Наступний грудень і перший сніг нагадують про зимові урочистості, що наближаються. Новий рік – традиційний час для дитячих ранків. «КП в Україні» розбиралася, як діти та їхні батьки хочуть зустрічати свята. Сьогодні в моді – нові особи, герої гучних фільмів чи всіма улюблені казкові персонажі з дитинства?
Звільни Діда Мороза з клітки
Про нові тренди у святкуванні новорічних ранків серед дітей шкільного віку нам розповів Олексій Самулєв, засновник компаній Q-team, Fort Boyard.kh та Questoria.ua та знавець інтелектуального клубу «Що? Де? Коли?
- Олексію, чи популярні сьогодні традиційні новорічні ранки та що прийшло їм на зміну?
- Маленьким дітям, як і раніше, цікаві аніматори – люди у костюмах із дитячих мультиків та фільмів. І, звичайно, Новий рік не обходиться без стандартного Діда Мороза та Снігуроньки.
А ось діти шкільного віку чекають на квест-шоу. Наприклад, "Форт Боярд". У різних містах України – Харкові, Одесі, Запоріжжі – для цього були обладнані майданчики на 500 квадратних метрів. Тут є свій Паспарту, на ланцюгах висить скриня з щурами, зміями та мишами. Учасникам потрібно пройти низку випробувань, щоб звільнити Діда Мороза із клітки.
Щоправда, сьогодні квест-кімнат дедалі менше: по них вдарив карантин. Крім того, вони розраховані на обмежену кількість дітей, а Новий рік – галасливе свято, яке хочеться провести у великій компанії. Тому з'явилася ще одна опція – рольові квести.
Для них пишуться спеціальні новорічні сценарії. Актори приїжджають до людей із реквізитом додому (до ресторану, школи). Батьки вручають ведучим подарунки, які видають дітям за проходження квесту.
– А скільки це коштує?
– Такі ранки, як «Форт Боярд» – від 400 до 1000 грн з дитини. Сюди може входити дискотека, і солодкий стіл.
- А як звичні новорічні персонажі?
– Є різні варіанти. У «Форт Боярді» Дід Мороз – один із героїв. Але іноді діти просять провести квест у стилі Гаррі Поттера чи Шерлока Холмса. Це можуть бути піратські, ковбойські вечірки чи космічні пригоди.
Люди щороку хочуть чогось новенького. Якщо минулого року у них був Дід Мороз, то цього року вони захочуть гангстерів. У 13-14 років діти найчастіше вибирають тему улюблених ігор або фільмів.
– Фокуси замовляють?
- Звісно! Але на одних фокусах далеко не поїдеш: їх просто дивляться, а в квестах грають.
- Що найбільше подобається дітям?
– Найбільше їм подобається вигравати. Коли відкривається скриня і падають монети, діти верещать у прямому значенні слова.
Малята хочуть чарівництва
А ось, за словами співробітників студії дитячого свята «Дивоцтво», новорічні ранки для найменших навряд чи відрізняються від тих, до яких ми звикли.
- Дітям, як і раніше, цікаві Дід Мороз і Снігуронька. Актуальні також сніговичок, ялинка, ельфи. Як і раніше, малюки чекають на казку. Хлопцям подобається бачити чарівників, помічників чарівників, які приносять подарунки, ельфів.
Іноді батьки замовляють Санта Клауса чи Ніколайчика із помічниками. Тому не можу сказати, що нинішні ранки надто змінилися. Дітям, як і раніше, потрібне добре чаклунство і Дід Мороз, який принесе подарунки.
- А нових персонажів ви не вводите?
– Це рідкісні випадки. Тільки якщо потрібно прийти привітати додому дорослу дитину. Замість Діда Мороза, він може замовити персонажа з ігор, в які він грає. Наприклад, із «Майнкрафту».
- Скільки коштує дитяче свято?
- від 2500 грн (до 27 грудня, 30-40 хвилин) та до 3500 грн (з 20 по 30 грудня, 1 година). У вартість входять два персонажі, музика, добірка плейлистів, необхідний реквізит, щоб діти пострибали, взяли участь в естафеті, чимось прокидалися, допомогли нарядити ялинку, зібрати новорічний пазлик, розповісти віршик Дідові Морозу, а потім отримали свої подарунки.
Загалом із новорічними святами все стандартно. Нічого особливо нового батьки не хочуть бачити, та й нам приємно ставити новорічну казку, як це було в нашому дитинстві.
На головному ранку країни заспіває Оля Полякова
Традиційна для Палацу «Україна» цьогорічна новорічна ялинка обіцяє вийти на новий рівень. З 24 грудня 2021 року по 6 січня 2022 року тут проходитиме новорічне шоу «Нова Снігова Королева» за участю Олі Полякової. За словами організаторів, такого мюзиклу Бродвейського формату Україна ще не знала. Ми поспілкувалися з музичним продюсером перспективного шоу Дмитром Саратським, щоб дізнатися про актуальні тенденції святкування Нового року.
- Що змінилося за останні роки у новорічних дитячих святах? Що актуальне зараз?
- Україна рухається у бік американського підходу до дитячої культури, коли немає жорсткого поділу на дитячий та дорослий контент. Сьогодні популярний формат «Для всієї родини». Згадаймо діснеївські мультики. Вони розраховані як на дітей, і на дорослих. Наприклад, «Король лев» не зовсім дитячий твор: він досить трагічний.
Як було раніше? Батько думав: зараз відведу дитину на виставу, а сам у цей час посплю. Ми проти такого підходу! Чисто дитячий контент відходить у минуле. Ми прагнемо змістити акценти, щоб наблизитись до формату «шоу для всієї родини». У цьому форматі і дорослим, і дітям однаково цікаво дивитися уявлення.
Кожен смисловий план «Нової Снігової королеви», над якою ми працюємо, буде зрозумілий глядачам різного віку. Діти переймуться симпатією до окремих персонажів, а дорослі отримають цікавий контент у вигляді зірок, побачать Олю Полякову, послухають авторську музику. У мюзиклі будуть авторські музичні номери (вокальні та інструментальні), а також драматичні епізоди з текстом.