Грип на тлі ковіда: чи боятися українцям подвійної пандемії

Які ще віруси та інфекції загрожують нам на стику осені та зими.

Зображення Tumisu із сайту Pixabay

Після майже півторарічної відсутності грипу у структурі інших респіраторних захворювань вчені заговорили про те, що нинішній епідемічний сезон буде непростим.

Безпрецедентні карантинні обмеження 2020 року із закритими кордонами, знелюдненими центрами світового туризму, транспортом, що зупинився, і тотальною «дистанційкою» залишилися в історії. Але все це суттєво вплинуло на структуру та частоту респіраторних інфекцій, які, звичайно, нікуди не поділися – їх просто не було кому і нікуди було розносити. Зараз ситуація кардинально інша: світ абияк прищепився, звик до пандемії і втомився від обмежень. Як наслідок, респіраторні інфекції негайно повернулися. Поки що нам це демонструють всілякі ГРВІ – зараз в Україні щотижня реєструється близько 200 тисяч випадків. На черзі грип, ми забули як на нього хворіти, і за це доведеться розплачуватися.

Коли "розгортається" епідсезон?

Традиційно сезон грипу починається у листопаді – на початку грудня з піком на кінець січня та початок лютого. Трапляються «зрушення» і в бік раннього початку, але, мабуть, не цього року. За даними Центру громадського здоров'я на 8 листопада, циркуляція вірусів грипу в Україні поки не зареєстрована.

А ось сезон ГРВІ – у самому розпалі. Поки що показники захворюваності відповідають середньому рівню інтенсивності епідемічного процесу, проте вони більш ніж на 40% перевищують цифри за аналогічний період минулого сезону. Нині низький рівень активності лише у Закарпатській області та Києві, повідомляє ЦОЗ, дуже інтенсивно епідпроцес розвивається в Івано-Франківській, Черкаській та Донецькій областях. Інші регіони балансують між середнім та високим рівнем захворюваності на ГРВІ. Тому великі шанси "вступити" в нову епідемію, не встигнувши вибратися з піків старої.

Які штами грипу очікуються цього сезону?

Прогнози МОЗ щодо нового епідемічного сезону змінювалися з оптимістичних на початку вересня до песимістично стриманих через місяць. На початку осені передбачався аналогічний торішньому епідсезон - внаслідок відсутності нових штамів, і прогнозів про можливе обтяження перебігу грипу. Потім на тлі наростаючої хвилі ковіда та бурхливого зростання ГРВІ в МОЗ заявили, що нинішній сезон буде інтенсивнішим, а «об'єднання» вірусних інфекцій, вірусу грипу та COVID-19 може призвести до плачевних результатів.

Як би там не було, серед «діючих» штамів чекаємо вже знайомі

Як повідомила на своїй сторінці в соцмережі інфекціоніст Ольга Голубовська, серед виявлених вірусів грипу домінує тип А (H3N2), а віруси грипу А (H1N1) викликають важке захворювання, що швидко розвивається, в основному у груп ризику.

Чим небезпечний грип на фоні COVID-19?

Насамперед грип, який вважається одним із рекордсменів за заразністю, небезпечний сам по собі. За даними ВООЗ, щороку він вбиває близько 650 тисяч людей у всьому світі. І торішня «відпустка» людства, коли рівень захворюваності на грип знизився більш ніж на 90%, цієї зими може послужити погану службу.

Як і у випадку з ковідом, вакцинація чи недавнє інфікування захищає від зараження на грип. Але чим більше минає часу між придбанням імунітету та повторним зараженням, тим серйозніші його наслідки. Із вакцинацією у нас справи гірші нікуди: за даними Центру громадського здоров'я, станом на 8 листопада від грипу було щеплено близько 35 тисяч українців.

Майже половина з них – медпрацівники та групи епідемічного ризику: ті, хто старше 65 років, люди з хронічними хворобами, діти віком від 6 місяців до 5 років, пацієнти будинків для людей похилого віку та зовсім небагато вагітних. Щодо недавнього інфікування, то воно у нас виходить уже досить давнім, оскільки півтора року ми прожили без грипу та встигли розгубити природний імунітет. А відповідно, стали більш схильні до ризику зараження вірусом.

До цього невтішного факту додамо те, що червоні зони за рівнем обмежувальних заходів у порівнянні з минулим роком виглядають максимум блідо-рожевими. Плюс пік захворюваності на ковід з циркуляцією високозаразної «Дельти», плюс неухильне зростання ГРВІ, плюс перевантаженість лікарень та сімейних лікарів, холодний сезон та зниження імунітету. І отримуємо високу ймовірність виникнення подвійної пандемії грипу та COVID-19.

Як грип «співіснує» з ковідом?

Обидва віруси належать до групи високоінфекційних респіраторних захворювань та мають деякі подібні симптоми: висока температура, кашель, нежить, біль у горлі. При важких формах коронавірусу приєднуються задишка, біль у грудях, сплутаність свідомості. Через труднощі постановки діагнозу тільки за симптомами при перших проявах нехай навіть ще не встановленої хвороби рекомендується ізолюватися і відразу ж зробити подвійне дослідження - і на наявність грипу, і ковіда.

Минулого року на тлі відсутності грипу випадків подвійного зараження було небагато. З приходом « Дельти » та поверненням грипу ризик зростання тяжкого перебігу хвороби при подвійному вірусному навантаженні суттєво збільшується. Британські вчені на початку пандемії, коли вірус грипу ще циркулював, порівняли результати лікування хворих з ковідом і тих, у кого була мікстова інфекція (ковід+грип), і дійшли висновку, що останні вдвічі частіше потрапляють у реанімацію, потребують вентиляції легень і вмирають.

Тому лікарі говорять про необхідність у таких випадках негайної противірусної терапії, щоб хвороба не набула важкої форми.

«Треба пам'ятати, що грип – це не COVID-19, незворотні зміни у легенях можуть настати у строки від 3 до 5 днів від дебюту клінічних симптомів. Тому й ефективність специфічного лікування максимальна у перші 48 годин, потім – знижується»,

написала на своїй сторінці у соцмережі інфекціоніст Ольга Голубовська.

Не можна забувати і про те, що після перенесеного коронавірусу ймовірність тяжчого перебігу грипу значно підвищується через ослаблений імунітет. До того ж найчастіше наслідком ковіда стають фіброзні зміни в легенях, що є при грипі додатковим фактором, який обтяжує.

Кому небезпечні мікст-інфекції?

Якщо подивитися на групи ризику з грипу та ковіду, стає зрозуміло, що найуразливіші за обома захворюваннями у разі такої інфекції стають двічі вразливими. Це люди старше 65 років, у яких організм через вік менш ефективно бореться з інфекціями. Це пацієнти з супутніми хронічними захворюваннями – діабетом, серцево-судинними та легеневими хворобами. Ті, хто страждає на хвороби або вади центральної нервової системи та хронічні захворювання нирок і печінки. І вагітні жінки, які більш схильні до перебігу обох хвороб у важкій формі, що може негативно позначитися і на здоров'ї майбутньої дитини, і самої матері. Тому єдиний спосіб уберегтись для цих людей – вакцинація і від коронавірусу, і від грипу.

Наскільки ефективні щеплення від грипу?

Вакцинами від грипу світ користується вже понад 60 років, і вони щорічно оновлюються на основі прогнозів про те, які штами спричинять наступний спалах. Фахівці Глобальної системи з епіднагляду за грипом та заходами у відповідь аналізують зразки вірусів грипу, зібрані у всьому світі. Потім з урахуванням отриманої інформації розробляються склади вакцин  наступного сезону.

Тому не треба дивуватися, якщо ви щепилися позаминулого року, а тепер раптом захворіли. Вірус постійно мутує, і антитіла, вироблені у відповідь на стару вакцину, можуть не спрацювати проти нового штаму. Вакцинуватися потрібно щорічно, при цьому враховувати як поточний стан здоров'я та вік, так і можливість того, що через швидкі мутації до складу вакцини не потрапив штам зимового вірусу. Все це впливає на ефективність щеплення, яке за всіх цих застережень, за даними ВООЗ, гарантує захист від грипу приблизно на 60%.

До речі, проти інших гострих вірусних респіраторних інфекцій вакцина від грипу не працює.

Тим часом, вчені з Великобританії попереджають: ризик отримання менш ефективної вакцини особливо високий у нинішньому епідсезоні знову-таки через те, що останні півтора року грип особливо «не розгулював». Відповідно, було важче передбачити, які штами будуть циркулювати цієї зими.

Як би там не було, вакцинація залишається найнадійнішим захистом проти сезонних спалахів грипу, особливо в умовах пандемії коронавірусу. Щеплення від цих двох небезпечних інфекцій не є взаємозамінними, вакцинуватися потрібно від обох вірусів. І є підбадьорлива думка інфекціоністів, що внаслідок спільності будови вакцини щеплення від грипу може полегшити перебіг ковіда, як і навпаки.

Чи можна робити щеплення від грипу та ковіда одночасно?

За інформацією ВООЗ, на сьогодні немає даних, які свідчили б про якесь посилення несприятливих наслідків при спільному введенні вакцин проти грипу та COVID-19.

«ВООЗ вважає за допустиме введення обох вакцин в ході одного прийому, тим більше що ризик важкого перебігу грипу та ковіда для дорослого населення досить великий»,

заявив провідний спеціаліст Європейського регіонального бюро ВООЗ Річард Пібоді.

Звичайно, це за умови, що ви абсолютно здорові. Як зазначає інфекціоніст Ольга Голубовська, якщо людина хвора на коронавірус із середньотяжким або важким перебігом, вакцинацію від грипу необхідно відстрочити до повного одужання. Якщо захворювання протікає у легкій чи безсимптомній формі, щеплення від грипу слід зробити після закінчення терміну ізоляції.

Якщо ви здорові, але побоюєтеся отримати одночасно два уколи в кожну руку (до речі, це важливий момент – вакцини повинні вводитись у різні місця), лікарі рекомендують зробити перерву між щепленнями у 2-4 тижні. Який препарат буде першим, яким другим – значення не має.

До речі, Національна технічна група експертів з питань імунопрофілактики теж рекомендує дотриматися інтервалу не менше двох тижнів. Щоправда, враховуючи, що ми на піку коронавірусної хвилі та на порозі епідсезону з грипу знаходимося одночасно, часу «для маневрів» залишилося мало. Щоб після вакцинації від грипу встигла виробитись імунна відповідь, потрібно близько 14 днів, тому щеплення рекомендують робити до або відразу після початку сезону грипу.

В ТЕМУ

Які доступні вакцини?

Від основних типів вірусу грипу людини – грипу А та В – захищають тривалентні (від трьох штамів вірусу) та чотиривалентні (від чотирьох штамів) вакцини. Цього року для вакцинації в Україні пропонуються три чотиривалентні препарати: «ДжіСі Флю Квадрівалент» (Корея), «Ваксігрип» (Франція) та «Інфлувак» (Нідерланди). На думку імунолога Андрія Волянського, переваги корейської та французької вакцин у тому, що вони складаються з фрагментів внутрішніх та зовнішніх білків і у разі розбіжності вакцинних та імунних штамів спрацюють ефективніше.

ДО РЕЧІ

Що таке "довгий грип"?

Поштовхом для вивчення цього явища став феномен «довгого ковіда», який відкрився людству, що вражає різноманітністю симптомів і тривалістю їх проявів у перехворілих людей. Серед найпоширеніших скарг – невмотивована втома, підвищена стомлюваність, проблеми з диханням, затуманеність свідомості та інші порушення когнітивних функцій, спотворення нюху, головний біль.

І хоча всім відомо, що після грипу людина теж довго «приходить до тями», великої уваги постгрипозним явищам не приділялося. Лише цієї осені, після дослідження, проведеного експертами Оксфордського університету, вчені дійшли висновку, що «довгий грип» поширений практично так само, як і «довгий ковід».

Дані були отримані на основі аналізу двох груп у 100 тисяч осіб кожна, де в одній люди перехворіли на грип, в іншій – на коронавірус. У першій групі на ускладнення скаржилися 30% учасників, у другій - 42%. Причому симптоми після грипу були схожими з постковідними: головний біль, слабкість, стомлюваність, утруднене дихання, хворе збудження. Примітно, що ці неприємні наслідки спостерігалися у хворих на грип досить довго – від кількох тижнів до пів року.