Спілкування Байдена з Путіним: як говорили про Україну під час минулих зустрічей президентів

Усі попередні переговори російського президента з американськими зводилися до одного: треба виконувати Мінські угоди. А ось як – це питання висить у повітрі вже сім років.

kremlin.ru

І знову Байден

Вперше з початку своєї президентської каденції Джо Байден зустрівся із президентом Росії Володимиром Путіним 16 червня цього року у Женеві. Переговори тривали 4,5 години у вузькому та розширеному форматі, але повністю за зачиненими дверима. Також у переговорах взяли участь міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров та держсекретар США Ентоні Блінкен. Були на зустрічі радник з нацбезпеки США Джейк Салліван, заступник держсекретаря з політичних питань Вікторія Нуланд, прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков та заступник голови адміністрації президента РФ (за сумісництвом – куратор «українського спрямування» у Кремлі) Дмитро Козак.

Порядок денний зустрічі виглядав так: у Білому домі планували обговорити контроль над озброєннями, кліматичні зміни, військове втручання Росії в Україні, діяльність російських хакерів та переслідування Олексія Навального. Кремль бажав обговорювати питання стратегічної стабільності, протидію COVID-19, боротьбу з кіберзлочинністю і, можливо, ситуацію на Близькому Сході, в Україні та Нагірному Карабаху.

Під час розмови президент США заявив, що підтримує Україну.

- Я повідомив про непохитну відданість США суверенітету та територіальній цілісності України. Ми домовилися продовжувати дипломатичні зусилля, пов'язані з Мінськими угодами, і я поділився нашим занепокоєнням щодо Білорусі. Він не висловив незгоди з тим, що там сталося: у нього просто інша точка зору на те, що з цим робити, – розповів Байден на брифінгу перед журналістами.

Президент РФ Володимир Путін у свою чергу заявив, що Київ має сприяти реалізації Мінських угод, що на сході України мають відбутися вибори.

- Не треба бути юристом, не треба мати спеціальної освіти, щоб розуміти, що Мінські угоди не виконуються,

повідомив Путін.

Членство України в НАТО було згадано у розмові двох глав побіжно, «і говорити тут нема про що», заявив Путін.

Резюме: поговорили та розійшлися, залишивши відчуття декларативності цієї зустрічі. Після зустрічі у Женеві Байден зазначив, що справжній результат зустрічі покажуть найближчі 3-6-12 місяців. Як бачимо, минуло півроку, але крім рефрена про дотримання Мінських угод і концентрації військ на російсько-українському кордоні, що триває, поки нічого не відбувається.

Поговорили з Обамою.

З екс-президентом США Бараком Обамою Путін спілкувався кілька разів телефоном. У червні 2015-го Обама вимагає вивести російські війська з території України і нагадав Путіну про необхідність дотримання Мінських угод.

У лютому 2016 року також у телефонній розмові вже Путін заявив про те, що влада України має зробити «практичні кроки» щодо виконання Мінських домовленостей. Під цим Путін мав на увазі «налагодження прямого діалогу з Донбасом, проведення амністії та конституційної реформи, погодження з представниками Донецька та Луганська та введення в силу змін до закону про особливий статус».

На саміті країн Азіатсько-Тихоокеанського економічного співробітництва (АТЕС) у столиці Перу Лімі в листопаді того ж року під час кулуарної зустрічі Барак Обама ще раз закликав президента Путіна дотримуватися зобов'язань у рамках виконання Мінських угод. Чотирихвилинна зустріч закінчилася взаємним жалем про те, що «не вдалося досягти прогресу в Україні», заявив прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков.

…і з Трампом теж побалакали

З наступним президентом США Дональдом Трампом Путін зустрівся спочатку у Гельсінкі у липні 2018 року. Тоді тема України була піднята лише кількома словами.

– Під час обговорення внутрішньоукраїнської кризи звернули увагу на важливість реалізації Мінських угод. США могли б рішуче наполягати на цьому та налаштовувати на це українське керівництво, – сказав Путін на прес-конференції після зустрічі. Він також додав, що знає думку Вашингтона на анексію Криму.

– Вашингтон вважає такі дії Росії незаконними. У Росії ж інший погляд. Для нас, для РФ, це питання закрите, - наголосив Путін.

Дональд Трамп взагалі не коментував події в Україні.

У червні 2019 року на саміті G20 у японській Осаці президенти знову зустрілися та розмовляли майже півтори години. В офіційному повідомленні Білий дім згадав, що «темами цьогорічної бесіди двох президентів стали Іран, Сирія, Венесуела та Україна. Вони обоє погодилися, що поліпшення відносин - на користь обох країн та інтересах усього світу»… Проте про що саме говорили президент Росії та США, яких висновків дійшли і які перспективи цієї зустрічі – так і залишилося нез'ясованим…