Зеленський призначив двох нових суддів Конституційного суду: з'явились укази

Можлива правова колізія – Верховний суд не на боці президента у цьому питанні.

President.gov.ua

Президент України Володимир Зеленський призначив двох нових суддів Конституційного Суду України. Вони стали суддями за квотою глави держави. Про нові призначення Зеленський оголосив під час пресмарафону 26 листопада, а невдовзі на офіційному сайті глави держави з'явилися відповідні укази №596\2021 та №597\2021.

- Ми розпочали реформу очищення судів. Ви бачили, яка криза була з Конституційним судом. До речі, я призначив двох. Все ж таки ми перемогли цей момент, ми його переламали. Двох нових суддів від президента до Конституційного Суду із семи обраних я призначив учора. Не знаю, чи було опубліковано указ, - сказав президент на початку пресмарафону.

З пізніше опублікованих указів випливає, що на посади суддів КСУ призначено Олександра Петришина та Оксану Грищук.

Олександр Петришин досі очолював Національну академію правових наук України. Оксана Грищук є професором кафедри теорії та філософії права Львівського національного університету ім. Івана Франка. Її батько Віктор Грищук є членом Вищої ради правосуддя.

ІСТОРІЯ ПИТАННЯ

Очевидно, нових суддів призначено замість Олександра Тупицького та Олександра Касмініна. Однак у липні цього року Верховний Суд визнав незаконним президентський указ, який призвів до їхнього звільнення (вірніше, до скасування їхнього призначення). Колізія може бути в тому, що виходячи з цього вердикту, вакантних місць у складі КСУ не було, і призначення Грищук та Петришина може бути оскаржене.

Однак, незважаючи на рішення ВСУ, було оголошено конкурс на посади суддів КСУ, який через Окружний адміністративний суд Києва намагався скасувати колишній голова Конституційного суду Олександр Тупицький.

У жовтні 2021 року стало відомо, що КСУ також вирішив розглядати справу своїх звільнених суддів. Раніше у КС заявляли, що президент, скасувавши укази Януковича про призначення Касмініна та Тупицького, вийшов за межі своїх конституційних повноважень, оскільки такі рішення ухвалюються на спеціальному пленарному засіданні суду.

Олександра Тупицького було звільнено у березні 2020 року, до цього його на кілька місяців усунули з посади, оскільки йому оголосили підозру в рамках кримінальної справи. Усуненням та звільненням Тупицького президент Зеленський намагався вирішити конституційну кризу. Її спричинило рішення суду про неконституційність кримінального покарання за недостовірне декларування.