З травня 2022 року українці почнуть платити за газ за новими правилами. Такий законопроект минулого тижня ухвалив парламент. Тепер, окрім обсягу спожитого газу, у платіжках враховуватиметься і його якість – тобто тепло, що виділяється при згорянні палива. Тобто споживачі за хороший газ платитимуть більше, а за поганий – менше.
Головна хороша новина – жодних дорогих лічильників громадянам купувати не доведеться.
Експерти кажуть, що наша країна запроваджує систему, яка давно вже працює у Європі, але водночас вказують і на ризики нового механізму. «КП в Україні» розбиралася, що зміниться для споживачів і чи дійсно облгази не зможуть «хімічити» з якістю палива.
Про що йдеться у законі
Згідно з ідеєю вищезгаданого законопроекту "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впровадження на ринку природного газу обліку та розрахунків за обсягом газу в одиницях енергії", який набуде чинності з 1 травня 2022 року, споживачі почнуть платити не за спожитий обсяг, а за тепло, яке отримають у результаті згоряння газу. Далі – звучить складно.
Згідно з документом, «розрахунки на ринку природного газу здійснюються за обсягом природного газу в одиницях енергії, що визначається за вищою теплотою згоряння. Одиницею вимірювання енергії природного газу є кіловат * год (кВт * год)».
Відповідно до документа, «Оператор ГТС України (ОГТСУ) почне здійснювати перерахунок обсягів послуг з постачання природного газу, визначених в одиницях обсягу (кубічних метрах), в обсяги, переведені в одиниці енергії, із застосуванням коефіцієнта, що відповідає значенню вищої теплоти згоряння природного газу 10,35 кВт-год/куб. м». Закон також зобов'язує "забезпечувати надання у платіжних документах за послуги постачання теплової енергії інформації про спожитий споживачем обсяг теплової енергії в кіловат-годинах (кВт*год)".
Давайте розуміти, що все це означає і як зміниться ситуація для споживача.
Як це працює зараз
Наразі споживачі платять за газ виходячи з обсягів його споживання. При цьому деякі люди взимку скаржаться на якість палива. Але зробити із цим нічого не можуть.
А тим часом в Україні є ДЕСТ, який визначає мінімальну теплоту, що виділяється при згорянні палива – не менше ніж 7600 ккал/м&³3;. Якщо вірити інформації, яку Укртрансгаз щомісяця публікує на своєму офіційному сайті, теплота згоряння природного газу коливається на території України в межах 8000-8250 ккал/м&³3;, що перевищує значення, встановлені ДЕСТом. Тому всі звинувачення у постачанні поганого палива облгази заперечують.
- В Україні, згідно з ДЕСТом, у побутовому газі має бути не менше 93% метану, а калорійність газу має бути не нижчою за 7600 кілокалорій на кубічний метр, - каже співзасновник фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич. – Наскільки я знаю, ці параметри більш-менш контролюються. Газ поганої якості може бути у тому випадку, якщо його не встигають очистити від домішок після видобутку та постачають одразу споживачам. Це трапляється у випадку, якщо населений пункт знаходиться недалеко від родовища. У великих містах контроль проводиться самими облгазами.
Як це працюватиме
Депутати, по суті, запровадили в Україні саме європейську практику, де споживачі мають звичайні лічильники газу, які рахують кубометри, а якість газу перевіряється на виході або вузлі обліку у постачальника. І в платіжку вноситься корекційний коефіцієнт - залежно від якості газу того чи іншого місяця. Тобто якщо газ менш калорійний, то рахунок буде меншим, і навпаки.
Параметри якості газу, такі як калорійність, вологість, об'єм сірки тощо, визначаються на спеціальних вимірювальних станціях
З технічної точки зору для людей нічого не зміниться – купувати якесь додаткове обладнання споживачам не доведеться. Вони, як і раніше, вимірюватимуть обсяг спожитого газу, а контролюватимуть його якість безпосередньо у магістральних мережах.
Суму ж у платіжках проставляє постачальник за результатами контролю якості газу оператором ГТС. Так що, незалежно від кількості спожитого вами палива, у платіжці на вас може чекати сюрприз. Рахунок може змінитися як у більшу, так і меншу сторону від середнього на момент сплати тарифу.
– Параметри якості газу, такі як калорійність, вологість, об'єм сірки тощо, визначаються на спеціальних вимірювальних станціях, що знаходяться поряд із газовими сховищами або вузлами перекачування газу, – пояснює економіст Борис Кушнірук. – Тобто перевіряти його окремо для кожного багатоквартирного будинку чи на вході кожного окремого споживача ніхто не буде – це дорого та неефективно.
Думки за та проти
Експерти кажуть, що теоретично – це справедливіша модель оплати блакитного палива. Такий механізм давно діє в Європі. Там поправочні коефіцієнти зазвичай запроваджуються на три місяці і коригуються раз на сезон.
- При підрахунку газу в кубометрах не враховується калорійність палива, через що в деяких регіонах на ті самі цілі може знадобитися різний обсяг, - каже експерт у сфері ЖКГ Олег Попенко. – Після переходу на енергоодиниці платити доведеться лише за кількість спожитої енергії, а не за обсяг газу. Зрозуміло, що цей процес нешвидкий, ми маємо ще 15% домогосподарств без обліку взагалі, але перший крок зроблено.
Проте є побоювання, що постачальники газу мають додаткову можливість маніпулювати цифрами в платіжках.
- Я не бачу в законі механізму гарантій захисту споживачів від зловживань із калорійністю газу, - каже фахівець із енергоефективності Ігор Черкашин. – У споживачів немає приладів обліку газу, щоб вони аналізували калорійність газу та враховували його у кВт*год. Ніхто не може проконтролювати реальну теплотворність газу на котлі або плиті. Тому готуйтеся, що всі втрати списуватимуть тепер у процесі розрахункового переведення на нові одиниці. Нам кажуть, що так працює у Європі. Згоден, але там не прийнято балуватися з якістю газу десятиліттями, як звикли у нас.
Що буде з тарифом
Не виключено, що після запровадження нововведення паливо подорожчає. Адже зараз тариф встановлений, виходячи з мінімальної калорійності газу. Якщо ж його продаватимуть виходячи з реальної калорійності, то облгази почнуть вводити корекційні коефіцієнти, перераховуючи платіжки у більшу сторону, адже, за даними "Укртрансгазу", реальна теплоємність блакитного палива вища.
– Є два значення теплоти згоряння – вища та нижча, – каже голова асоціації «Енергоефективні міста України» Святослав Павлюк. - До теперішнього часу стандартним показником, що застосовувався, була нижча теплота згоряння - 7600 ккал/м3. Водночас середньозважений показник природного газу, що подається споживачам, за даними «Укртрансгазу», становить понад 8200 ккал/м3. Найвища теплота згоряння становить близько 9100 ккал/м3. Різниця між нинішнім показником 7600 і 9100, який буде застосований в результаті цього закону, становить 17%, і ця різниця буде виставлена споживачам у квитанціях.
При цьому, за словами експерта, у законі немає механізмів захисту споживача від неякісної послуги – у ньому немає ефективних механізмів оскарження нарахованих показників, а також не передбачено створення систем моніторингу тиску на рівні споживача.
резюмує Святослав Павлюк
Але є й добрі новини. У законі є норма, згідно з якою ОСББ отримуватимуть весь газ за ціною, як для населення. Це вирішить казус, згідно з яким ОСББ змушені укладати окремі договори з «Нафтогазом» для постачання газу за пільговою ціною. Ця норма також розпочне діяти з 1 травня наступного року.