Верховна рада України на засіданні 30 листопада ухвалила закон про збільшення ставок податків, акцизів та інших платежів до державного бюджету. Проект №5600 у другому читанні підтримали 255 депутатів.
Документ №5600 стосується як підприємств, так і громадян України і набирає чинності з 1 січня 2022 року у разі підписання президентом.
– Метою законопроекту є забезпечення збалансованості бюджетних надходжень шляхом підвищення ефективності використання економічних ресурсів країни, а також усунення прогалин чинного законодавства, – зазначив представник Кабміну у Верховній Раді Тарас Мельничук.
Законопроект, за версією представника уряду, спрямований на:
- створення ефективніших механізмів адміністрування податків;
- недопущення безпідставного користування податковими пільгами;
- створення справедливих умов оподаткування для всіх платників податків.
– Загалом ухвалення законопроекту дозволить суттєво збільшити надходження до держбюджету, які будуть спрямовані на підвищення зарплат медикам, збільшення видатків на оборону, реалізацію інших важливих для країни програм, – резюмував Мельничук.
На прохання народного депутата Давида Арахамії із законопроекту виключено виправлення щодо ставки ренти на руду.
– Прошу не підтримувати правку 97, оскільки вона пов'язана з формулою нарахування ренти на руду, а нинішні світові ціни не відповідають очікуванням, які були на початковому етапі, – звернувся до депутатів Арахамія.
Таким чином, виправлення не було підтримано.
Ухвалення цього законопроекту значиться у меморандумі України з Міжнародним валютним фондом (МВФ). Згідно з ним, Україна зобов'язалася до кінця листопада ухвалити цей закон, що дозволить наступного року збільшити доходну частину бюджету на 0,5% ВВП.
У "Слузі народу" назвали "ресурсний законопроект" продовженням деолігархізації
Заступник голови фракції "Слуга народу" Євгенія Кравчук вважає ухвалений законопроект №5600 "фундаментальним". Про це вона написала на своїй сторінці у Фейсбуці одразу після голосування.
- Фундаментальний та важливий для України законопроект №5600 ухвалено! Так званий антиолігархічний закон став кісткою у горлі для тих, хто роками звик, що гроші дають абсолютну владу. Ми посилюємо інвестиційну складову Бюджету-2022. Надходження, які принесе законопроект, будуть спрямовані на фінансування інфраструктурних проектів, закладів охорони здоров'я, культури, стратегічної промисловості, – наголосила вона.
У "Слузі народу" запевняють, що для людей та бізнесу податки не підвищуються: "Ми лише усуваємо неточності у Податковому кодексі, через які великий бізнес роками не сплачував податки".
– Сьогоднішнє рішення – це продовження політики деолігархізації Володимира Зеленського. Олігархи не повинні отримувати надприбутки за рахунок ресурсів України чи махінацій з податками у той час, коли інші житимуть за межею бідності, - заявила Кравчук.
У "Голосі" вважають, що законопроект доведеться переголосувати
Закон №5600, до невдоволення опозиції, ухвалювався за спецпроцедурою. Спікера Руслана Стефанчука навіть звинуватили в маніпуляціях з поправками і намагалися як покарання постфактум усунути від ведення засідань, але ця пропозиція набрала лише 31 голос. Депутати зазначали, що в ході розгляду, як це було і з законом про олігархів, було ухвалено дві взаємовиключні поправки.
А Ярослав Железняк із "Голосу", заступник голови податкового комітету ВРУ, коментуючи ресурсний законопроект для "КП" в Україні ще до його ухвалення, сказав:
- У найкращому разі закон набуде чинності за два тижні до Нового року та до початку дії нових податкових правил. «Слуги народу» обіцяли дотримуватись податкового законодавства. Отже, будь-які податкові зміни мають бути за півроку до початку нового бюджетного періоду. Тобто якщо ми хочемо запровадити новий податок, це потрібно було зробити до 1 липня. Якщо закон проголосують, то це буде порушення законодавства.
Податки на громадян
Зокрема, законом запроваджується мінімальне податкове зобов'язання щодо земельної ділянки. Якщо оцінка землі становитиме стандартні для України 28 тисяч гривень за гектар, мінімальне зобов'язання становитиме 1,4 тисячі гривень за гектар на рік.
Також встановлюється 18% податку на доходи, отримані від продажу власної сільськогосподарської продукції на суму, що перевищує 12 розмірів мінімальної заробітної плати (6500 гривень).
Документом передбачено зменшення мінімальної площі землі фермерського господарства, що надає право переходу на спрощену систему оподаткування, з 2 га до 0,5 га.
Законом виключається із платників єдиного податку 4-а група платників, основним видом діяльності яких є розведення свійської птиці (окрім курей).
Податки на нерухомість
Згідно з документом, дохід, отриманий від продажу протягом року другого об'єкта нерухомості, оподатковується за ставкою 5%, третього та наступних об'єктів нерухомості - за ставкою 18%.
Податки на бізнес
Крім того, встановлюється обмеження у праві виїзду керівника юридичної особи – боржника за кордон. Законом передбачається встановлення обмеження у праві виїзду керівників юридичних осіб або постійних представництв нерезидентів - боржників за межі України у разі невиконання податкового обов'язку.
Також законом підвищуються ставки екологічного податку, рентної плати за користування надрами та ставки акцизного податку на алкоголь і цигарки.
Нагадаємо, законопроект про збільшення ставок податків, акцизів та інших платежів до державного бюджету був підготовлений Мінфіном і внесений Кабміном до Ради на початку червня. У першому читанні законопроект схвалено Радою 1 липня.
Згідно з презентацією проекту держбюджету Міністерства фінансів, ухвалення цього законопроекту дозволить зібрати у 2022 році з українців додатково 30 млрд гривень податків.
Раніше Верховна рада ухвалила рішення розглядати законопроект №5600 за скороченою процедурою. Після цього фінансовий комітет Верховної ради рекомендував парламенту ухвалити його у другому читанні. Зі 159 запропонованих поправок депутати відхилили 29.