Як громадянин України Мехак Алексанян домігся, щоб його через суд виключили зі списку «злодіїв в законі» РНБО

18 жовтня, через кілька місяців судової тяганини, чоловік нарешті отримав документи, що він більше не в санкційних списках.

президент.gov.ua

Рада національної безпеки і оборони підкоригувала санкційні списки «злодіїв в законі» і кримінальних авторитетів. Інформація про виключення 108 осіб, яку поширили деякі ЗМІ, виявилася помилковою. Зміни стосувалися тільки написання прізвищ в англійській транслітерації. Але один учасник офіційно вибув - Мехак Алексанян, ще за 9 проводиться додаткова перевірка.

В РНБО це пояснюють помилкою. Мовляв, кожен має на неї право. Звідки беруться такі «помилки» і чого вони можуть коштувати людині, «КП в Україні» допоміг розібратися адвокат об'єднання OK LEGAL Віталій Коломієць.

Про «сюрприз» дізнався від банків

Мехак Алексанян живе в Василькові під Києвом, займається готельним бізнесом, в 2015 - 2020 роках був депутатом міської ради від «Народної партії», керував постійною комісією з екологічних, транспортних, паливно-енергетичних питань. Про те, що його прізвище опинилося серед «злодіїв в законі» під №597, дізнався на початку літа, коли отримав першу звісточку з банку. Ні попереджувального листа з РНБО, ні належного питання від поліції: «Ти - злодій?» не було. Про якісь списки Мехак з новин знав, але шукати там своє прізвище в голову не приходило.

- Інформацію про санкції першими отримують банки. Коли стали продзвонювати і повідомляти, що блокуються рахунки, наш клієнт спробував розбиратися, що ж сталося. Але тільки банками справа не обмежилася. З Мехаком зв'язався нотаріус, з яким він працював, і повідомив, що теж ознайомлений зі списком, і тепер будь-які дії виключаються. Аж до запевнення довіреностей і дозволів на виїзд дитини за кордон на лікування, - каже адвокат Віталій Коломієць. - Зверніть увагу, що санкції мають на увазі під собою економічні заходи, а за фактом, як в Союзі, людину заносять в список «прокажених». І вона позбавляється можливості не те що проводити якісь угоди, а навіть вирішувати найпростіші побутові питання. За весь час, поки справа розглядалася у Верховному суді, Мехак не міг заплатити за електрику в будинку, а на своїх підприємствах видати людям зарплату.

Позов до Верховного суду Алексанян подав у червні.

- У санкційних списках, як ви знаєте, виявилися бійці добровольчого чеченського батальйону імені шейха Мансурова, які захищали Україну і ризикували заради неї життями на сході країни, - продовжує Віталій Коломієць. - Ми представляли їхні інтереси у Верховному суді і також взяли під захист Алексаняна.

«Ми не юридична особа»

«Злодіїв в законі» і кримінальних авторитетів рахувало і перераховувало МВС. На рівні інсайдерської інформації колишнього місцевого депутата з Василькова в санкційні списки включили нібито з ініціативи обласного відділення Департаменту стратегічних розслідувань. Диму без вогню, само собою, не буває.

- Був наїзд на його бізнес, об'єкти нерухомості, неформальні загрози. Свого часу проводилося до десятка обшуків. Але справа, в рамках якої вони проходили, прямо Алексаняна не стосувалась. Підозр йому не пред'являли. До суду ми надали всі ці довідки. І навіть лист з СБУ про те, що за лінією національної безпеки ніяких претензій до нашого клієнта немає. Після цього суд виключив СБУ з нашої справи як відповідача. Залишився Кабінет міністрів, оскільки ініціатором були МВС і РНБО,

викладає свою версію адвокат.

Тут цікавий момент: Радбез, який фактично взяв у свої руки управління політичними питаннями в країні, заперечував в суді, що може взагалі за щось відповідати, оскільки... не є юридичною особою.

- Мотивували тим, що РНБО не включений до реєстру юридичних осіб. Але в якому статусі вони тоді отримують фінансування? Є кілька старих держорганів, які в потрібний час не перереєструвалися в реєстрі і цим маніпулюють, - пояснює Віталій Коломієць.

«Чорний квадрат» від поліції

Абстрагуючись від особистостей, відзначимо, що ситуація виходить неприємна: незлюбило тебе поліцейське начальство або до справи не змогло пришити - бере і записує в «злодії в законі». На худий кінець в «авторитети». РНБО, не розбираючись, список підмахує. Без суду тебе вже і засудили. Ходи доводь, що не верблюд, тобто не злодій і взагалі не кримінальник.

- Хто думає, що санкції - це фікція, той помиляється. Санкції не страшні тільки тим, хто робить гроші «в тіні», не має ні офіційного бізнесу, ні записаного на себе майна. Для тих, хто живе за звичайними законами, санкції - це мінімум вирвані з життя півроку. Це важче, ніж запобіжний захід, не пов'язаний з позбавленням волі. Бізнес заблокований, з рахунків не можна взяти гроші навіть на оплату лікування, - каже Віталій Коломієць.

На думку юриста, в травневому списку «650+» можуть виявитися і інші люди, що потрапили під санкції не об'єктивно, а з волі начальників Нацполіціі. А боротися в судах проти МВС справа не легка.

- Після довгої тяганини у нашій справі міністерство надало до суду додаток-пояснення. Виглядало це так: зверху «шапка», внизу - підпис. А в середині... чорний квадрат. Це означало, що щось проти вас у нас є, але інформація зашифрована - суто для службового користування.

Адвокат зазначає, що непросто було і суддям.

- Засідання проходили досить часто, а чіткої позиції від відповідачів немає і немає. На одному засіданні судді не витримали і винесли рішення за кожним членом РНБО з вимогою дати пояснення: чому голосували по цій людині, що стало підставою.

До крайнощів не дійшло. Представник РНБО пообіцяв, що за позивачем буде додаткова перевірка.

Не тільки розорення, але і депортація

Жарти жартами, а Алексаняну загрожувало не тільки банкрутування, але і депортація з України. Якщо поліції був відомий його якийсь темний підспідок, то вона вже напевно повинна була пам'ятати, що Алексанян обирався місцевим депутатом і має адвокатське посвідчення. Тим часом в санкційні списки його внесли як громадянина Вірменії. А в суді позивач пред'явив український паспорт.

- Ще ми взяли довідку від посольства Вірменії в Україні, що він не отримував тамтешнє громадянство, і довідку з Міграційної служби, що отримав українське в 1991 році, - каже Віталій Коломієць.

Ось так ходи і доводь...

З санкційних списків Алексаняна виключили 5 жовтня, але остаточно проблема вирішилася 18-го числа, коли представник відповідача приніс до суду указ президента і копію рішення РНБО.

- Коли головуючий суддя запитала, в чому ж все-таки причина, їй відповіли: просто помилка, - резюмує юрист.

Дане виробництво Верховний суд закриє, оскільки немає предмету позову. Але Алексанян і його адвокати мають намір продовжити тяжбу з метою відшкодування морального і матеріального збитку.

ТИМ ЧАСОМ

Процес за позовом учасників батальйону імені Шейха Мансурова триває. Як стверджують адвокати, тут теж є шанси на успіх.

- З боку поліції до добробатовців питання тільки щодо зброї. Це 263-а стаття Кримінального кодексу, і ніякого відношення до санкцій вона не має. Якщо є підстави, потрібно порушувати кримінальну справу, - каже Віталій Коломієць. - Чому добробатовців включили в список? За нашою версією, і ми говорили про це на пресконференціях, це наслідок співпраці за лінією ФСБ. Ми знаємо, який зараз йде тиск на рідних «мансуровців» в Чечні та Інгушетії. Іншої версії у нас немає.