Відчайдушні кавомани: кому корисні та кому шкідливі чай та кава

Що з цього приводу думають лікарі.

Shutterstock

Майже рідня

Незважаючи на різницю у смаку і, на думку багатьох, різний вплив на організм, і кава, і чай містять одну і ту ж речовину - алкалоїд кофеїн, що має збуджуючу властивість. Він же тонізує і при вживанні какао, коли або американського чаю мате.

Якщо ви впевнені, що еспресо бадьорить більше, ніж улюблений напій англійців, то помиляєтесь. Вміст кофеїну в рівних порціях свіжоприготовленої зернової кави або свіжозавареного листового чаю не дуже відрізняється. 150 мл кави може містити від 40 до 180 мг кофеїну, а така ж кількість чаю - від 30 до 120. Але за рахунок поєднання з рештою компонентів заварки чай діє на організм м'якше, без різкого припливу сил і бадьорості.

Захист від раку та старечої деменції

Сьогодні науковими дослідженнями підтверджено такі бонуси для кавоманів та любителів чаю:

Про користь чорного чаю великомасштабних досліджень немає. Але це не означає, що він сильно поступається своєму побратимові.
Багато хто чомусь ставиться до першого (чорного чаю. – Ред.) як до повсякденного напою, а до другого (зеленого) – з великим пієтетом, практично як до ліків. Насправді, незважаючи на різний зовнішній вигляд та смакові відчуття, у плані впливу на організм чорний та зелений чай відрізняються незначно. Що довше відбувається ферментація чайного листа, то менше в ньому залишається біологічно активних речовин. Тому в зеленому чаї їх дещо більше, ніж у чорному, який піддається більш тривалій обробці.

Підбадьоритися та схуднути?

Якщо ви віддаєте перевагу чаю, то майте на увазі, що в зеленому кофеїні більше. Нещодавно у нас у країні увійшов у моду і зелена кава – напій із необсмажених зерен. Особливо популярний він у тих, хто худне. Але чи можна всерйоз розраховувати на такий ефект чи це маркетинговий прийом?

Здатність спалювати жир приписується хлорогеновою кислотою, що міститься в зеленій каві, яка прискорює обмінні процеси. Особливого ефекту, втім, не варто чекати. Людина набирає ваги не за один день, причин завжди більше однієї, і вирішити цю проблему не так просто, як хотілося б.

Часто постає питання про норму чаю чи кави: скільки чашок можна випити, щоб отримати користь по максимуму, але не переборщити? Як правило, це таки визначається індивідуально. У середньому надмірною кількістю вважається більше 4 – 5 чашок кави або чаю на добу.

БУДЬ В КУРСІ

П'ять випадків, коли арабіка та цейлонський не до столу

Найпоширеніші ситуації, коли від міцної (а в деяких випадках взагалі будь-якої) кави та чаю краще утриматися.

1. Підвищений артеріальний тиск
Здатність підвищувати артеріальний тиск - найвідоміша властивість цих напоїв (і кави, і чаю. - Ред.), Про яку потрібно пам'ятати.

Це не означає, що кава протипоказана гіпертонікам - з еспресо або капучіно потрібно почекати саме в момент, коли тиск підскочив вище за норму. Тим більше що частина лікарів має іншу точку зору - що кофеїн все-таки не викликає підвищення тиску, а навіть дещо знижує його, маючи сечогінний ефект. Ми не беремося судити, хто має рацію. І, звичайно, ніхто не радить пити напої, що містять кофеїн, саме заради зниження рівня АТ, як ліки.

2. Прийом ліків
Запивати їх каву спадає на думку небагатьом, а ось проковтуванням таблеток з чаєм грішать частіше. Тим часом, обидва напої можуть вплинути на ефективність лікарських препаратів. У тому числі не рекомендується запивати таблетки трав'яним чаєм.

3. Боротьба з похміллям
Кофеїнсодержащіе напої збільшують навантаження на серцево-судинну систему, яка і без того страждає у перебрали алкоголю. Крім того, кава та чай мають сечогінний ефект, за рахунок чого посилюють зневоднення. Саме воно є однією з причин поганого самопочуття при похмільному синдромі.

4. Заміна сніданку
На голодний шлунок краще не пити ні міцного чаю, ні кави: обидва напої, особливо другий, можуть дратувати слизову оболонку шлунка.

5. Релакс перед сном
З кавою так буває рідше, а вечірнє чаювання в деяких сім'ях стало традицією. Але не забувайте, що кофеїн є в обох напоях. Якщо у вас неполадки зі сном, спробуйте перенести каву-брейки та чайні церемонії на першу половину дня. Кофеїн може не тільки заважати заснути, а й змінювати якість сну, роблячи його неглибоким.

В ТЕМУ

Приводить у тонус навіть запах!

Спостереження показують, що тонізуюча дія на людину має навіть запах мелених зерен кави. У натурального чаю аромат завжди слабший, і подібних ефектів не помічено.

ВАЖЛИВО

Напої стрес: чим заспокоїти нерви

І від яких продуктів краще відмовитися, коли все дратує

Стрес - це природна реакція людини, що мобілізує всі її ресурси для оптимальної діяльності у складних обставинах. Проте часте перебування у стресових ситуаціях впливає розвиток чи загострення великої кількості захворювань, зокрема серцево-судинних.

Тому із впливом стресу на організм потрібно боротися. Найважливіше, що можна зробити, щоб знизити негатив - налагодити режим дня і ввести в нього обов'язкові фізнавантаження. Понервували? Поприсідайте (або віджимайте, качайте прес, пройдіть півгодини пішки).

Крім того, зверніть увагу на те, що ви їсте. Часто в умовах затяжного стресу ми закидаємося висококалорійними продуктами, намагаючись себе заспокоїти. А треба діяти навпаки. Існують природні антидепресанти, які важливо додати до свого раціону (див. «Треба є!»).

Постарайтеся під час боротьби з стресом, що затягнувся, відмовитися від вживання продуктів, що містять консерванти, штучні барвники та іншу харчову хімію. Саме ці речовини сприяють зниженню імунітету, накопиченню токсинів і перешкоджають всмоктування таких необхідних у цей період життя вітамінів. Тобто солодощі (крім, мабуть, темного шоколаду), сирокопчені та інші ковбаси, консерви та фастфуд із життя на якийсь час краще викреслити. І поменше кави, а чорний чай замініть на трав'яну, наприклад, ромашкову або м'ятну. А також спробуйте імбирний, чай мате. Хороші в період стресів трави меліса, собача кропива і звіробій.

ТРЕБА Є!