Відомий український експерт Доктор Комаровський (педіатр Євген Комаровський) зазначає, що інформації про новий штам коронавірусу, який отримав назву "Омікрон", поки що мало, в тому числі мало і в нього самого. Але запит на інформацію про "новачка" дуже великий, тому Комаровський постарався зібрати все, що відомо, та популярно пояснити, як діяти у новій ситуації.
Лікар зазначив, що в ПАР дуже добре розвинена мережа антивірусних лабораторій - це "спадщина" епідемії ВІЛ, яка вирувала в країні. Тому людству у певному сенсі пощастило, що "Омікрон" з'явився саме тут – його виявили порівняно швидко. Але навіть у випадку з ПАР за той час, поки формувалося розуміння, що перед дослідниками - новий штам, з країни виїхало близько 100 тисяч осіб. Тому заходи, які наразі вживають деякі держави, блокуючи авіасполучення, запізнілі та "політичні" - вірус уже поширився. Але це не повинно лякати.
- У ПАР щеплено близько 25% населення. При цьому має місце зріст захворюваності, але (а тепер найголовніше, щоб ви це почули і перестали істерити) при цьому немає зросту летальності і, що ще не менш важливо, у ПАР на сьогоднішній день немає зросту потреби в кисні. Давайте видихнемо та заспокоймося, – закликав Комаровський.
Чому "Омікрон" викликав паніку?
Паніка і метушня, на думку доктора Комаровського, виникли тому, що цей самий "Омікрон" сильно не схожий на попередників - на інші коронавіруси.
- Є вихідний варіант "Альфа", назвемо його ВАЗ-2101. І є схожі на нього автомобільчики: ВАЗ-21 011, 21 013, 2103, 2106... А потім раптом з'являється щось на кшталт ВАЗ, але геть на цю одиничку не схоже. І називається воно ВАЗ-2108. І, вочевидь, довго думали, довго намагалися створити щось унікальне... Отак і в природі: щось унікальне взяло і створилося. Тобто як так вийшло, що проміжних варіантів немає, а ось це сонечко дуже сильно відрізняється від попереднього сонечка. Ну й не схожі геть зовсім, - спробував пояснити експерт на простому прикладі.
За яких обставин це можливо? Як це відбулося? І тут треба розуміти, як у принципі відбуваються мутації коронавірусу. Є людський організм. Це фортеця, яку захищають солдати – солдати-антитіла. Якщо антитіл багато і вони сильні, жодний ворог не зможе пробити захист, тож і хвороба не виникне. Якщо антитіл немає взагалі, фортеця беззахисна, будь-який коронавірус викличе хворобу. Але якщо є фортеця, є помірна кількість захисників, причому таких, не дуже сильних, тоді відбудеться відбір: у фортецю можуть пробитися сильні солдати з атакуючої армії.
Звичайною мовою: мутації виникають тоді, коли в організмі людини захист є, але він слабкий, тобто його можна подолати. І ідеальним середовищем для мутації є організм людини ВІЛ-інфікованої, у якому вірус може існувати тижнями, місяцями чи навіть роками. І він постійно змінюється, намагаючись пробити ослаблену іменну систему, і вони там довго співіснують, з'ясовують стосунки, і врешті-решт вірус дуже змінюється.
І ось цей "Омікрон" має в порівнянні з тією ж "Дельтою" більше 50 відмінностей, з яких 30 припадає на той самий Spike-білок, на основі якого ми формуємо вакцини і таке інше.
Чи витіснить "Омікрон" "Дельту"
Тепер найголовніше. На сьогодні ми можемо точно сказати одне, що ПЛР-тести, які виявляють "Дельту", "Альфу" та інші, можуть виявляти і штам "Омікрон". Наразі на жодне запитання немає жодних точних відповідей. Але відповіді на деякі запитання з'являться протягом одного-півтора тижнів. Це запитання щодо вакцин. І приблизно протягом місяця-півтора ми дізнаємося про все інше.
Тепер ось про що ми маємо знати. Нам треба дізнатися про заразність і порівняти з тією ж "Дельтою". Нині немає відповіді на запитання, чи штам стрімко поширився в ПАР, тому що він здатний заражати активніше, ніж "Дельта", або просто виник, наприклад, якийсь прецедент, коли хтось був суперрозповсюджувачем. Це також можливо. Що дуже важливо, так це здатність цього варіанту заражати вакцинованих та невакцинованих.
Також незрозуміла реальна тяжкість захворювання. Оскільки на сьогодні немає зросту летальності і немає зросту потреби в кисні, є надія на те, що варіант "Омікрон", який поширюється начебто не гірше за "Дельту", проте викликає легший перебіг хвороби, витіснить "Дельту".
За симптомами нічого такого важливого, щоб точно можна було щось сказати, теж немає. Так, є інформація з ПАР про те, що рідко виникають або практично не виникають порушення нюху та смаку. При цьому одним із домінуючих симптомів є загальна слабкість. Але знову-ж таки йдеться про те, що наразі у ПАР хворіють переважно молоді люди, які в принципі часто переносять захворювання легко.
Головне питання – ефективність вакцин проти "Омікрону"
Найактуальніше запитання, на яке всі чекають відповідь, це ефективність різних вакцин по відношенню до цього самого "Омікрону". На сьогодні ми маємо певну інформацію про те, що в країні, де 25% дорослого населення щеплено вакциною «Джонсон та Джонсон», вірус поширюється, але не спричинює тяжких наслідків. Наразі максимальна кількість адекватних учених говорять про те, що, швидше за все, сьогоднішні вакцини, насамперед векторні та МРНК, на кілька відсотків зменшать свою ефективність, проте її збережуть.
- Принаймні вакцини, як і раніше, профілактуватимуть не симптоматичну хворобу, а тяжкі її наслідки. Тобто вакцини, як і раніше, захищатимуть від реанімацій. Тому вакцинуватися продовжуємо. Це дуже актуально. Хто нещеплений - вакцинуємося, хто прищеплений - думаємо про бустерну дозу. Це найголовніше. Методи лікування залишаються незмінними. Чекаємо, не панікуємо, не метушимося. Можливо, це все не так і погано, – сказав Комаровський на своєму ютуб-каналі.
Раніше Комаровський розповів, як уберегти дітей від коронавірусу. Також доктор Комаровський поділився думкою, що інформативніше – КТ легень чи свідчення пульсоксиметру. Експерта жахає безвідповідальне ставлення українців до вакцинації, педіатр побоюється, що для багатьох осінь-2021 може стати останньою.
До цього Доктор Комаровський розписав симптоми та особливості штаму "Дельта" COVID-19. Також він повідомляв, чи допомагають цинк і вітамін С при коронавірусі. І нагадав, коли можна лікувати коронавірус вдома, а з якими симптомами потрібно лягати до лікарні.