Незвичайні скарги посипалися до ЖЕКу міста Глухова у Сумській області. Від комунальників вимагають розібратися з місцевими бобрами, що перегородили греблями річку Есмань. Вода вийшла з берегів та затопила підвали довколишніх будинків.
Затонув навіть міст
- У наших краях бобри живуть уже п'ять років. Колись вони оселилися на річці Ворскла, а потім перепливли до нас. Ну і почалися підтоплення, – запевняє нас місцевий рибалка на ім'я Віталій. – Через них навіть міст пішов під воду. А він потрібен, щоб відвести дітей до садка та школи. Бобри будують хатки – міст підтоплюється. Минулого тижня я не зміг його перейти. Місток потрібно постійно лагодити, інакше він згниє. Щороку цим займаємося. Знімаємо старі дошки, беремо нові та набиваємо зверху.
Місцеві жителі спеціально розвалюють греблі, зроблені бобрами. Але це допомагає до певного часу.
- Мені кажуть: йди до виконкому, пиши заяву, що бобри заважають. Минулого року через них затопило велику територію. У нас вздовж річки – кар'єри. Навіть їх залило. Весною хлопці одну дамбу розвалили, але бобри почали її будувати знову, - журиться Віталій. - Річка пропадає, стала набагато дрібнішою! Біля села Чернеччина з греблі вода падає до струмка. Раніше там була глибина понад два метри, можна було купатися. Потім з'явилися бобри, почали копати нори... По-перше, люди в них провалюються. По-друге, земля, яку вигрібають бобри, залишається у струмку. Через це води в річці стає менше, вода забруднюється, риба йде. Купатися там уже не можна.
Віталій від імені глухівчан запропонував вивезти бобрів до іншого місця. Їх же ніхто не буде відстрілювати, хіба що відловлювати і вивозити.
Ловити чи стріляти не будуть
- Ніхто не може однозначно сказати, що затоплення – вина бобрів. Що ми бачили? У річці утворилася запруда. Можливо, палиці та гілки просто принесло течією. Консультувалися зі спеціалістами, але вони нічого однозначно не відповіли, – розповіла начальник управління ЖКГ міста Глухів Марія Сегеда. - Нині від затоплень найбільше страждають жителі вулиці Миколи Мурашка. Ми розчистили русло річки. А далі спостерігатимемо. Якщо знову виникне подібна проблема, то однозначно там хтось щось будує.
Хоча бобрів теж кривдити не хочеться. Ні стріляти, ні відловлювати ми їх не будемо однозначно. Люди хочуть, щоб ми вивезли тварин, але це неможливо: у нас таких фахівців немає. У мене бродячих собак ловити нема кому, а тут бобри.
За порадою, як вирішити подібну ситуацію, ми звернулися до працівників парку природи «Беремицьке». Він розташований у заплаві Десни (Чернігівська область), і бобри – її природна складова.
– У нас дуже багато бобрів, але проблем з ними не виникає, оскільки немає дамб, збудованих людиною, – переконані у парку природи «Беремицьке». – Бобри не житимуть у річці з сильною течією. У Десні течія сильна. Бобри живуть лише у заболочених місцевостях, їхні хатки нікому не заважають. Зупинити річку або змінити її течію тварини не можуть. Тому у своїх бідах ми винні самі. Люди будують греблі – течія сповільнюється – у стоячій воді поселяються бобри. В 99% випадків у нашій країні в подібних проблемах винні самі люди.
За словами нашого співрозмовника, зараз усі природоохоронні організації Європи та США борються за те, щоб зносити греблі: по-перше, це неефективне джерело енергії, а по-друге, штучні греблі призводять до застою води.
Ловити та перевозити звірків на інше місце, за словами нашого співрозмовника, небажано. тому що бобри – територіальні тварини.
- Для будь-якої тварини переїзд – це стрес. Якщо бобрів і перевозити, то до місцевості, де є відповідні умови. Природних ділянок у нашій країні залишилося дуже мало. У кожній країні має бути щонайменше 19% заповідної території, а у нас навіть 8% немає, - кажуть у парку. - Якщо в Глухові сприятливі умови для життя бобрів, краще їм там і залишатися. Якщо тварина живе у своєму середовищі, то переїзд для неї – вкрай небажаний захід.
На думку фахівця, бобри не можуть зашкодити природі. Так, вони справді завалюють дерева, бо об'їдають кору та листя. Але це навіть добре: зрізуючи великі дерева, бобри звільняють місце для світла, - проростають чагарники та луки.