Незважаючи на те, що останніми днями стрімко побільшало вакцинованих українців, загалом по країні все ще поширений ковід-скептицизм.
Як показав останній соцпит компанії "Рейтинг", 43% жителів нашої країни заявили, що не готові вакцинуватися від коронавірусу. А у столиці пройшов марш " антивакцинаторів ". Водночас Україна б'є всі «рекорди» госпіталізацій з COVID із початку пандемії. Швейцарська газета Le Temps з'ясовувала, у чому причина.
Українці – найменш вакциновані європейці
«Епідемія коронавірусу майже через два роки після своєї появи в Європі ніколи ще не була такою шаленою в Україні, країні з 42-мільйонним населенням, розташованої між Євросоюзом і Росією, країні, де був зареєстрований зловісний історичний рекорд захворювань, - повідомляє Le Temps. - Після Росії по Україні сильно вдарив варіант «Дельта», приходу якого вона не очікувала».
Причиною стало те, що українці – найменш щеплені європейці. Усього 10 днів тому вакцинація не перевищувала 15%. На тлі тривожних новин та страху перед локдауном щодня прищеплюються близько 250 тис. осіб. «Цими вихідними, коли центр вакцинації мав закриватися о 8 годині вечора, жителі Івано-Франківська кричали лікарям: "Ніхто не піде, поки всі в черзі не будуть вакциновані!" – повідомляє газета.
За її даними, вакцинація найбільш вразливих груп населення старше 70 років обернулася повним провалом, і наслідком цього стала переповненість лікарень.
Тому зараз Україна ділить із Росією та Білоруссю сумний рекорд за найнижчим рівнем вакцинації в Європі. Мінськ не публікує своєї статистики на щоденній основі, але свідчення багатьох людей вказують на ситуацію, можливо, навіть жахливішу, ніж в Україні, - коментує видання.
До чого тут Чорнобиль
Фахівець з Росії, України та Білорусі в університеті Париж-Нантер Ганна Колен в вважає, що причиною низької вакцинації в Україні є «чорнобильський синдром». "Це питання про довіру до державних інститутів", - каже вона.
Як відомо, після вибуху на реакторі у 1986-му влада не повідомила про нього людям, більше того, у Києві пройшла багатотисячна першотравнева демонстрація.
«Якщо держава каже, що в цьому немає нічого страшного, отже, про це треба турбуватися; якщо держава заохочує якийсь захід, такий як вакцинація, отже, вона обов'язково щось від нас приховує. На відміну від Західної Європи, держава за умовчанням сприймається як зловмисне. І що в очах держави людське життя не має значення", – пояснює свою думку соціолог.
Крім цього, вакцини, доступні у трьох країнах, здебільшого не визнані у Західній Європі та Америці для міжнародних поїздок. «Зі « Супутником V » у Росії чи Covishield в Україні неможливо потрапити до Євросоюзу. У даному контексті колективний імунітет колишніх радянських республік все ще є досить далекою перспективою», - резюмує Le Temps.
Шкодить страх перед фейками
Крім цього, українське суспільство виявилося вкрай уразливим до появи всіляких фейків та дезінформації. Постійно з'являються десятки міфів про недосконалість вакцини, про шкідливість процесу вакцинації, про неспроможність вітчизняної медичної системи, про корупцію у владі по відношенню до процесу вакцинації, про різні «змови» на кшталт «очищення» планети від частини населення. Відсутність ефективної системи комунікації у суспільстві веде до страху перед вакцинацією.
Адже ще на початку цього року Всесвітня організація охорони здоров'я заявила про стрімке збільшення хибної інформації про вакцинацію та масове поширення міфів про COVID-19. З'явився навіть відповідний термін - "інфодемія".