Спалюєш листя? «Полегшуєш» життя коронавірусу

У розпал пандемії сезон осінніх багать особливо негативно позначається на імунітеті і роботі дихальної системи.

nikopol.informator.ua

Радянська «спадщина» у вигляді збору і підпалювання опалого листя на подив міцно затрималося серед українців. «Грішать» цим, звичайно, більше у приватному секторі та дачники, але й у містах влаштовують багаття зневірені двірники, члени ОСББ, які дружно гребуть у дворах, і діти.

Ні страхітливі виступи екологів, ні попередження лікарів, ні заклики рятувальників не справляють належного ефекту - отруйний коктейль в повітрі став неодмінним атрибутом жовтня. Тим часом ковідний час вносить свої корективи, і як ми вже всі звикли, вони тільки погіршують проблему.

Волога погода затримує небезпечний дим

Як кажуть екологи, спалюючи листя в своєму дворі, ми ніби створюємо там невелике промислове підприємство, а потім дихаємо його викидами. І це не перебільшення, варто тільки подивитися на «формулу» диму, який утворився: пил, оксиди азоту, важкі метали, канцерогенні сполуки бензопірена, чадний газ.

Останнього, до речі, в тонні тліючого листя виділяється до 30 кг. З огляду на те, що листя і рослинність за час зростання накопичують в собі всі шкідливі викиди з повітря, що особливо актуально для великих міст, дим виходить в прямому сенсі слова отруйним.

- У віддалених міських районах, в районах низької забудови масове спалювання відбувається практично в кожному дворі. Через вологу погоду цей дим з високою концентрацією чадного газу «висить» там постійно, і люди їм дихають,

каже еколог Ірина Черниш.

Тобто навіть коли багаття згасло, отруйний слід від нього ще довго буде отруювати і «палія», і сусідів. За словами еколога, характерною особливістю таких підпалів є довге розсіювання і формування своєрідної «подушки» з аерозолю та забруднюючих отруйних речовин високої концентрації.

Якщо говорити про приватні подвір'я або дачі, де городяни влітку висаджували городи, окрему небезпеку несуть пестициди, якими оброблялися рослини. Найбільш шкідливими в цьому сенсі є картопляні кущі, які щедро бризкали отрутою від колорадського жука. При спалюванні листя і прибиранні городу все це піднімається в повітря. А є ж ще і дрібне сміття, яке хочеш не хочеш трапляється в листових купах, і звичайний поліетиленовий пакет при згорянні «викидає» в повітря до 70 найрізноманітніших хімічних сполук, більшість яких небезпечні для здоров'я людини.

Подразнення дихальних шляхів відкриває дорогу вірусу

Чому любителів осінніх багать питання власного здоров'я не хвилює - велика загадка. Сумно, але хоча б зрозуміло, коли немає діла до природи, до землі, до повітря, до інших людей, але, виходить, що і про себе вони зовсім не думають.

Днями в селі під Дніпром 80-річна пенсіонерка загинула в результаті такого «прибирання» на присадибній ділянці. Знепритомніла, надихавшись чадним газом від багаття, і впала у вогонь - загинула від термічних опіків. Так, одиничний нещасний випадок, але ж і склад димного «коктейлю» - це суцільне нещастя для людського організму. І в епоху коронавіруса, коли ми всі так стурбовані своїм імунітетом і здоров'ям дихальної системи, не думати про це щонайменше дивно.

- Все, що виділяється в повітря при спалюванні листя і рослин, потрапляє в наші легені і повільно, але впевнено руйнує імунну систему. Негайному ризику погіршення стану піддаються пацієнти з хронічними бронхолегеневими і серцево-судинними захворюваннями. Висока небезпека для людей похилого віку, у яких «хроніки» більше і імунітет знижений, і дітей, оскільки вони дихають частіше, ніж дорослі, і поглинають більше забруднювачів. У групі ризику і вагітні жінки,

резюмує сімейний лікар Ірина Лебідь

Словом, всі, кому в пандемію коронавіруса потрібно особливо берегтися, знаходяться під ударом через банальні осінні багаття внаслідок подразнення легенів. Як і будь-якій інфекції, вірусу простіше вражати клітини тканини, які вже ослаблені небезпечним впливом диму. І те, що в звичайному докоронавірусному житті могло викликати бронхіт, зараз є потенційною небезпекою ковіда.

І, звичайно, справа не тільки в легенях, викиди від спалення листя негативно впливають на весь організм. Що відбувається:

Згоріло багаття - гори і хата?

Рятувальники, які в жовтні проводять роз'яснювальні рейди, нагадують, що спалювання листя - процес насправді неконтрольований. Найменший вітер - і ви вже нічого не встигнете зробити зі своїм плохеньким вогнищем. І це вже ризик втратити в вогні житло, майно, а іноді і життя.

- Ліквідація таких пожеж відрізняється тривалістю і потенційною можливістю збільшення масштабів. Вона вимагає великої кількості рятувальних сил, палива і спецтехніки, оскільки на відкритій території в безвітряну погоду вогонь поширюється зі швидкістю до 4 км/год, а при вітрі - до 30. Висота полум'я сягає двох метрів, а при поривах вітру масштаб таких пожеж за 15 -30 хвилин збільшується в 2-3 рази,

застерігають в ГУ ДСНС України.

Непоправної шкоди спалювання листя і сухої трави завдає і природі:

Позбутися від листя цивілізовано

Простіше і, так би мовити, природніше всього взагалі залишити листя в спокої, адже у них є своє, закладене природою, призначення. Захищати коріння від перемерзання, утримувати вологу, удобрювати грунт мінеральними і органічними речовинами і покращувати його якість. Навесні дерева сказали б тільки «спасибі», але є ряд різних «але».

По-перше, міські насадження все-таки вбирають в себе масу забруднювачів з отруєного машинами і заводами повітря.

По-друге, листя з хворих дерев все ж краще утилізувати, щоб не поширювати хвороби.

По-третє, для газонів, що знаходяться під деревами, опале листя здатне викликати випрівання і псування.

По-четверте, будь-яка купка, нехай навіть листя, в місті моментально стає сміттєзвалищем з недопалками, пляшками, пластиком і пакетиками.

По-п'яте, і це стосується жителів приватного сектора і дачників, неприбрані на ділянці листя у нас все ще показник «безгосподарності». Тому згріб-спалю, але буду виглядати пристойною людиною.

А оскільки до європейських варіантів вирішення проблеми у вигляді виробництва біогазу, твердого брикетного палива, будівельних матеріалів і добрив нам як до Місяця, можна вибрати прості альтернативи варварському спалюванню.

  1. Компостування - листя згрібається в вириту компостну яму з вільним доступом свіжого повітря, взимку її необхідно зволожувати, а навесні отримуємо добриво, яке відмінно підживить ґрунт.
  2. Експрес-компостування - подрібнене листя змішується з однорічними бур'янами, у яких видаляються коріння, квіти і насіння, укладаються в пластикові пакети. Їх потрібно час від часу струшувати, щоб компост вийшов рівномірним. Після розкладання виходить невеликий якісний грунт для ніжних рослин, розсади, кімнатних квітів.
  3. Покривний матеріал - сухими листям добре захищати троянди, хризантеми, гортензії, цибулинні квіти.
  4. Мульча - розкладене на грядках і стежках поряд листя не дасть розгулятися бур'янам і стримає вимивання мінералів з грунту.
  5. Утеплення грядок - траншеї, вириті на місці грядок, набивають листям, поливають трав'яним настоєм, зверху посипають капустяним листям або картоплинням. Такі грядки навесні допоможуть раніше зібрати урожай.