Розпочався Різдвяний піст 2021: традиції, заборони, поради та режим харчування

У деяких випадках піст дозволено не дотримуватися: коли саме

Різдвяний піст – один із найважливіших для православних християн. Він починається наприкінці осені та закінчується на Різдво 2022 року. У народі його також називають Пилипів піст. Цього року Різдвяний пост-2021 розпочався 28 листопада, у неділю. Він триватиме 40 днів і закінчиться на Святвечір 6 січня 2022 року.

Заборони за традицією стосуються не лише харчування, а й способу життя християн. Є дні, коли обмеження більш суворі. Пилипів пост передбачає обмеження в їжі, проте основним його призначенням є очистити не тіло, а душу перед Господом, щоб зустріти свято Різдва з чистими помислами. У період сорокаденного посту православні християни розмірковують про своє життя, вибачаються і прощають кривдників і наповнюють помисли добрими намірами. Утихомирення тілесного тіла для духовного очищення – головна мета посту.

Різдвяний пост 2021: Обмеження харчування

Їжа під час цієї посади дозволяється дуже проста. Потрібно відмовитись від м'яса та інших продуктів тваринного походження – яєць, молока, вершкового масла. Тим не менш, це не найсуворіший пост.

Рослинна олія дозволена лише у вівторок, четвер та на вихідних. В решту днів наказано використовувати сухоїдіння.

Можна використовувати в їжу каші та страви з овочів. Однак готувати їх доведеться без жирів. Рекомендується також вживати зернові, фрукти, ягоди, горіхи, мед. З напоїв – соки, морси, чай та кисіль.

Риба дозволена лише у суботу та неділю, а також у дні великих церковних свят. Також у святкові дні дозволено невелику кількість церковного вина.

Найсуворіші обмеження в їжі припадають на останній тиждень посту – перед Різдвом. З раціону потрібно виключити рибу та олію.

Алкоголь у дні посту повністю заборонено, окрім тих днів, коли можна випити за обідом невелику кількість вина.

Разом:

З 28 листопада по 19 грудня по понеділках можна їсти гарячу їжу без олії. У вівторок, четвер та суботу – дозволено рибу. Середа та п'ятниця – сухоїдіння.

З 20 грудня по 1 січня не можна вживати рибу по вівторках та четвергах.

З 2 по 6 січня – суворий пост. Понеділок, середа та п'ятниця – сухої їжі. Вівторок та четвер – гаряча їжа без олії. У суботу та неділю – з рослинною олією.

Заборони у поведінці

У дні Різдвяного посту категорично заборонено проводити обряди вінчання та весілля. Не можна веселитися, співати, відвідувати розважальні заклади та танцювати.

Не можна заздрити, конфліктувати, ображати ближніх, обманювати, пліткувати, курити.

Також гріхом вважається сваритися, гніватися, впадати в смуток, поганословити. Дні треба проводити у молитвах та читанні духовної літератури.

Головною метою посту є смирення, очищення своєї душі та думок від поганих думок, роздуми про важливі моменти року, що минає, духовне очищення і наповнення чистою позитивною енергетикою.

До людей потрібно виявляти доброту, терпіння, прощати помилки та миритися з тими, з ким ви були у сварці.

Кому можна не дотримуватися посту в частині харчування

Священики вказують на те, що не всі люди можуть дотримуватись обмежень у їжі.

Це стосується вагітних і жінок, що годують, старих і немічних, людей з проблемами шлунка, онкологією і діабетом.

Можна не дотримуватися посту тим, хто тільки почав одужувати після тяжкого захворювання.

Можна не постити маленьким дітям до 7 років і мандрівникам, які знаходяться далеко від дому.