ЗМІ: $700 на день. За "чистку" ВККСУ платитиме комерційний посередник грошима USAID

Іноземні члени Конкурсної комісії з відбору нового складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККСУ) отримуватимуть гроші не від України, а з бюджету США, причому через комерційного посередника.

capital.ua

Іноземні члени Конкурсної комісії з відбору нового складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККСУ) отримуватимуть гроші не від України, а з бюджету США, причому через комерційного посередника. Йдеться про суму приблизно 700 доларів на день. Для них також підготовили порадник, як звести до мінімуму ризик оскарження ухвалених комісією рішень, повідомляє сайт capital.

Про це йдеться в угоді, підписаній між членом Конкурсної комісії з відбору нового складу ВККСУ Стівеном Маркманом та Chemonics International Inc., яка діє відповідно до контрактної угоди з Агентством міжнародного розвитку США (USAID).

Текст угоди є у розпорядженні редакції.

У ньому наголошується, що Маркман (названий надалі за текстом "Консультант") надаватиме "послуги" не українському чи американському урядам, а компанії Chemonics з 8 листопада 2021 року по 21 серпня 2023 року.

При цьому Chemonics платитиме Консультантові кожні два тижні.

"Базова ставка для Консультанта на час виконання цього завдання була затверджена USAID у розмірі $88,13 за годину, що еквівалентно $705 за день, виходячи з п'ятиденного робочого тижня", – зазначається у документі.

Зазначається, що гроші буде перераховано Маркману прямим переказом на внутрішній (американський) банківський рахунок, оминаючи українські податкові органи.

Також до договору додається роз'яснення засад роботи Конкурсної комісії та українського законодавства. Це зроблено для того, щоб іноземні члени не припустилися помилок, які в майбутньому дадуть підстави дискваліфікованим українським кандидатам оскаржити таке рішення в судах.

"Відбір кандидатів на першому етапі конкурсу ВККСУ може проводитися лише з формальних підстав.... Дискваліфікація кандидатів на підставі заслуг (наприклад, невідповідність критеріям сумлінності чи професійної компетентності) несе значні правові ризики..", – наголошується у документі, який, мабуть, складений співробітниками Chemonics або американським органом.

У документі перераховані причини, з яких рішення комісії може бути оскаржене, і зроблено висновок, що "єдиний спосіб знизити цей ризик – дозволити всім відповідним кандидатам, які надали необхідні документи та пройшли спеціальну перевірку, пройти на етап співбесіди".

Нагадаємо, що формування Конкурсної комісії з обрання нового складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (ВККСУ) передбачено ухваленим Верховиною Радою законом про судову реформу. Половину від складу Конкурсної комісії становлять делеговані посольствами США, Великобританії, Євросоюзу та ін. кандидати, половину – делеговані Радою суддів.

Конкурсну комісію з обрання членів ВККСУ було сформовано 17 вересня 2021 року. Однак довгий час Комісія не могла розпочати роботу, оскільки її члени за квотою іноземних посольств та проектів технічної допомоги або не виходили на зв'язок з українською стороною, або посилалися на те, що поки що не усунуті всі перешкоди для початку роботи комісії.

Ситуація змінилася після того, як 9 листопада з'явилася Етична рада для перевірки членів Вищої ради правосуддя на доброчесність.

Стівен Маркман – голова Верховного суду Мічигану у відставці. Працював суддею в Апеляційному суді штату Мічиган та займався приватною практикою в Детройті, штат Мічиган. Працював як федеральний прокурор США у Мічигані та помічник генерального прокурора США у Вашингтоні, округ Колумбія.