Голова управління розвідки Міноборони Кирило Буданов в інтерв'ю американському виданню Military Times заявив, що Росія готує вторгнення в Україну. Глава ГУР також розповів подробиці передбачуваного наступу. Українська військова розвідка повідомляє, що Кремль планує напад, який має стати набагато масштабнішим, ніж будь-які дії російських військ із 2014 року.
Коли слід очікувати настання
Кирило Буданов зазначив, що припущення американських та українських розвідслужб щодо часу можливої російської атаки дуже схожі. «Наші оцінки майже такі самі, як у наших американських колег. Йдеться про кінець січня або початок лютого 2022 року», - заявив він.
Чому наступ планується цієї зими
Агентство Bloomberg повідомляє, що Росія може вторгнутися до України з огляду на протистояння між Польщею та Білоруссю через мігрантів. Плюс невизначеність щодо постачання російського газу до Європи, незважаючи на обіцянку Путіна збільшити їх, щоб послабити енергетичну кризу.
Президент РФ наполягає на тому, щоб європейські регулятори швидко схвалили експлуатацію газопроводу «Північний потік-2» із Росії до Німеччини, проти якого США та Україна виступають як проти загрози європейській безпеці.
Напрями передбачуваних ударів
Кирило Буданов розповів, що, ймовірно, наступ включатиме авіаудари, артилерійські та бронетанкові атаки з наступними десантними ударами на сході, в Одесі та Маріуполі та меншим вторгненням через Білорусь.
За його словами, масштабні російські військові навчання "Захід-2021" показали, що Москва може одночасно перекинути понад 3500 військовослужбовців повітряно-десантних та спеціальних операцій. Буданов підкреслив, що РФ збільшує кількість військ та озброєння в окупованому Криму та стягує системи балістичних ракет малої дальності «Іскандер» та інше озброєння до кордону.
А агентство Bloomberg із посиланням на американську розвідку повідомило, що Росія справді розглядає сценарій вторгнення з боку Білорусі та окупованого Криму. Для цього можуть задіяти до 100 тисяч військових. Джерела видання описують ймовірний напад як операцію у холодну пору року, яка охопить велику територію та буде розрахована на тривалий час.
Москва також нібито оголосила про мобілізацію резервістів у безпрецедентних після розвалу СРСР масштабах, хоча публічно про це не повідомлялося. Резервісти, мова йде про десятки тисяч, мають зайти на окуповану територію після того, як пройде лінія фронту.
Міністр оборони України Олексій Резніков заявив, що поки що точно невідомо, чи ухвалив Володимир Путін остаточне рішення про наступ.
Готовність України відбити удар
Київ зараз прораховує різні сценарії з огляду на те, що країна оточена численними російськими тактичними угрупованнями. Глава ГУР також зазначив, що жорсткі погодні умови у січні-лютому ніяк не відвадять росіян від нападу. "Для нас і росіян це не проблема", - сказав Буданов. Очевидно, що зимова низька температура не заважатиме логістиці військових операцій.
Ми повинні найближчими місяцями - і суспільство, і держава - продемонструвати максимальну ефективність, максимальну витримку і не вестись на провокації ні всередині країни, ні в зоні конфлікту.
«Ми за 8 років цієї війни навчилися боронитися. Наші Збройні сили на високому рівні, особливо Сухопутні війська. Я мала можливість чотири дні провести в ООС, спілкуватися з командирами, солдатами в окопах. Там настрій абсолютно бойовий, впевнений у собі, люди вміють захищати країну», - заявив міністр оборони Олексій Рєзніков в інтерв'ю українській службі «Голосу Америки» під час візиту до Вашингтона 19 листопада.
За словами Резнікова, в Україні понад 400 тисяч ветеранів, які пройшли через бойові дії та готові захищати країну: «Тому такого легкого проходу, як це було у 2014 році, не буде. Сьогодні люди знають, що таке пролита кров, і як проливати кров ворога – теж знають та вміють це робити».
Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба в ефірі «Україна 24» заявив, що ймовірність вторгнення Москви залежить від двох факторів: сили та витримки України, а також сили та скоординованої підтримки міжнародних партнерів.
«Ми повинні найближчими місяцями – і суспільство, і держава – продемонструвати максимальну ефективність, максимальну витримку і не вестись на провокації ні всередині країни, ні в зоні конфлікту. Я закликаю всіх найближчими місяцями не панікувати, але зберігати пильність і не вестись на провокації, особливо в інформаційному просторі», - заявив глава українського МЗС.
Якої допомоги можна очікувати від західних партнерів
Після появи інформації про скупчення російських військових та техніки біля наших кордонів прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон сказав, що Європа незабаром має зробити вибір між залежністю від російського газу та захистом України.
У відповідь цей Верховний представник ЄС Жозеп Боррель відверто заявив, що відносини з Україною не передбачають військової допомоги на випадок збройної агресії. І Київ, за його словами, може розраховувати лише на «політичну, дипломатичну, економічну та фінансову підтримку з боку Європейського Союзу». Тобто Європа діятиме так само, як і під час анексії Криму та війни на Донбасі – санкціями. А вони, як відомо, не повернули Україні ні острів, ні окуповані території на сході країни.
У питанні протидії російській агресії Україна більше може розраховувати на США, Велику Британію та Туреччину. Воювати з Росією за Україну вони теж не будуть, але готові значно посилити військово-технічну допомогу летальною зброєю та військовою технікою. І вони готові розвивати та посилювати цю співпрацю й надалі.
Military Times, наприклад, повідомило, що українські військові вперше застосували на фронті проти російських окупаційних військ американський переносний протитанковий ракетний комплекс «Джавелін».
Видання повідомило, що отримало відомості про перше бойове застосування українськими військовими «Джавелінів» від керівника Головного управління розвідки Міноборони України Кирила Буданова, з яким напередодні записало інтерв'ю під час візиту українського розвідника до Сполучених Штатів. "Буданов сказав мені, що українські війська використовували "Джавелін" у бою", - повідомив головний редактор видання Говард Олтмен.
А перед цим безпілотник турецького виробництва «Байрактар» придушив з повітря гаубичний розрахунок російських окупаційних військ, який обстрілював українських військових. Крім того, Великобританія бере активну участь у створенні нашого «москітного флоту» та баз для нього.
Думка експерта
Ігор Романенко, екс-заступник начальника Генштабу України:
- Цілком бути готовим до агресії неможливо. Тим більше, що співвідношення військових потенціалів не на користь України. Але максимально підготуватися до неї можна. Чим ми зараз займаємося. Як сказав секретар РНБО Данилов, є кілька сценаріїв відбиття нападу. Весь цей рік проводились і зараз проводяться навчання, тренування, найчастіше із західними партнерами наших військових. Було проведено набір нових льотчиків. До того ж, у нас є десятки тисяч ветеранів, які вже пройшли війну, а вони дуже мотивовані.
Що пише західна преса
Financial Times:
«Одержимість Путіна Україною відбиває той факт, що для нього це важлива незавершена справа. Ризик військового вторгнення, що відроджується, в серці Європи підкреслює провал дипломатичних зусиль Франції та Німеччини».
Reuters:
«Нинішнє стягування російських військ до кордонів України відрізняється від весняного і є менш демонстративним. Велике обладнання, таке як танки, самохідні артилерійські установки і бойові машини піхоти, переміщують уночі, щоб уникнути показової появи в соцмережах викривальних зображень, як це було під час весняного нарощування військ Росії».
New York Times:
«279-мильна лінія фронту на Донбасі – це порохова бочка, де достатньо сірника, щоб спалахнули нові бойові дії. Люди тут не вірять у довгострокове затишшя».
The Guardian:
«Після п'яти років заморозки конфлікту, схоже, настає тривожна відлига. З весни Росія фактично так і не вивела свої війська з прикордонних з Україною районів, а більшість танків, балістичних ракет та артилерії залишаються на своїх місцях. На додачу до цих сил на півночі, півдні та сході від Донбасу стягнуто близько 100 тис. російських військових. Путін, очевидно, вирішив, що час суттєво додати спеку на Донбасі».