Звіт ТСК Ради з вагнерівців: спецоперація була, але перенесли її не президент і не голова його Офісу

Проміжний звіт зачитала на брифінгу голова ТСК Мар'яна Безугла. Документ представлять парламенту.

facebook.com/m.bezuhla

Тимчасовій слідчій комісії Верховної Ради не вдалося встановити, хто з українських посадовців ухвалив рішення про відстрочку проведення спецоперації із затримання “вагнерівців”.

Проміжний звіт на брифінгу зачитала заступник голови парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки, голова ТСК Мар'яна Безугла. Також документ опубліковано на сайті Верховної Ради.

- Наявні дані дозволяють зробити опосередковані висновки, що відбулася відстрочка активного (розвідувального, - Авт.) заходу з 25 липня на 30 липня 2020 року. ТСК не вдалося точно встановити, хто, на якому рівні в Україні ухвалив рішення про відстрочку... ТСК також не знайшла підтвердження того, що президент України давав особисті розпорядження керівництву ГУР МОУ відстрочити активний захід, що підтверджують усі показання заслуханих осіб. Також встановлено, що керівник ОП не має повноважень давати розпорядження ГУР МОУ щодо відстрочення якогось розвідувального заходу, - сказала “слуга народу”, передає Укрінформ.

Тимчасова слідча комісія Верховної Ради також підтвердила “розвідувальні заходи” щодо російської ПВК "Вагнер". Матеріали депутати отримали, зокрема, від розслідувачів міжнародного інтернет-видання Bellingcat. Безугла подякувала їм за співпрацю.

Довідка

29 липня 2020 року білоруські спецслужби затримали у санаторії під Мінськом 33 членів російської так званої приватної військової компанії (ЧВК) Вагнера. Частина з них воювала на Донеччині. Спочатку президент Білорусі Олександр Лукашенко заявляв, що їх відправили для дестабілізації ситуації перед виборами президента. Згодом Мінськ віддав затриманих Росії.

6 серпня російське видання "Комсомольська правда" повідомило, що затримання "вагнерівців" у Білорусі стало наслідком спецоперації українських спецслужб. Чоловікам запропонували заробіток на нафтових об'єктах у Сирії та Венесуелі на користь російської державної компанії "Роснефть".

18 серпня український журналіст, головний редактор видання "Цензор.нет" Юрій Бутусов у фейсбуці заявив, що напередодні запланованого рейсу з Мінська до Стамбула голова Головного управління розвідки міністерства оборони України (ГУР МО) Василь Бурба та перший заступник голови СБУ Руслан Баранецький доповіли президенту Володимиру Зеленському про проведення фінальної частини спецоперації. Голова Офісу президента Андрій Єрмак нібито заявив, що операцію необхідно перенести, оскільки затримання найманців може стати на заваді початку чергового перемир'я на Донбасі з 27 липня. Українська журналістка Яніна Соколова оприлюднила в ютубі аудіозаписи розмов, на яких нібито співробітник СБУ, представляючись "Сергієм Петровичем", вербує найманців, розпитуючи про бойовий досвід на Донбасі.

Андрій Єрмак, коментуючи звинувачення, заявив ЗМІ, що спочатку версія про українську спецоперацію з'явилася в російській пресі і виглядає як “добре продумана та спланована дезінформаційна кампанія". Володимир Зеленський заявив, що не бере участі в російських операціях. Верховна Рада 19 травня утворила Тимчасову слідчу комісію з "вагнерівців" на вимогу опозиційних фракцій.