У Чехії триває політична криза, викликана хворобою президента країни Мілоша Земана, який ось уже кілька тижнів перебуває в реанімації.
Відомо, що він страждає невропатією ніг. Через цю хворобу Земан перемістився в інвалідне крісло, а останнім часом, за даними ЗМІ, у нього спостерігалися серйозні проблеми з печінкою. Також він страждає на цукровий діабет.
Найближчим часом Земан не повернеться
"На думку Центрального військового госпіталю, президент Земан в даний час не може за станом здоров'я виконувати будь-які робочі обов'язки. З огляду на характер основного захворювання президента Земана, довгостроковий прогноз стану його здоров'я дуже невизначений, і тому можливість його повернення до роботи в найближчі тижні оцінюється як малоймовірна ", - заявив глава верхньої палати парламенту Чехії Мілош Вистрчіл.
[Quote_kp type = "inr_left" text = "Мілош Вістріч пояснив, що парламенту необхідно активувати конституційне положення, яке розподіляє обов'язки президента між іншими органами."]
Тому чеські парламентарії вважають, що оскільки глава держави не в змозі виконувати свої обов'язки, серед яких призначення після парламентських виборів прем'єр-міністра країни, то його повноваження слід перерозподілити.
[/Quote_kp]
Мілош Вистрчіл пояснив, що парламенту необхідно активувати конституційне положення, яке розподіляє обов'язки президента між іншими органами влади. Зокрема, мова йде і про повноваження призначення нового прем'єр-міністра після парламентських виборів 8-9 жовтня. "Немає іншого вибору, крім того, щоб активувати статтю 66 Конституції", - сказав він.
Госпіталізація Земана блокує формування нового уряду
Але вся справа в тому, ця стаття чеською конституцією на даному етапі створює певну правову колізію. Відповідно до неї, якщо президент країни з тієї чи іншої причини не може виконувати свої обов'язки, то вони розподіляються між прем'єр-міністром і спікером Палати депутатів. І проблема в тому, що зараз в Чехії формально немає прем'єр-міністра.
У країні пройшли парламентські вибори, на яких перемогу здобули опозиційні партії. Альянс «Разом» обійшов рух ANO чинного прем'єра Андрія Бабіша. Тепер право надати мандат на формування нового уряду і призначити його голову належить, за конституцією країни, президенту. І чинний прем'єр Андрій Бабіш, і висунутий від коаліції "Разом" лідер Громадянської демократичної партії Петро Фіалу висловили готовність очолити Кабмін.
Але їх немає кому представити на цей пост. Президент Земан хворий, а поки що чинний прем'єр Андрій Бабіш буде виконувати тільки обмежені функції президента і не має права висувати кандидатуру на пост прем'єра. Цю колізію повинен дозволити парламент Чехії, який складається з двох палат - Палати депутатів і Сенату. Представники керівництва Сенату зустрінуться з головами парламентських партій, щоб обговорити порядок передачі повноважень президента в період хвороби Земана. Парламент зможе не раніше початку листопада розглянути питання про позбавлення Земана повноважень президента.
Новим прем'єром може стати опозиціонер
Якщо в кінці кінців мандат на формування кабміну отримає опозиція, новим главою уряду стане лідер альянсу «Разом» Петро Фіала.
[Quote_kp type = "inr_left" text = "Влада в Росії він називав" авторитарним режимом, який розуміє тільки силу ", а потім необхідно" викликати у РФ почуття ізоляції і приниження гідності і тим самим змінити її поведінку "."]
На початку 2010 років політик займав пост міністра освіти Чехії, а до цього був професором політології. Опозиційні партії з альянсу «Разом» критично ставляться до політики Кремля, їх лідери критикували кабінет Бабіша за недостатньо, на їхню думку, послідовну політику в питанні про захист прав людини в Росії і захист Чехії та її союзників від гібридних загроз.
[/Quote_kp]
А сам Петро Фіала не просто підтримує антиросійські санкції - він дорікає західні країни в слабкості і непослідовності щодо Москви. Влада в Росії він називав «авторитарним режимом, який розуміє тільки силу», а тому необхідно «викликати у РФ почуття ізоляції і приниження гідності і тим самим змінити її поведінку». Якогось обмеженого співробітництва з Росією в майбутньому Петро Фіала не виключає, але спочатку Захід повинен провести щодо неї жорстку лінію, щоб зробити її більш договороспроможною.
Чим відомий Земан: відчуває "слабкість до Росії"
Президент Чехії в першу чергу відомий своєю різко проросійської спрямованості. Так, наприклад, він визнав російську анексію Криму і заявляв, що півострів не може бути повернутий Україні: «Я згоден з тим, що Хрущов зробив непрощенну дурість (передавши Крим Україні, - ред.) І світові політики усвідомлюють, що Крим не може бути повернутий Україні ».
говорив чеський президент.
Після чого заявив, що не має наміру вибачатися за свої слова про "компенсації за Крим", навіть якщо його попросять. Президент Чехії ще в 2015 році виступав за зняття санкцій з Росії. Тоді ж він заявив, що «в довгостроковому майбутньому Російська Федерація буде членом Євросоюзу».
У тому ж 2015 року він відзначив свій 71-й день народження в знаменитому російською ресторані на Манхеттені "Марі Ванна". У Нью-Йорку тоді проходила ювілейна 70-а Генасамблея ООН. Чеські видання Lidovky і echo24.cz. тоді написали, що Земан відчуває "слабкість до Росії", тому і вибрав російський ресторан.
Відвідувачі ресторану встигли зняти, як президенту приносять торт із запаленими свічками під пісню "Нажаль, день народження, тільки раз на рік" з мультфільму про крокодила Гену.