Засновник компанії Microsoft і філантроп Білл Гейтс заявив, що світ повинен готуватися не тільки до нових пандемій, але й до можливих терористичних атак із застосуванням біологічної зброї, які, на його думку, можуть виявитися ще небезпечнішими, ніж ситуація з коронавірусом.
Мільярд доларів на рік
"А що якщо біотерористи принесуть віспу в 10 аеропортів? Нам відомо, як на це може відповісти світ? Є епідемії та епідемії, що природно виникають, викликані біотероризмом. Останні можуть бути навіть гіршими від тієї, що ми переживаємо зараз", - заявив Білл Гейтс в інтерв'ю. британської громадської організації Policy Exchange.
Гейтс закликав Всесвітню організацію охорони здоров'я створити спеціальну робочу групу зі спостереження за епідеміологічною ситуацією. На його думку, ця структура може готуватися до можливих нападів біотерористів, відпрацьовуючи сценарії ліквідації їх наслідків.
"Робочій групі при ВООЗ з питань пандемій, ймовірно, знадобиться близько мільярда доларів на рік. Вона займатиметься спостереженням та проводитиме "бактеріологічні навчання", як я їх називаю", - цитує його слова ВВС.
Гейтс спрогнозував, що для протидії новим загрозам необхідно витратити мільярди доларів на дослідження в галузі епідеміологічної безпеки та розробку конкретних механізмів боротьби з інфекційними захворюваннями.
"Я сподіваюся, що через п'ять років я зможу написати книгу під назвою "Ми готові до наступної пандемії", але для цього потрібно витратити мільярди доларів на дослідження та розробки. США та Великобританія братимуть у цьому участь", - пояснив він.
Вбивають не ракети, а мікроби
Білл Гейтс, який зараз посідає четверте місце у списку найбагатших людей світу, фінансує різні медичні проекти, зокрема розробку вакцин проти Covid-19. У попередні роки бізнесмен інвестував мільярди доларів, щоб зробити вакцини проти різних хвороб більш доступними у найбідніших країнах світу.
За кілька років до початку пандемії Covid-19 він попереджав про загрозу нових смертельних епідемій грипу, яких світ не готовий. "Я постійно схрещую пальці, щоб смертельна епідемія на кшталт грипу не трапилася протягом найближчих 10 років", - говорив Гейтс в інтерв'ю Бі-бі-сі в 2016 році.
"Якщо щось уб'є більше 10 млн людей протягом наступних кількох десятиліть, то, найімовірніше, це буде вкрай патогенний вірус, а не війна. Не ракети, а мікроби", - сказав мільярдер на конференції TED у 2015 році.
"Одна з причин у тому, що ми інвестували величезні кошти в ядерне стримування, але дуже мало - у систему запобігання епідеміям. До наступної епідемії ми не готові", - говорив засновник Microsoft.
Прогноз вчених
Як повідомляє Reuters, згідно з деякими прогнозами, людство може впоратися з коронавірусом вже наступного року.
«Ми думаємо, що в період від теперішнього часу і до кінця 2022 року ми отримаємо контроль над цим вірусом. ми зможемо значно знизити кількість тяжких випадків захворювання та смертність», - повідомила Reuters епідеміолог Марія Ван Керкхове, яка відповідає за реакцію ВООЗ на пандемію коронавірусу.
«Перехід коронавірусу до розряду ендемічних захворювань відрізнятиметься в кожному місці, тому що він визначатиметься рівнем імунітету населення внаслідок природного інфікування та, звичайно ж, розподілом вакцин, який варіюється в різних країнах», - вважає епідеміолог зі Школи громадської охорони здоров'я Чан Гарвардського університету Марк Ліпсіч.
Тревор Бедфорд, комп'ютерний вірусолог з онкологічного центру Фреда Хатчінсона, який відстежує еволюцію SARS-CoV-2, каже, що вірус, «ймовірно, продовжить мутувати, що вимагатиме щорічних бустерних щеплень, адаптованих до останніх циркулюючих варіантів».
При цьому медичні експерти та вчені не виключають повністю того, що деякі називають «сценарієм судного дня»: вірус мутує настільки, що стане невразливим для імунного захисту, який вже є у багатьох перехворілих або вакцинованих.
Річард Хетчетт, виконавчий директор «Коаліції за інновації у забезпеченні готовності до епідемій», сказав, що, незважаючи на те, що деякі країни добре захищені вакцинами, в інших їх практично немає, і світ залишається вразливим.
«Що не дає мені спати ночами у зв'язку з коронавірусом, то це побоювання, що у нас може виникнути штам, який вислизне від наших вакцин та від імунітету від попереднього інфікування», - сказав Хетчетт.