Цей форум проведе президент Сполучених Штатів Джо Байден 9-10 грудня. "Президент Байден радий оголосити, що в грудні він збере лідерів із різних світових демократій на віртуальний Саміт за демократію, за яким приблизно через рік піде і другий, у очному форматі", - йдеться у заяві Білого дому.
Мета – зміцнення демократії
Президент США Джо Байден оголосив ідею Саміту за демократію ще у 2019 році під час своєї виборчої кампанії на виборах президента США.
Мета саміту – розпочати багатосторонній діалог, спрямований на зміцнення демократичних норм та переконань у період, коли авторитарні правителі переслідують своїх опонентів, закривають незалежні ЗМІ та здійснюють стеження за громадянами.
За словами президента Байдена, нагальні питання, які порушуватимуться в ході такого діалогу, для вільних країн є визначальними. «Чи доведуть демократичні альянси та інститути, діяльність яких відіграла головну роль у міжнародних відносинах у минулому столітті, свою здатність протистояти сучасним загрозам та супротивникам? Я вважаю, що так», – заявив Байден.
На саміті, крім представників держав, будуть присутні бізнесмени, громадянські об'єднання та благодійні організації. «Саміт буде присвячений викликам та можливостям, з якими стикаються демократії, і надасть лідерам платформу для оголошення як індивідуальних, так і колективних зобов'язань, реформ та ініціатив щодо захисту демократії та прав людини в країні та за кордоном», - сказано в повідомленні Держдепу.
Правозахисники сумніваються
Представники Білого дому наголошують, що грудневий захід – лише початок більш тривалої розмови про демократію і що країнам доведеться провести обіцяні реформи, щоб отримати запрошення на другий саміт, запланований наступного року.
Як повідомляє «Голос Америки», правозахисні організації високо оцінили обіцянку Байдена знову зробити просування прав та свобод пріоритетним напрямом зовнішньої політики. Але вони також заявили, що направлення запрошень країнам із проблематичним станом справ у сфері прав людини викликає сумніви щодо авторитетності заходу.
Правозахисники також висловлюють сумніви в тому, що захід, що планується, спонукає світових лідерів, яких звинувачують в авторитарних нахилах, до серйозних дій.
«Якщо саміт стане чимось більшим, ніж чергова зустріч, то кожному учаснику, включаючи США, потрібно буде виконати серйозні зобов'язання у галузі демократії та прав людини наступного року», – заявила віце-президент правозахисної організації Freedom House Анні Бояджан.
Альтернатива Великій двадцятці
Деякі експерти вважають, що Саміт за демократію згодом може стати альтернативою Великої двадцятки, куди серед розвинених світових держав входять країни з авторитарним правлінням, такі, як Росія, Китай, Туреччина.
У повідомленні Білого дому йдеться, що сенс цього саміту полягає в тому, щоб показати, що «демократії покращують життя своїх громадян і здатні боротися із найсерйознішими світовими викликами».
Диктаторів не запросили
Держдепартамент США опублікував список із 110 країн, запрошених брати участь у Саміті за демократію. Згідно з ним, Росію та Китай до участі в саміті не запросили. При цьому Тайвань входить до 110 делегацій, запрошених на зустріч.
З країн - членів ЄС запрошено всіх, крім Угорщини. Союзника США з НАТО – Туреччину – також не покликали. Серед країн колишнього СРСР у списку запрошених Україна, Вірменія, Грузія, Молдова, Литва, Латвія та Естонія. Білорусь, Казахстан, Киргизія, Таджикистан, Узбекистан, Азербайджан серед учасників не значаться.
Глава МЗС Росії Сергій Лавров заявив, що організований США саміт націлений на те, щоб «розділити людей, країни на демократичні та недемократичні». Це пояснюється тим, що американці хочуть максимально забезпечити собі масовку, показати масовість свого руху, на чолі якого стоїть Вашингтон. Забавно подивитися, кого конкретно і в якій якості запросили», - сказав міністр.
Пекін рішуче виступає проти запрошення Тайваню на Саміт за демократію. Офіційний представник МЗС КНР Чжао Ліцзянь закликав Вашингтон дотримуватися принципу «одного Китаю».