Співробітники спеціальної пенітенціарної служби міністерства юстиції Грузії доправили експрезидента Міхеіла Саакашвілі до Тбіліського міського суду. Про що він там говорив, у чому його звинувачують, якою є його підтримка в країні та за кордоном – усе це з'ясовувала «КП в Україні».
Раніше мін'юст Грузії неодноразово відмовляв Саакашвілі у присутності в залі суду, виходячи із заходів безпеки та ризиків погіршення стану здоров'я. Як альтернатива йому пропонувалося брати участь у процесі дистанційно або проводити судові засідання у в'язниці, проте політик цього не захотів. 29 листопада суд розглядав епізод зі справою про розгін мітингу 7 листопада, вторгнення до телеканалу «Імеді» та захоплення парку Мтацмінда.
Справа розглядалася колегією із трьох суддів. Засідання було закрите для всіх засобів масової інформації, крім Громадського телебачення Грузії.
«Я не визнаю прокуратуру та грузинське правосуддя, я тут не для того, щоб бути частиною заздалегідь написаної комедії», - заявив колишній президент Грузії Міхеіл Саакашвілі до початку судового процесу.
Адвокат Бека Басілая звернулася до суду з клопотанням про дозвіл усім засобам масової інформації бути присутніми на судовому засіданні та транслювати його у прямому ефірі. Водночас адвокат Шота Тутберідзе вів трансляцію судового засідання у соціальній мережі Фейсбук, у зв'язку з чим отримав попередження від судді та припинив трансляцію.
«В Україні я мав усе»
Експрезидент Грузії Міхеіл Саакашвілі вперше після затримання виступив із публічною промовою. На це у нього пішло майже півтори години.
Я хочу привітати громадян України. Я дуже поважаю і ціную, що ви тут
Він згадав про свої ініціативи реформ в Україні та повідомив, що почував себе в Києві чудово: обіймав високу посаду, мав високу зарплату, ні в чому собі не відмовляв.
«Я все це відклав, відмовився тимчасово і приїхав до Грузії, де достеменно знав, що мене могли або вбити, або посадити. Багато хто скаже, що я не в собі, адже що може зобов'язати людину з високою посадою, перебуваючи в багатстві, повернутися», - сказав він.
Він додав, що причина його приїзду – це туга за своєю батьківщиною та досада на те, що вона «не розвивається».
Також експрезидент Грузії коротко виступив українською мовою.
«Я хочу привітати громадян України. Я дуже поважаю та ціную, що ви тут. Я хочу, щоб ви знали, що мене катували і зі мною поводилися не по-людськи. Але я тримаюся. Я навчився цього в Україні. Я дуже вам вдячний», - сказав Міхеіл Саакашівлі. Пізніше він зачитав свою промову і англійською мовою.
Лікар: стан здоров'я - задовільний
Лікар експрезидента Грузії Михайла Саакашвілі, який перебуває зараз в ув'язненні, Ніно Гогорішвілі напередодні суду підтвердила, що стан здоров'я її пацієнта задовільний.
«На сьогоднішній день стан пацієнта задовільний. Відзначається невелика слабкість. Лабораторні аналізи у рамках норми», - сказала вона журналістам.
Але президент центру «Емпатія» Маріам Джишкаріані вважає, що Міхеіл Саакашвілі має симптоми психічного розладу.
«За попередніми результатами, які я можу повідомити, підтверджується синдром посттравматичного стресового розладу, що має зв'язок із фактом тортур у в'язниці та в системі, є також неврологічна симптоматика. Ви знаєте, що йдеться про енцефалопатію, яка є результатом голодування. Пацієнту потрібне стаціонарне мультидисциплінарне лікування-реабілітація», - цитує слова лікаря «Грузія Online».
Прихильники Міхо зіткнулися з поліцією
Як повідомляє агентство «Новини-Грузія», прихильники Саакашвілі 29 листопада вранці почали пікетувати будівлю суду, де відбувався процес. «Ми дуже сподіваємося, що завтра Міхеілу Саакашвілі вперше після його повернення до Грузії буде надано можливість постати перед судом і звернутися як до суду, так і до всієї громадськості. Ми всі на це чекаємо, і, звичайно, на це чекають і наше населення, і прихильники», - напередодні суду заявив один із лідерів найбільшої опозиційної партії країни «Єдиний національний рух» Заал Удумашвілі.
Хоча він і запевнив, що акція буде мирними зборами і ніхто не планує заважати етапуванню ув'язненого Саакашвілі, зранку почалися зіткнення між прихильниками експрезидента та поліцією. До початку слухань на прилеглій до суду вулиці зібралося 2-3 тисячі осіб.
Правоохоронці не пустили прихильників експрезидента у двір Тбіліського міського суду. Як повідомляє ресурс «Ехо Кавказу», кілька мітингувальників залізли на огорожу поблизу будівлі суду із прапорами Грузії та України. Вони почали вигукувати «Міша! Міша!». За інформацією ЗМІ, поліцейські неодноразово просили їх спуститися, проте вони не підкорилися вимогам співробітників МВС. Виникла бійка, поліцейські застосували перцевий спрей. Декільком демонстрантам знадобилася медична допомога.
Після інциденту опозиціонери перекрили автомобільний рух біля міського суду. Поліція затримала прихильників Міхеіла Саакашвілі. Серед затриманих – ексмер Тбілісі, один із лідерів опозиції Гіги Угулава. МВС Грузії повідомило про затримання 46 осіб, які блокували адміністративні будівлі (мінохоронздоров'я та службу державної безпеки). Протестувальники вимагали звільнення Саакашвілі та призначення позачергових парламентських виборів.
Інший лідер «Національного руху» Ніка Мелія заявив, що боротьба за визволення Міхеіла Саакашвілі буде до кінця, і для здійснення всього цього вони представлять конкретний план, розроблений опозиційними партіями, який стосуватиметься нових виборів та інших важливих деталей.
У чому звинувачують експрезидента
Міхеілу Саакашвілі в Грузії висунуто цілу низку звинувачень у гучних справах, у тому числі й у справі про насильницький розгін протестної акції в центрі Тбілісі в листопаді 2007 року.
У Грузії Саакашвілі визнано винним у двох справах. Його засудили до трьох років позбавлення волі за помилування колишніх співробітників МВС, засуджених у справі про вбивство Сандро Гіргвліані, та до шести років – у справі про побиття колишнього депутата Валерія Гелашвілі.
Вирок не винесено ще за двома справами: розгоном опозиційного мітингу 7 листопада 2007-го та погромом, вчиненим спецназом у телекомпанії «Імеді». Немає рішення суду та у справі про розтрату держбюджету у розмірі дев'яти мільйонів ларі.
Сам Саакашвілі неодноразово заявляв, що висунуті проти нього в Грузії звинувачення вважає надуманими та безпідставними.
ТИМ ЧАСОМ
США уважно стежать за процесом
Сполучені Штати закликають уряд Грузії поводитися з експрезидентом цієї країни Міхеілом Саакашвілі «справедливо і гідно». «Ми також закликаємо уряд Грузії забезпечити пана Саакашвілі можливістю бути присутнім на всіх судових засіданнях, пов'язаних з кримінальними справами, які ведуть проти нього, як того вимагає міжнародне право. Пан Саакашвілі має право на справедливий судовий розгляд, який передбачає і можливість особисто бути присутнім на слуханнях у своїх справах, якщо він цього вимагатиме», - йдеться у заяві держдепа.