За підсумками поїздки уповноважений Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова оприлюднила Заяву про порушення конституційних прав та свобод Саакашвілі. А також висловила «рішучий протест» у зв'язку із відмовою грузинської влади надати політику медичної допомоги у цивільній лікарні. Про це повідомляється на сторінці Денисової у Фейсбуці.
За словами омбудсмена, судовий перегляд кримінальних справ, порушених щодо Саакашвілі ще у 2014 році, відбувається "з явним порушенням процесуальних прав".
- Судові засідання не призначаються вже другий місяць, а клопотання адвокатів та особисто Міхеїла Саакашвілі, який хоче і бажає публічного розгляду цих справ, у яких він вважає себе невинним, про призначення судових засідань судом ігноруються та не розглядаються, – запевнила Денисова.
Щодо здоров'я Саакашвілі омбудмен написала, що за ним спостерігає лише лікар-терапевт пенітенціарної установи, а не вузькопрофільні фахівці. Затриманому забороняють спілкуватися телефоном із рідними та близькими, спілкуватися з обраним ним священнослужителем. Денисова наголосила, що це порушення прав на зв'язок із зовнішнім світом та свободу віросповідання, статті 41 Мінімальних стандартних правил поводження з ув'язненими.
– За час перебування у пенітенціарному закладі він чотири рази пережив критичні стани, двічі йому проводили переливання крові, – розповіла Денисова.
За її словами, під час зустрічі з Саакашвілі той виглядав «блідим та виснаженим, йому було важко говорити». Політик схуд на 14 кілограмів.
Денисова наголосила, що ненадання медичної допомоги суперечить гарантованим нормам статті 3 Конвенції про захист прав людини та основних свобод. І закликала грузинська влада «негайно припинити грубі порушення прав людини Саакашвілі, а іноземні держави та міжнародні організації – рішуче засудити дії посадових осіб Республіки Грузія, які порушують права громадянина України Міхеїла Саакашвілі, та вимагати від грузинської влади відновити його права».
Історія питання
Саакашвілі затримали у Тбілісі 1 жовтня. На батьківщині його звинувачують у низці злочинів. Грузинські правоохоронці обіцяють, що політик проведе за ґратами щонайменше 6 років. Він голодував 29 днів, після чого погодився на медичну допомогу.