У вівторок, 26 жовтня, у день установчого засідання нового бундестагу президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр вручив Меркель та членам її кабінету офіційні грамоти про закінчення їхніх повноважень.
При цьому відповідно до статті 69 Конституції ФРН Меркель залишається на своїй посаді як виконувач обов'язків канцлера, доки не буде обрано нового главу кабміну і до приведення до присяги нового уряду. Повноваження німецького в.о. канцлера та його кабінету залишаються незмінними, але за традицією «перехідний» уряд не приймає важливих політичних рішень.
На пенсії Меркель займеться дачею, кухнею та городом
Сама Ангела Меркель зізналася, що їй одразу буде важко звикнути до виходу з великої політики. Насамперед доведеться усвідомити, що її колишні завдання «тепер виконує хтось інший», зізналася вона. А коли її спитали, чим займатиметься на пенсії, відповіла, що спочатку хоче відпочити.
У вільний час, що з'явився, Меркель збирається подумати про те, що її «дійсно цікавить», адже за останні 16 років у неї було для цього не так багато часу. "Після цього я, можливо, спробую щось почитати, потім мої очі почнуть закриватися від втоми, і я трохи посплю, а потім подивимося, що буде далі", - поділилася своїми планами вже колишній канцлер ФРН.
Після цього я, можливо, спробую щось почитати, потім мої очі почнуть закриватися від втоми
Відомо, що Меркель полюбляє готувати. Особливо їй вдається сливовий пиріг. Також вона любить відпочивати на дачі та працювати на присадибній ділянці. За даними Deutsche Welle, із чоловіком із задоволенням садить картоплю та цвітну капусту.
За словами Меркель, вона збирається жити на два будинки - у Берліні, де вони з чоловіком Йоахімом Зауером мешкають у звичайній міській квартирі, і в північному регіоні Уккермарк, де у подружжя Меркель-Зауер є дача в селі Хоенвальд. Як пише газета Rhenische Post, на все село припадає лише пара десятків будинків, там немає ні кафе, ні булочного, ні магазину, але відсутність благ цивілізації сповна компенсує природа. Дача оточена чудовими озерами, в яких Меркель завжди запрошує викупатися своїх гостей.
Пенсія – 15 тисяч євро
У фінансовому плані екс-канцлер не передбачає жодних серйозних проблем. Коли вона припинить працювати, протягом трьох місяців Меркель отримуватиме повну зарплату канцлера - 25 тисяч євро. А потім два роки – 50% від цієї суми як фінансові виплати на перехідний період.
Пенсія у Меркель буде також дуже суттєвою. Deutsche Welle повідомляє, що вона отримуватиме близько 15 тис. євро на місяць. У неї також залишається довічне право на особисту охорону та службовий автомобіль із водієм. Крім того, за Меркель, як і за рештою глав німецького уряду та президентами, збережеться офіс у будівлі бундестагу в Берліні та невеликий штат з офіс-менеджера, двох асистентів та секретаря.
Урядову коаліцію створює «світлофор»
Після виборів до бундестагу розпочався процес створення урядової коаліції. До попередніх переговорів про її формування розпочали три політичні сили: Соціал-демократична партія Німеччини (СДПН), ліберали зі Вільної демократичної партії (СвДП) та Партія «Союз-90»/«Зелені». Якщо вони зможуть домовитися, то вперше на федеральному рівні може з'явитися коаліція, яку у ФРН називають «світлофор» - за партійними кольорами її учасників – червоний, жовтий та зелений.
Незважаючи на те, що ці три сили ведуть переговори, у них є деякі розбіжності. Як повідомляє Deutsche Welle, у Соціал-демократичної партії Німеччини (СДПН) традиційно гарні зв'язки з Росією, вони займають м'якшу позицію щодо Москви.
А ось ліберали та «зелені» дуже різко ставляться до репресій російської влади проти ЗМІ та опозиції та критикують Володимира Путіна. Лідер «зелених» Анналена Бербок закликає до посилення політики щодо Москви. Лідер німецьких лібералів Крістіан Лінднер пропонує розширити персональні санкції проти російських чиновників та бізнесменів, причетних до порушень прав людини. Розбіжності стосуються і газопроводу «Північний потік – 2».
Кандидати до канцлерів
Новим канцлером може стати один із лідерів цих трьох політичних сил. Найбільші шанси у глави Соціал-демократичної партії Німеччини Олафа Шольца. Він, на відміну його партії, дотримується досить жорсткої лінії стосовно Росії.
Шольц критикував керівництво в Москві за анексію Криму та агресію на сході України та в Азовському морі, а також за тиск на громадянське суспільство та дискримінацію стосовно сексуальних меншин. Але водночас є прихильником проекту «Північний потік-2».
Кандидат від «зелених» Анналена Бербок обіцяє задати новий, жорсткіший тон у спілкуванні з Москвою. Російську владу вона публічно назвала «корупційним режимом», а на тлі недавнього скупчення військ РФ біля кордону з Україною закликала посилити тиск на Москву, говорячи про необхідність вести з такими країнами, як КНР та РФ, політику «діалогу та жорсткості». Бербок без застережень виступає за негайну відмову від газопроводу «Північний потік-2».
Вона також відкрито закликає підтримати Україну і нагадати Росії, що незалежні держави мають право обирати самим, до яких альянсів вступати. «Сюди належить перспектива для України щодо вступу до ЄС та НАТО», - вважає кандидат німецьких «зелених».
Якщо коаліцію трьох партій не буде створено, то шанс стати канцлером з'являється у представника партії Меркель, нинішнього голови консервативної Християнсько-демократичної спілки (ХДС) Арміна Лашета. Вважається, що він продовжить політику Меркель. Щодо Росії він цілком здатний змінити зовнішньополітичний курс більш м'який. Газета Süddeutsche Zeitung назвала Лашета «розуміючим Путіна», хоча він і критикував Москву за агресію щодо України. Він також є прихильником проекту "Північний потік-2".