уважніше і тепліше ставитися до оточуючих. Тоді їм не доведеться цілувати кобру, щоб досягти нашого схвалення.