Тридцять років тому СРСР зник із карт світу

У Біловезькій Пущі лідери трьох країн підписали угоду щодо створення СНД.

RIA Novosti archive/wikipedia.org/

Тридцять років тому - 8 грудня 1991-го – президенти Росії та України Борис Єльцин і Леонід Кравчук разом із головою Верховної Ради Білорусі Станіславом Шушкевичем підписали Біловезьку угоду, що поклала край існуванню Радянського Союзу. Документ був підписаний в урядовій резиденції "Віскулі" посеред Біловезької Пущі.

За тиждень до підписання документа в Україні відбувся референдум, на якому понад 90% українців підтримали незалежність держави. Самого Кравчука, який на той момент був спікером Верховної Ради, пізніше обрали президентом України.

За роки, що минули після цієї історичної події, вона обросла багатьма домислами та інтерпретаціями. Як розповів «КП" в Україні» сам Леонід Кравчук, більше половини того, що говорять про події того дня, неправда.

- Чого тільки не говорили про зустріч у Біловезькій Пущі! Що ми підписували угоду п'яні, десь під кущем, що Єльцина заманили туди під приводом полювання. А Єльцин у житті ніколи не був мисливцем, не вмів навіть стріляти. Я це знаю, адже неодноразово приймав його в Україні ще в СРСР, - зазначав Кравчук.

Він зауважив, що основна мета міфів – "принизити значущість Біловезької угоди". І що під час підписання документа Борис Єльцин віддати Крим РФ не вимагав.

- Позиція була такою, що кожна республіка забирає собі те, чим володіє на даний момент, - наголосив Кравчук.

"Біловезькі угоди" – неофіційне найменування «Угоди про створення Співдружності Незалежних Держав» (СНД). Було підписано 8 грудня 1991 року Україною, Республікою Білорусь, Російською Федерацією як державами – засновниками Союзу РСР, які підписали Договір про утворення СРСР.

В Угоді констатувалося припинення існування Союзу РСР як «суб'єкта міжнародного права та геополітичної реальності» та заявлялося про створення Співдружності Незалежних Держав (СНД).