Під час передвиборчої кампанії Байден ставив перед собою амбітні цілі: провести масштабну вакцинацію американців від ковіда, пожвавити американську економіку, яка сильно постраждала від пандемії, відновити трансатлантичні відносини, посилити допомогу Україні. Які з цих обіцянок новий глава Білого дому виконав, а які – ні?
Боротьба з пандемією COVID-19
Джо Байден пообіцяв вакцинувати абсолютну більшість американців. На сьогоднішній день у США повністю, тобто двічі, вакциновано 194 мільйони людей із 333 мільйонів американців. І ще 228 мільйонів отримали одне щеплення.
Але водночас у США суд заблокував вимогу про обов'язкову вакцинацію у великих компаніях. Про вимогу міністерства праці щодо обов'язкової вакцинації або щотижневого тестування співробітників великих компаній Білий дім повідомив 4 листопада. Вона мала набути чинності 4 січня 2022 року. Однак ініціативу розкритикували губернатори-республіканці, які стверджують, що федеральний уряд у Вашингтоні перевищив свої повноваження.
4 листопада МОЗ США також видало розпорядження про обов'язкову вакцинацію медпрацівників. За даними Білого дому, обидві вищеназвані заходи охоплять сумарно 100 млн. осіб, або дві третини працюючого населення Сполучених Штатів.
Іміграція до США
Після свого вступу на посаду Байден підписав кілька указів, які розгортають вектор міграційної політики, обраний Дональдом Трампом та його адміністрацією. Байден як перший крок оголосив про створення робочої групи з возз'єднання сімей мігрантів, розлучених на американо-мексиканському кордоні. Незабаром після цього нова адміністрація зіткнулася з напливом мігрантів, які прибувають на кордон Мексики та США, сподіваючись на пом'якшення міграційної політики Вашингтона.
Байден пообіцяв збільшити квоту прийому біженців у 2021 році з 15 тисяч до 62,5 тисяч людей. Але через "кризу на кордоні" він вирішив тимчасово зберегти ліміт на рівні, встановленому Трампом. Це викликало шквал критики як правозахисників, так і членів Демократичної партії, до якої належить Байден.
Боротьба з глобальним потеплінням
Президент швидко виконав свою обіцянку і підписав указ про повернення США до Паризької угоди щодо клімату, з якої Трамп вирішив вийти у 2017 році. Вашингтон до 2030 року зобов'язується вдвічі скоротити викиди парникових газів, порівняно з рівнем 2005 року.
На 26-й конференції ООН зі зміни клімату в Глазго Джо Байден заявив, що вона має стати поштовхом для початку десятиліття амбіцій та інновацій, щоб зберегти планету: "Ми створюємо історію. Чи зробимо ми все необхідне чи приречемо на страждання майбутні покоління?" - Заявив він.
Але в результаті світові лідери роз'їхалися, так і не взявши на себе підвищених зобов'язань скоротити викиди, без чого вчені пророкують планеті та людству кліматичну катастрофу вже в цьому столітті. У той час, як понад 40 країн погодилися відмовитися від вугільної енергетики, США не взяли на себе такі зобов'язання.
Зовнішня політика
Байден мав намір налагодити відносини з європейськими союзниками США, які погіршилися при Трампі. І Вашингтон справді докладає серйозних зусиль для відновлення трансатлантичного партнерства. Задля відновлення союзницьких відносин із тією самою Німеччиною Джо Байден пішов на відмову від санкцій проти "Північного потоку - 2".
Під час свого європейського турне він увесь час говорив про свою відданість міжнародній дипломатії, а також союзникам та партнерам Америки. Байден вже встиг згладити деякі гострі кути у відносинах із союзниками. Він поклав край торговельній війні з ЄС через суперництво у сфері авіації та підтримує зусилля щодо відродження ядерної угоди з Іраном.
"Америка повернулася. І ми раді, що ви повернулися", – сказав із цього приводу голова Європейської ради Шарль Мішель. Байден почав відновлювати зв'язки з НАТО і запевнив Альянс, що США підтримують доктрину колективної оборони і готові допомогти союзникам перед російською агресією.
Афганський провал
Але водночас у господаря Білого дому, на думку експертів, є й поразки у зовнішній політиці. Наприклад, безславний відхід з Афганістану. "Вийшовши з Афганістану, він перетворив нашу країну на національну міжнародну ганьбу. Думаю, ми просто бачимо природну реакцію на невиконані обіцянки. І ситуація ще більше погіршиться, перш ніж почне виправлятися", - заявив американський політтехнолог Джонатан Медісон.
Це призвело до того, що рейтинг президента Байдена обвалився. Згідно з опитуванням, проведеним ABC News і The Washington Post, роботу Байдена в Білому домі схвалюють лише 44% американців. А опитування Коледжу Емерсон показало, що на гіпотетичних виборах 2024 Трамп перемагає Байдена.
Сам президент США переконує американців і весь світ, що цілі найдовшої в історії США військової кампанії зводилися до боротьби з тероризмом, і їх було повністю досягнуто. А щодо фактичного колапсу країни та її захоплення "Талібаном", то американці нібито нікому і не обіцяли створення там процвітаючої нації. І це проблема самих афганців.
Ставлення до України
Однією з головних обіцянок Байдена було значне збільшення допомоги Україні. І виконав він її у властивому нинішній світовій політиці гібридному стилі.
З одного боку, Україна та США підписали Хартію стратегічного партнерства. Це означає посилення двосторонніх відносин у військово-технічній, енергетичній та економічній сферах. Документ значно розширює військово-технічні можливості України. Крім цього, Байден збільшив постачання Києву летального озброєння. Україна отримала нові "Джевеліни" та 80 тонн боєприпасів.
З іншого боку, на користь відновлення добрих відносин з Європою, які зруйнував Дональд Трамп, Байден відмовився від санкцій проти "Північного потоку - 2", чим завдав великих економічних збитків Україні.
Ставлення до Росії
Джо Байден обіцяв дотримуватися набагато жорсткішої позиції щодо Москви, ніж його попередник. На словах Байден називає Путіна вбивцею, а справі намагається налагодити ділові відносини з ним. Через це він фактично відмовився підтримувати вступ України до НАТО.
Джо Байден має намір найближчим часом провести онлайн-зустріч із Володимиром Путіним. Сторони мають намір обговорити НАТО та Україну. За словами речника Путіна Дмитра Пєскова, зустріч може відбутися до кінця поточного року. "Є розуміння, що зустріч потрібна, що спілкування потрібно продовжувати", - сказав Пєсков.
Представник Білого дому Джен Псакі також не виключила, що контакти президентів США та РФ надалі можливі. За її словами, після саміту Байдена та Путіна у червні цього року сторони погодилися продовжувати контакти на високому рівні, і відтоді США та РФ діяли у цьому напрямі.