"Розумна політика": ексспікер задумав розвалити монобільшість?

Поки що Дмитро Разумков вирішив створити міжфракційне депутатське об'єднання.

rada.gov.ua

8 листопада – символічна для Дмитра Разумкова дата. Ось уже місяць ексспікер перебуває у вільному політичному плаванні. Саме в цей день Разумков оприлюднив детальний список парламентаріїв, які увійшли до міжфракційного об'єднання «Розумна політика», що ініціюється ним. У списку 25 прізвищ. У парламентських кулуарах та експертних колах обговорюється, що ці 25 «штиків» і стануть кістяком майбутнього повноцінного політичного проекту Дмитра Разумкова.

Тепер його не можна позбавити мандата

Про те, що після відставки з посади спікера Верховної Ради у Дмитра Разумкова будуть розв'язані руки для створення власного політичного проекту, говорили експерти та й він сам. І ці прогнози реалізуються у життя. Разумков вирішив розпочати із створення міжфракційного депутатського об'єднання. Запитайте, чому не депгрупи чи власної фракції? Відповідь проста.

- Створити депутатську групу Разумков не може через те, що більшість орієнтованих на неї депутатів пройшли до парламенту за списками. І їхній вихід із фракції тягне за собою втрату мандата,

пояснює політолог Руслан Бортник.

До того ж «слуги» вже неодноразово заявляли, якщо Разумков захоче створити депгрупу чи фракцію, то питання про позбавлення його депутатського мандату буде серед топтем на найближчому з'їзді партії (пройде 20 чи 27 листопада).

- Створення МДО – хитрий хід. Де-факто Разумков отримає свою депгрупу, а де-юре – немає підстав для позбавлення мандатів депутатів, які влилися до цього об'єднання. Якщо спробують вигнати із фракції чи позбавити мандата, то доведеться виганяти всіх депутатів, які входять до інших МДО, – каже політтехнолог Тарас Загородній.

Чи підпорядковуватимуться вони Разумкову

В експертних колах точаться суперечки, наскільки посилив свої політичні позиції Разумков, створивши МДО. Звучать полярні думки. Політтехнолог Андрій Золотарьов засумнівався у посиленні Дмитром Разумковим політичних позицій, але відзначив хитрий хід.

- З погляду логіки – не найрозумніша ідея створювати МДО. Усі побачать, що Разумков не має політичного авторитету для створення повноцінної депгрупи. У переговорах із потенційними партнерами він не зможе зайти з козирів. Але, з іншого боку, цілком можливо, задум створення МДО у тому, щоб спровокувати жорстку реакцію влади – вигнання «зрадників», що потім може призвести до розвалу монобільшості. Та й гнаних владою політиків український електорат любить, – міркує Андрій Золотарьов.

Експерт Руслан Бортник каже, що політичне майбутнє МДО «Розумна політика» залежить від того, наскільки Разумкову вдасться контролювати голосування членів свого об'єднання.

– Якщо вони (члени МДО. – Авт.) спиратимуться на позицію Разумкова, то воно перетвориться на неформальну депутатську групу. З Разумковим домовлятимуться про 25 «штиків». Якщо ж депутати у своїх голосуваннях орієнтуватимуться на свої інтереси чи інтереси своїх фракцій, то «Розумна політика» залишиться просто номінальним, черговим об'єднанням у ВРУ, яке не є сильним парламентським гравцем, - каже політолог.

Однойменна партія вже є

За інформацією "КП в Україні", до кінця року чисельність МДО "Розумна політика" може збільшитися ще на 10-12 депутатів. Це станеться, якщо «слуги» не знайдуть способу запровадити фракційні санкції проти «розумних».

– Не варто сприймати «Розумну політику» як ідеологічне об'єднання. Воно – виключно лідерське. І поки персональний рейтинг Дмитра Разумкова показуватиме позитивну динаміку, навколо нього консолідуватимуться політики,

зазначає Руслан Бортник.

Наступним кроком після створення МДО «Розумна політика» може стати розкручування власної однойменної партії. Парламентар попереднього скликання Сергій Лещенко оприлюднив інформацію, що ще 10 вересня 2020 року Мін'юст зареєстрував партію «Розумна політика». Вона постала після перейменування політпроекту «Ми, українці». Офіційним керівником партії став Василь Дмитрович Бублик. З відкритих джерел стало відомо, що Бублик був бенефіціаром ТОВ «АГРОСПІЛКА ПІВДЕНЬ» (смт Сарата Одеська область), яке займалося вирощуванням рису, кавунів, тютюну. Станом на сьогодні підприємство закрито.

Хто є хто у списку «Розумної політики»

У майбутнє міжфракційне об'єднання «Розумна політика», про створення якого спікер Руслан Стефанчук може оголосити вже 16 листопада, виявили бажання вступити 25 депутатів: окрім Дмитра Разумкова ще 21 «слуга народу», 2 від «Батьківщини» та один позафракційний.

Цікавий момент – свій статус у цій заяві Разумков позначив як «01», що відповідає його номеру у виборчому списку партії «Слуга народу» чи номеру депутатського посвідчення. Тобто Дмитро Разумков не вважає себе позафракційним депутатом, як зазначено на офіційному сайті парламенту. Цифрами свій статус також означили ще двоє депутатів – Євген Петруняк (87) та Іван Юнаков (63).

За складом це міжфракційне депутатське об'єднання дуже різношерсте. Мабуть, лише одну людину з цього списку можна назвати справді ідеологічно близькою до Разумкова – це Василь Мокан. З ним Разумков тривалий час працював у політтехнологічній компанії до парламенту. І Мокан єдиний депутат, який не лише голосував проти відставки з посади спікера Верховної Ради Дмитра Разумкова, а й прийшов його підтримати на пресконференцію того пам'ятного кадрового дня. Близькі до Разумкова ще два депутати – Неллі Яковлєва та Володимир Козак (за словами голови фракції «Слуга народу» Давида Арахамії, їх до виборчого списку СН вніс особисто Разумков, «вписав своєю рукою»).

Приєднався до об'єднання і мажоритарник від Одеси – Артем Дмитрук. Політик має славу "антивакцинатора від ковіда". У «Слузі народу» кажуть, що готують рішення про виключення Дмитрука зі складу пропрезидентської фракції.

У «Розумній політиці» буде і Людмила Буймістер, яку напередодні виключили із фракції «Слуга народу» за неголосування за закон про олігархів. Ще її кулуарно називають однією з головних лобісток бізнес-інтересів олігарха Ріната Ахметова у парламенті. До речі, не голосували за закон про олігархів ще три представники «Розумної політики» – Євген Петруняк, Іван Юнаков, Дар'я Володіна.

Серед соратників Дмитра Разумкова – одна з головних модниць парламенту Оксана Дмитрієва (на фото). У ЗМІ її ім'я найчастіше згадується у світлі «вигулювання» дорогих сумочок та «луків» у сесійній залі Верховної Ради. В об'єктиви фото- та відеокамер завдяки своїм модним вбранням та пікантним написам на чохлі смартфона потрапляє ще одна політична супутниця Разумкова – Аліна Загоруйко.

Серед прихильників «Розумної політики» – парламентарій Роман Соха. Його в активній публічній політиці не було помічено. Але днями про нього писали як про людину, яка виявила бажання очолити Тимчасову слідчу комісію з розслідування загибелі народного депутата Антона Полякова, але нардепу відмовили з характеристикою -  «неконтрольований».

До об'єднання Разумкова приєдналися і «правовики» Валерій Божик, Роман Бабій та Михайло Новіков. У жовтні Божик потрапив у корупційний скандал - у НАЗК повідомили, що депутат не зміг довести походження 2,4 млн грн у своїй е-декларації.

Серед членів об'єднання і столичний мажоритарник Дмитро Гурін. До нього теж НАЗК має низку питань. Так, парламентарій задекларував криптовалюту Bitcoin на суму 22 млн 528 тис. грн, які належали його дружині Марії Салтиковій. Але документів, які б підтверджували достовірність цих даних, він НАЗК не надав. Парламентарій пояснив, що 21 квітня 2021-го у нього викрали автомобіль, у якому була флешка - так званий холодний гаманець, на якому зберігалася криптовалюта.

Розумною політикою вирішив займатися мажоритарник із Полтавської області Костянтин Касай. Він відомий тим, що у вересні 2020 року написав заяву про вихід із партії «Слуга народу», бо не погоджується з тим, що кандидатів у депутати на місцевих виборах «одноосібно обирає голова Полтавської обласної партійної організації Ольга Савченко».

Парламентарій, член нового об'єднання Ольга Коваль відома тим, що на засіданні профільного комітету підтримала скандальний законопроект щодо навчання іноземних студентів російською мовою.

Серед «розумних» виявилася і парламентар, легкоатлетка Ольга Саладуха, яка не є любителем розмахувати партійними прапорами. Тут же і представник «Батьківщини» Андрій Ніколаєнко. Його у жовтні викреслили із партійного чату нібито за те, що не підтримав відставку спікера Дмитра Разумкова.