Збільшення прожиткового мінімуму
Прожитковий мінімум із 1 грудня зросте з 2294 грн до 2393 грн. Відповідно зростуть прожиткові мінімуми для різних категорій населення – для дітей до 6 років (до 2100 грн), для дітей 6-18 років (2618 грн), для працездатних (2481 грн) та для непрацездатних (1934 грн).
Зростання прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, у свою чергу, призведе до зростання мінімальної пенсії – з 1854 до 1934 грн. На 80 грн підвищать пенсії тим, хто має повний страховий стаж, але розмір пенсії, вирахований з урахуванням стажу та зарплати, не досягає прожиткового мінімуму. Найчастіше це стосується пенсіонерів віком від 60 до 65 років.
Виросте і максимальний розмір допомоги з безробіття. Нагадаємо, згідно з чинним законодавством, допомога з безробіття не може перевищувати 4-разового розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Таким чином, максимальний розмір допомоги з 1 грудня 2021 року становитиме 9924 грн.
«Підтягнуться» вгору й аліменти. Враховуючи, що мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може становити менше 50% прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку, виходить, що мінімальні аліменти для дитини до 6 років становитимуть 1050 грн., а для дитини 6 – 18 років – 1309 грн.
Зростання мінімалки та пенсій
Мінімальна зарплата в Україні зросте з 6000 до 6500 грн. на місяць. І хоча економісти в один голос кажуть, що зростання мінімалки практично не позначиться на реальних зарплатах, сказати, що це підвищення пройде непомітно, не можна.
Зі зростанням мінімалки виростуть пенсії українських пенсіонерів віком від 65 років із мінімальним страховим стажем 30 років для жінок та 35 років для чоловіків. Справа в тому, якщо пенсійні виплати цій категорії громадян не дотягують до 40% мінімальної зарплати, держава доплачує до цього мінімуму. На сьогодні 40% від мінімалки у 6000 грн. складає 2400 грн., а з 1 грудня сума зросте до 2600 грн.
Крім того, у тих пенсіонерів, чия пенсія розраховується та виплачується згідно з базовою формулою, зросте доплата за понаднормовий стаж – це 1% від прожиткового мінімуму за кожен рік понад необхідний стаж.
З 1 грудня у зв'язку із зростанням мінімалки зростуть податки та штрафи. Зокрема зросте податкове навантаження на ФОПів, зросте податок на нерухомість, збільшаться штрафи, передбачені трудовим законодавством.
Свята та додаткові вихідні
Грудень - це особливий місяць, адже практично всі чотири тижні на повний хід йде підготовка до Нового року. Магазини та торгові центри вже розставили сніговиків та розвісили гірлянди, всюди стартують різдвяні розпродажі, у містах відкриваються традиційні різдвяні ярмарки та встановлюються ялинки. Справ у цей місяць багато - від покупки подарунків і обмірковування меню святкового столу до підготовки до корпоративів і новорічних подорожей.
Але грудень – це не лише підготовка до Нового року, він і сам дарує кілька свят. Спочатку – День Святого Миколая. І нехай цей день не є офіційним вихідним, але святковий настрій він створює, та й подарунки дітям під подушку ніхто не скасовував! До того ж цього року 19 грудня випало на неділю, а це означає, що час зробити для своїх дітей щось по-справжньому казкове і навіть чарівне.
А ось додатковий вихідний потішить українців на католицьке Різдво. Оскільки 25 грудня припадає на суботу, понеділок буде вихідним днем. Отже, відпочиватимемо три дні поспіль – 25, 26 та 27 грудня. Після чого на нас чекають чотири робочі дні (причому 31 грудня - короткий день) і слідом за ними - перші свята 2022 року.
Оформити прописку, не виходячи з дому
З початку зими набирає чинності закон, що скасовує штамп про реєстрацію в паспорті та відповідну довідку до ID-картки. Зареєструвати місце проживання можна буде через програму «Дія».
Передбачається, що користуватися послугою дуже просто. Для цього на порталі «Дія» потрібно вибрати пункт «Реєстрація місця проживання» та заповнити заяву. Все, жодних додаткових документів пред'являти не потрібно.
- Якщо громадянин реєструє місце проживання у будинку/квартирі, які йому належать, то реєстрація пройде практично миттєво (відбудеться звірка інформації щодо реєстру нерухомого майна).
- Якщо ж потрібно «прописатися» у квартирі, припустимо, родича, то через «Дію» прийде запит власнику житла про те, що така людина має намір зареєструватися за вашою адресою. Якщо власник житла не заперечує, людину реєструють за вказаною адресою.
- Якщо у господаря квартири немає програми «Дія», то тоді доведеться оформлювати місце реєстрації по-старому, тобто йти в ЦНАП і надавати пакет документів.
Законопроект також прописує, що призовникам не потрібно буде ходити до військкоматів і відмічатися. Всю інформацію військкомати отримуватимуть від Держміграційної служби.
Місце реєстрації не дає людині право власності на житло, а лише повідомляє державу, де ви проживаєте.
уточнив заступник міністра цифрової трансформації Олексій Віскуб.
Але у всій цій діджиталізаторській історії є одне «але». Президент Володимир Зеленський ще не підписав документ, хоча його передано йому 11 листопада.
Нова позначка у водійських правах
З 28 грудня українські посвідчення водія будуть видавати з новою відміткою. Тим, хто складав іспит на керування автомобілем з автоматичною коробкою передач, у графі 12 документа поставлять позначку-код «78». Він означатиме, що людина має право керувати автомобілем виключно з автоматичною коробкою передач.
У правах водія тих, хто складав практичний іспит на автомобілі на «механіці», позначок не буде. Вони зможуть керувати транспортним засобом із будь-якою коробкою передач.
Якщо поліцейські зупинять автомобіль на «механіці» і виявять, що за кермом знаходиться водій, у якого водійські права мають позначку «78», його можуть оштрафувати на 3400 гривень.
Прощайте, пластикові пакети
Із грудня почне діяти перший етап відмови від пластику. Щоправда, це стосується не простих громадян, а сфер обслуговування.
Отже, з грудня забороняється використовувати (на безкоштовній основі) у всіх сферах обслуговування – кафе, супермаркетах тощо – пластикові пакети зі стінками товщиною 50 мкм. Винятком залишаються біопакети для пакування у виробництві.
За порушення закону та викриття поширення пластикових пакетів з 10 грудня накладається штраф від 1700 до 3400 грн. За повторне порушення протягом трьох років передбачено штраф від 3400 до 8500 грн.
Другий етап екологічної реформи розпочнеться з березня наступного року. Заборонено продавати:
- тонкі пластикові пакети, стінка яких завтовшки 15 -50 мкм;
- оксорозкладні пакети;
- надтонкі пластикові пакети.
Такі пакети можна буде купити за спеціально встановленими цінами і лише в особистих цілях.
Також зростуть і штрафи. За поширення заборонених пластикових матеріалів передбачено адміністративну відповідальність від 8,5 тис. грн, при повторному порушенні протягом трьох років – від 17 тис. грн.
Ну а з 1 січня 2023 року можна використовувати тільки біорозкладні пакети.
Розширення списку обов'язкової вакцинації
З 9 грудня набирає чинності наказ МОЗ про розширення переліку професій, для яких обов'язковою є вакцинація від коронавірусу.
За словами міністра охорони здоров'я Віктора Ляшка, цього разу йдеться про:
- працівників підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади;
- працівників установ та закладів, які надають соціальні послуги, установ захисту прав дітей, реабілітаційних установ, підприємств, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави («Укрпошта», «Укрзалізниця» та ін.).
Співробітники, які станом на 9 грудня не матимуть сертифіката про вакцинацію (про повну вакцинацію або одну дозу) або довідку від лікаря, що їм протипоказана зараз вакцинація за станом здоров'я, будуть усунути від роботи без збереження заробітної плати.
Нагадаємо, з 8 листопада аналогічні правила допуску до роботи запроваджено для працівників освітньої сфери та держслужбовців.
Наступний етап – запровадження обов'язкової вакцинації для медиків (за винятком приватних клінік), працівників органів місцевого самоврядування; підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад.
- Наша стратегія обґрунтована та логічна. Поступово запроваджуються вимоги вакцинації для всіх професій, пов'язаних із великою кількістю контактів між людьми чи виконанням критично важливих для країни функцій, - додав міністр Віктор Ляшко.