Сьогоднішні точкові карантини для ринку оренди – це зовсім не те, що локдауни півторарічної давнини, які буквально обвалили цей сегмент. Тепер столичні орендодавці методично піднімають ціни та вірять у те, що «червона» зона допоможе їм не лише відновити свій бізнес, а й відбити «коронавірусні» втрати.
Орендодавці не поспішають йти на поступки
Олексій із Запоріжжя зізнається, що завжди хотів переїхати до Києва. І карантин зробив здійснення цієї мрії набагато ближче: він уже півтора року працює віддалено, тобто для зміни місця проживання йому наразі не обов'язково міняти роботу.
– Для початку вирішив переїхати на два місяці та подивитися, наскільки комфортне для мене життя у столиці, – ділиться досвідом Олексій. – І тут же зіткнувся з першою проблемою – оренда житла. Виявилося, що зняти квартиру в столиці на два місяці досить проблематично, і жодні локдауни, карантини та «червоні» зони не зробили столичних орендодавців більш зговірливими. Ті, хто здають житло на довгий термін, мій варіант навіть не розглядають. А оренда подобово кусається: у середньому квартири, які мені підходять, коштують близько 30 євро на добу. Тобто за місяць виходить 900 євро.
Олексій переглянув безліч варіантів на різних майданчиках і врешті-решт винайняв квартиру через Airbnb. Тут багато господарів житла роблять знижку за оренду квартири на місяць і більше, тому Олексію вдалося зняти однокімнатну квартиру з хорошим ремонтом у новому ЖК, заплативши 1050 євро за два місяці. І він вважає це великим успіхом.
«Червона» зона на допомогу
Столичних орендодавців після торішніх локдаунів і справді «червоною» зоною не налякаєш – досвід уже є. Тож йти шляхом минулого року, коли їм доводилося знижувати ціни до мінімуму, вони не готові.
Нагадаємо, що навесні-літом 2020-го ціни як на короткострокову, так і на довгострокову оренду у столиці справді обвалилися. Тоді через локдауни іногородні жителі, які знімали одне житло роками, роз'їхалися по домівках. А відсутність туристів та закриття кордонів призвели до того, що у Києві можна було зняти житло за 13-15 євро на добу.
– Я одразу вирішила, що здавати квартиру по 15 євро на добу – це не мій шлях, і просто на рік пішла з ринку, – зізнається Ольга, яка здає однокімнатну квартиру в Подільському районі столиці вже понад 10 років. - Моя квартира коштує 30 євро на добу влітку та 35 євро в опалювальний сезон, і обвалювати ціну вдвічі мені просто невигідно. Подобова оренда передбачає часті прибирання, перестеляння ліжка, оплату комуналки, яка входить у вартість, косметичні ремонти та оновлення інтер'єру. Які 15 євро можуть бути за таких витрат? Переходити до сегменту довгострокової оренди я теж не хотіла. Тому квартира рік простояла без гостей, але вже цього літа я практично повністю відновила цей бізнес.
За словами Ольги, «червона» зона у Києві її не просто не лякає, але навіть працює на користь господарів квартир. Адже перехід столиці на нові карантинні правила з 1 листопада навіть означає, що для поселення у готель потрібні або негативний ПЛР-тест, або COVID-сертифікат. І це стане ще одним аргументом на користь того, що турист обере для проживання на кілька днів не готель, а квартиру, де ніхто не перевірятиме сертифікат.
Словом, Ольга сповнена оптимізму і, враховуючи, що кордони відкриті, чекає зростання кількості гостей. А там і ціни можна буде переглянути – звичайно, у бік збільшення.
Все дорожчає, і квартири – не виняток
Про те, що попит і, відповідно, ціни на оренду традиційно почали зростати ще з кінця третього кварталу, пише і портал Domik.ua https://domik.ua/. Тут усе як завжди: у серпні до столиці приїжджають навчатися студенти, бізнес-середовище пожвавлюється. За даними порталу, за підсумками вересня оренда житла у найбільших містах країни – Києві, Львові, Харкові, Одесі, Дніпрі – в середньому подорожчала на 10%.
Загалом динаміка цін говорить про те, що вони зростають з другої половини 2020 року: саме тоді люди зрозуміли, що все це надовго, і почали по можливості повертатися до звичного життя. І чергові локдауни та обмеження не лякають так, як це було рік тому: більшість уже навчилися жити, працювати та займатися бізнесом в умовах пандемії. До того ж нині дорожчає практично все, і навряд чи варто було очікувати, що квартири можуть стати винятком.
Є ще один важливий момент, який свідчить про те, що вартість оренди продовжуватиме йти вгору. Справа в тому, що через те, що вартість оренди в минулорічний локдаун просіла, а нерухомість і на первинці, і на вторинному ринку в 2021-му подорожчала, тут виник дисбаланс, який уже почав потроху вирівнюватися.
Раніше ми писали про те, що в ідеалі квартира під здачу має окупитись за 100 орендних плат. І підрахували: за вартості однокімнатної квартири в новобудові 850-900 тис. грн (плюс окремо ремонт, меблі та техніка) її оренда має бути близько 13-15 тис. грн на місяць.
Сьогодні ж оренда однокімнатних квартир у старому житловому фонді стартує від 7 тис. грн., у нових будинках столиці – від 9 тис. грн., а від 13 тис. грн. можна здати нову однушку хіба що у прицентральних районах. Тобто термін окупності збільшився. Вочевидь, що корекція може статися двома шляхами: або зниженням ціни на нерухомість, або зростанням вартості оренди. І, навіть з огляду на розбалансованість та невизначеність на ринку, не потрібно бути Нострадамусом, щоб прогнозувати, яким шляхом піде коригування.
Експерти ринку у своїх прогнозах не відкидають, що до кінця року вартість оренди у великих містах України зросте ще на 10-15%.
В ТЕМУ
Орендарям тепер потрібне не метро, а ремонт
Кілька років тому моя приятелька знімала зовсім убиту однокімнатну квартиру біля метро «Нивки», причому за цілком ринковою ціною.
- Мені до роботи три зупинки на метро їхати: вийшла з дому – і за 15 хвилин я вже сиджу на робочому місці, – пояснювала вона тоді свій вибір. – Для Києва це просто мрія! А те, що стіни обдерті і «бабусині меблі», для мене не має значення. Я все одно від ранку до ночі на роботі, мені на ці стіни дивитися ніколи.
Нещодавно випадково зустрілися на вулиці, і виявилося, що вона переїхала до Солом'янського району, звідки до роботи їй тепер діставатися годину. Але це й не важливо, адже вона вже півтора року працює віддалено. Натомість ремонт, меблі та сантехніка вийшли на перший план: адже найчастіше це єдине, що вони бачить за цілий день.
Експерти кажуть, що зміна переваг квартиронаймача – це справді нова тенденція. І якщо раніше однією з головних опцій було розташування житла та близькість метро, то тепер все переважує якість та гарний ремонт.
Квартиру із сучасним ремонтом здавати не лише дорожче, а й простіше. Орендарі, які можуть собі дозволити викласти за оренду понад 10 тис. грн, стали дуже прискіпливими, і квартиру, в яку господарі звезли весь мотлох з дачі та назвали його «меблями», навіть не розглядатимуть.
ДО РЕЧІ
За даними експертів ринку нерухомості, якщо говорити про довгострокову оренду, то квартири в сегменті «економ» знаходять своїх орендарів за 2-8 тижнів, у бізнес-класі – за 2-12 тижнів, у преміум-сегменті – за 3-6 місяців.