В цьому році, незважаючи на досить холодну осінь, в більшості міст місцева влада не поспішає включати опалення. Причина проста - потрібно економити газ, якого напередодні опалювального сезону закупили занадто мало. А докупити зараз не вийде - в Європі спостерігається дефіцит палива, та й ціни на нього зросли до рекордних позначок. Влада вже озвучує сценарій, згідно з яким у приватних компаній можуть реквізувати паливо, яке знаходиться в підземних сховищах, заплативши компенсацію за нижчими цінами. Поки чиновники і політики вирішують, де брати газ, якого бракує, громадяни продовжують грітися за рахунок електрообігрівачів. І в такій ситуації в деяких будинках вже не витримують електромережі. «КП в Україні» розбиралася у всіх потенційних ризиках майбутнього опалювального сезону.
Мережі не витримують
У будинках українців зараз зовсім не жарко. Середньодобова температура на вулиці коливається біля позначки 8 градусів, але опалення в будинках поки не включають. І це логічно - газу в сховищах впритул. Тому, відтягнувши на кілька тижнів початок опалювального сезону, можна заощадити кілька сот мільйонів кубів, яких може не вистачити взимку.
Така економія газу призводить до зростання споживання електроенергії. Люди гріються як можуть - хтось кондиціонерами, хтось конвекторами або теплою підлогою. І в деяких будинках вже не витримують внутрішні мережі. Так, в столиці на Осокорках у неділю вигоріла щитова у відносно новому будинку - багатоповерхівку на 200 квартир на вулиці Бориса Гмирі, 10/40, здали в експлуатацію близько чотирьох років тому.
скаржаться місцеві жителі.
І це сталося у відносно новому будинку, де внутрішні мережі розраховані на підвищене навантаження. Що тоді говорити про ризики для старого житлового фонду, де провідню не змінювали десятиліттями і внутрішні мережі не розраховані на потужне навантаження, коли всі мешканці починають одночасно користуватися обігрівачами.
Вугілля все менше
Навіть якщо ваш будинок переживе підвищене електричне навантаження, то не виключено, що найближчим часом можуть початися віялові відключення електрики. Через збільшення споживання електроенергії ситуація з вугіллям на українських ТЕС з кожним днем виглядає все більш загрозливо.
Так, за станом на 18 жовтня запаси вугілля на складах ТЕС, за даними Міненерго, складають всього 753 тисячі тонн. Це майже в чотири рази менше, ніж повинні були накопичити енергетики. Згідно з урядовим планом, на цю дату на складах повинно було знаходитися 2,896 млн тонн.
В динаміці ситуація теж виглядає так собі - минулого понеділка на складах було 800 тисяч тонн. Тобто за тиждень запаси впали майже на 50 тисяч тонн. А з урахуванням того, що вугілля на ТЕС розподілено нерівномірно, то вже найближчим часом можливі зупинки тих чи інших генеруючих блоків.
З такої ситуації є два виходи - різко нарощувати власний видобуток або закуповувати імпортне паливо. Але швидко наростити власний видобуток не так-то й просто. Як кажуть експерти, через низьку ціну на вугілля в минулому році видобуток знижувався - вигідніше було купувати імпортний ресурс. Зараз же, коли ціна на вугілля зросла, то наростити видобуток на українських шахтах швидко не виходить - цей процес вимагає часу.
На світових ринках теж все складно - українським компаніям доводиться конкурувати за контракти з Китаєм, який зараз скуповує вугілля де тільки може, через що ціни ростуть. Правда, в Міністерстві енергетики обіцяють, що Україна отримає 4 млн тонн імпортного палива, а також розраховують на підписання додаткових угод ще на 2 млн тонн.
заявив заступник міністра енергетики Максим Немчинов.
Але тут є одна заковика - перше вугілля може приїхати ближче до кінця року, а запаси скорочуються вже сьогодні. У цій ситуації в Міненерго намагаються заспокоїти населення і кажуть, що розраховують на атомну генерацію. За словами чиновників, в цьому опалювальному сезоні повинні працювати 14 з 15 блоків АЕС.
Ще один вихід - це почати імпортувати електрику з країни-агресора. Але про цей варіант чиновники поки намагаються не говорити. Тим більше що до 1 листопада у нас діє мораторій на імпорт електроенергії з РФ і Білорусі.
Газовий парадокс
Ще одна проблема, яка несподівано стала актуальною напередодні опалювального сезона, - це низькі запаси газу, який належить « Нафтогазу ». При цьому влада робить вигляд, що у нас все добре. Виглядає це, звичайно, кумедно. Судіть самі - президент Володимир Зеленський в телеінтерв'ю каже, що газу у нас достатньо:
«Хочу всіх заспокоїти. На сьогодні досить газу для суспільства, досить газу для споживачів за дуже нормальними цінами, в порівнянні з європейськими цінами ».
Але паралельно з цим глава фракції «Слуга народу» Давид Арахамія заявляє, що депутати від влади зараз обговорюють ініціятиву про тимчасову заборону приватним компаніям продавати газ українського видобутку за комерційними цінами.
пояснив Арахамія.
Для тих, хто не зрозумів, в чому суть, пояснимо: газу в сховищах дійсно досить для проходження опалювального сезону. Але частина цього газу не належить державному «Нафтогазу», а є власністю приватних компаній. Тобто продавати його дешево населенню або комунальним підприємствам не можна. Звичайно, що господарі цього палива хочуть продавати його за європейськими цінами, як це передбачає концепція вільного газового ринку. Держава в особі «Нафтогазу» могла б викупити відсутні для проходження опалювального сезону обсяги, але грошей на це у них немає. Ось і з'явилася ідея - відібрати газ у приватників, а натомість дати їм якусь компенсацію.
Українців довго переконували в тому, що ринок газу - це добре. Але коли ціни на цьому ринку різко злетіли, то виявилося, що все не так вже й райдужно. І навіть держава не хоче грати за власними правилами.
- Пропозиція забрати у приватних компаній газ в разі кризи під час опалювального сезону - це не така вже й несподівана ідея, - говорить експерт енергоринку Юрій Корольчук. - У цьому році була провалена підготовка до опалювального сезону - на сьогодні ми маємо недостатні запаси газу в ПСГ, мізерні запаси вугілля на ТЕС і ТЕЦ, а також зниження видобутку газу «Нафтогазом» на 1,5 млрд кубометрів. У такій ситуації це буде єдино можливий варіант вирішення проблеми, якщо в енергосистемі виникне катастрофічна ситуація. Наприклад, коли обмеження газу для ТКЕ не допомагатимуть, імпорт електроенергії не буде рятувати, а якийсь із блоків АЕС вийде з ладу.
І чим швидше буде опускатися температура за вікном, тим більше буде виникати ризиків в енергетиці.
- У країну замість бабиного літа йде похолодання, - говорить експерт в сфері енергетики Дмитро Марунич. - Осінь виявилася відчутно холодніше торішньої. Імовірність кризових явищ в ході опалювального сезону зростає в міру зниження температури повітря.
Загалом, поки що українцям варто сподіватися не стільки на владу, скільки на теплу погоду.