Михайло Саакашвілі втратив останній шанс повернутися до грузинської політики на білому коні. У суботу в країні пройшов другий тур муніципальних виборів, на яких громадяни обирали мерів 20 міст, зокрема Тбілісі. Крім того, партії виборювали мандати у місцевих зборах депутатів.
Опозиція називала ці вибори вирішальною битвою за зміну влади. Основна боротьба розгорнулася між правлячою партією «Грузинська мрія» та партією Саакашвілі «Єдиний національний рух».
Опозиція «здала» всі великі міста країни
За даними грузинського Центрвиборчкому, кандидати від правлячої партії «Грузинська мрія» здобули перемогу у 19 із 20 муніципалітетів, у тому числі у п'яти найбільших містах країни – Тбілісі, Кутаїсі, Батумі, Поті та Руставі. І лише у Цаленджихському муніципалітеті на заході країни перемогу здобув кандидат від опозиційної партії «Єдиний національний рух» Гіоргій Харчілава.
Одна з найрезонансніших виборчих кампаній проходила у Тбілісі. У другий тур тут вийшли чинний градоначальник Каха Каладзе, який представляє «Грузинську мрію», та Ніка Мелія, кандидат від найбільшої опозиційної партії «Єдиний національний рух». В результаті мер, що діє, набрав 55,6% голосів, а його конкурент - 44,4%. У Руставі перемогла Ніно Лацабідзе, у Батумі - Арчіл Чіковані, у Кутаїсі - Йосеб Хахалеїшвілі, у Поті - Бека Вачарадзе. Явка у другому турі виборів становила 49,09%.
- Саакашвілі та його партія програла з кількох причин. Перша – мобілізаційний чинник та ступінь його підтримки в Грузії були переоцінені ним самим. Крім цього, чинна влада мала набагато серйозніший медіа- та адміністративний ресурс. І третє – неочевидність тих погроз та страхів, якими лякали прихильники Саакашвілі електорат. І як результат – він сам у в'язниці на невизначений час. Він може стати прапором опозиції, але свободи не отримає. Хіба що Захід вплине та його відпустять на лікування, – вважає політолог Олег Саакян.
У Євросоюзі незадоволені виборами
Представництво ЄС у Грузії розцінює другий тур муніципальних виборів як «втрачену можливість». Про це йдеться у спільній заяві представництва та глав місій ЄС, акредитованих у Грузії.
«Місія знову дійшла висновку, що вибори загалом були добре організовані і передвиборна кампанія була конкурентною, проте вона також була відзначена загостренням негативної риторики, звинуваченнями у залякуванні та тиску на виборців, а також очевидним дисбалансом у ресурсах, що дозволило правлячій партії заволодіти перевагою та змінити правила гри», - сказано у заяві.
У ЄС вказують, що, «незважаючи на чітку оцінку міжнародних спостерігачів» після першого туру виборів, влада Грузії не прийняла значних кроків щодо усунення недоліків. Більше того, пізніше були виявлені й інші недоліки, які здебільшого стосувалися «зловживання адміністративним ресурсом та агресивної риторики з боку політичного керівництва Грузії».
«Після першого туру ми заявили, що зафіксована несумлінна практика не повинна стати нормою в Грузії. Ми шкодуємо, що щодо цього ці вибори були втраченою можливістю», - йдеться у заяві.
Опозиція протестуватиме
Грузинська опозиція вже заявила про фальсифікації та відмовилася визнавати підсумки другого туру муніципальних виборів. Глава «Єдиного національного руху» Ніканор Мелія закликав співвітчизників до «безкомпромісної боротьби».
сказав Мелія.
І опозиція має значний ресурс для боротьби. Два тижні тому вона зібрала величезну, за мірками Грузії, демонстрацію з вимогою звільнення Михайла Саакашвілі – за різними підрахунками, до 50 тисяч людей із різних районів країни. У неділю після виборів опозиція також провела мітинг перед будівлею національного парламенту на проспекті Руставелі у центрі Тбілісі.
«Громадяни висловили свою волю, вони більше не хочуть жити в однопартійному, авторитарному особняку. Тепер народ Грузії захищатиме демократію та свій власний голос», - заявили організатори.
Що чекає на Саакашвілі
Вибори проходили на тлі голодування екс-президента Михайла Саакашвілі, який, звертаючись до виборців із в'язниці, заявив, що від їхньої участі у виборах 30 жовтня залежить «чи житиме чи загине». Прем'єр-міністр Грузії Іраклій Гарібашвілі відгукнувся про Саакашвілі як про зрадника держави за втечу з країни і за те, що пізніше «зграйно пробрався назад». Він же стверджував, що ні про яке звільнення та передачу Саакашвілі Україні не може бути мови. Політик має відсидіти в Грузії за інкриміновані йому звинувачення.
Є два варіанти вплинути на владу і домогтися звільнення Саакашвілі
Тим часом глава МЗС України Дмитро Кулеба нещодавно заявив, що Київ постійно стежить за тим, що відбувається в Грузії, навколо Саакашвілі і тримає з політиком зв'язок. Також дипломат пообіцяв, що Україна зробить усе, щоб звільнити ув'язненого.
- Найімовірніший сценарій - Саакашвілі сидітиме, доки не зміниться влада в Грузії. Його визволення залежить від сили опозиції у країні. А вона має два варіанти вплинути на владу і домогтися звільнення Саакашвілі. Це вуличні протести та мобілізація зовнішньої підтримки Заходу. Можливість мобілізувати прихильників у них є, але якщо їх не підтримають зовнішні сили, то нічого не вийде. Спробувати через Захід натиснути на владу - якщо це не вийде, Саакашвілі доведеться сидіти як мінімум до 2024 року, чергових парламентських виборів у Грузії. Адже офіційний Тбілісі вже заявив, що видавати його Україні не збирається, - вважає експерт-міжнародник Ілля Куса.