Сьогодні в інформаційному агентстві «Українські новини» відбулася пресконференція адвокатів АТ AVER LEX, якіпредставляють інтереси колишнього президента України Віктора Януковича.
На пресконференції були присутні адвокати Віталій Сердюк та Ігор Федоренко, а також директор Інформаційно-аналітичного центру Міжнародного товариства з прав людини Антон Алексєєв.
Пресконференцію було присвячено результатам розслідування справ проти Віктора Януковича та їх подальших перспектив.
Захист Януковича вважає, що судді Оболонського районного суду Києва «допомагали» владі переписувати історію України, тим самим звинувачуючи Януковича у втраті Україною частини її територій.
І як докази на користь цьому вони наводять кілька фактів: склад колегії суду був відомий ексгенпрокурору та ЗМІ до надходження справи до Оболонського райсуду; влада в особі тодішнього генпрокурора та президента чинила тиск на суддів; недопуск самого Віктора Януковича до процесу та публікація самого вироку у ЗМІ ще до його оголошення в суді.
– Ще одним кричущим фактом є те, що текст самого рішення Оболонського райсуду не був вручений Віктору Федоровичу Януковичу, це є прямим порушенням та позбавляє клієнта можливості апеляційного захисту, – заявив адвокат Віталій Сердюк.
За їхніми словами, суд першої інстанції не взяв до уваги низку звернень Віктора Януковича як президента та його уряду, які можна було б розцінити як спроби захисту держави.
Захист Януковича також повідомив, що за результатами розгляду справи Оболонським райсудом та допитів було зібрано численні томи доказів про винних та зареєстровано кримінальну справу щодо здачі Криму. Однак після зміни влади в Україні у 2019 році ця справа була закрита.
А розгляд справи Януковича у Київському апеляційному суді звівся до порушення прав на доступ до правосуддя.
– Все звелося до заслуховування Порошенка та Яценюка, під час якого суд став їх адвокатом, захищаючи від незручних питань, – заявив адвокат Сердюк.
Щодо розгляду справи у Верховному суді, то захист колишнього президента вважає, що ВС позбавив їх клієнта права на доступ до правосуддя.
Януковичу було відмовлено у застосуванні законної процедури міжнародної правової допомоги, чим його і позбавили права на доступ до правосуддя. Янукович також був позбавлений права на апеляцію. При цьому не було допитано жодного судді та прокурора, на порушення яких вказував захист Януковича.
Суд обмежив захисників лише 30 хвилинами для того, щоб донести до суду всю історію політичної справи. Що начебто підтверджує політичний характер переслідування колишнього президента в Україні.
Адвокати публічно звернулися до омбудсмена (нинішнього та попереднього) щодо порушення права четвертого Президента України Віктора Януковича на доступ до правосуддя.
І підготували звернення до Офісу Президента з вимогою вжити заходів щодо забезпечення права Януковича на справедливий суд.
Адвокати розраховують подати всі ці факти порушень українських судів тепер на рівні ЄСПЛ, де розгляд справи Януковича перейшов у активну фазу. До позиції адвокатів вже дослухалися деякі знакові міжнародні організації. Так, Інтерпол уже визнав політичний характер переслідування 4-го Президента України Віктора Януковича (що підтверджується, зокрема, його листом від 25.04.2017 до України).
Також Суд Європейського Союзу скасовує санкції проти Януковича щороку, визнаючи порушення його права на захист у судах.
З 2015 року захист Януковича звертається до правозахисників із повідомленнями про порушення прав їхнього клієнта. Серед них такі організації: Amnesty International, Українська Гельсінська група з прав людини, Human Rights Watch, USAID та інші. Але так і не одержали від них жодної реакції після своїх звернень. За винятком Міжнародного товариства прав людини, яке з 2017 року здійснює моніторинг цієї справи.