Якщо в Україні відбуваються політичні потрясіння, то точка відліку - вересень-листопад. Початок політичної осені 2021 року в черговий раз зафіксувала цю традицію. Ми вже всі стали свідками раптової відставки спікера Верховної Ради Дмитра Разумкова і формування в парламенті де-факто нової коаліції, остаточного розколу в парламентській фракції «Голос» і замаху на близького друга Володимира Зеленського, першого помічника президента Сергія Шефіра, а також загадкової смерті народного депутата Антона Полякова. Український президент двічі відвідав США і провів переговори з Джо Байденом. Народні депутати не без скандалу проголосували за законопроект про олігархів і зробили перший крок до податкової революції в країні.
Чого очікувати від другої половини політичної осені-2021? «КП" в Україні», поспілкувавшись з експертами, вимірявши градус кулуарних настроїв в парламенті і вивчивши публічні плани «слуг», склала свій прогноз.
Потрясуть Кабмін...
Вже 19 жовтня народні депутати мають обрати першого віце-спікера Верховної Ради. Це крісло звільнилося після обрання Руслана Стефанчука главою парламенту.
- Ми зупинили роботу (Верховної Ради. - Прим. авт.). в п'ятницю. У вівторок одразу почнемо з продовження (розгляду) цього питання: воно займе близько години-півтори, і після цього ми зможемо отримати першого віце-спікера, - анонсував Руслан Стефанчук. Несподіванок під час обрання першого віце-спікера не очікується. Це крісло з ймовірністю 99,9% посяде заступник голови фракції «Слуга народу» Олександр Корнієнко. Відповідно, шанси висуванки від фракції «Європейська солідарність» Софії Федини стати першим віце-спікером парламенту - 0,01%.
Найближчим часом в парламенті очікується й ротація на рівні глав ряду комітетів Верховної Ради. В першу чергу можуть позбавити посади тих, хто голосував проти відставки Дмитра Разумкова, - таких 5 нардепів.
Під питанням також відставка Галини Третьякової з поста голови парламентського комітету з питань соціальної політики через її некрасиві висловлювання з приводу смерті Антона Полякова. Якщо політтехнологи «Слуги народу» вважатимуть, що її покарання позитивно відіб'ється на рейтингу партії, то Третьякову «підуть».
Очікується, що до кінця наступного пленарного тижня (до 22 жовтня) народні депутати можуть трохи перетрусити уряд. Глава пропрезидентської фракції Давид Арахамія повідомляв, що 18 жовтня кадрові питання обговорюватимуться на засіданні фракції, яку нібито має відвідати і президент Володимир Зеленський.
- Ми говорили, що це можуть бути три-чотири, можливо, три-п'ять осіб. Потрібен просто час, щоб провести співбесіди, висунути кандидатів, надати їм можливість подати документи, декларації та інше, а потім вже голосувати в залі (парламенту. - Прим. авт.), - сказав Арахамія. Прізвища міністрів, які знаходяться в зоні ризику, він поки що не називав.
Раніше кулуарно обговорювалося, що в команді Зеленського є питання до віце-прем'єра Олега Урруського, міністра соцполітики Марини Лазебної, міністра екології Романа Абрамовського, міністра юстиції Дениса Малюськи та міністра культури Олександра Ткаченка.
Але не виключено, що «кадри» знову змістять у часі. По-перше, на порядку денному парламентської діяльності на 19-22 жовтня, який оприлюднила спікер фракції «Слуга народу» Юлія Палійчук, немає пункту про відставки-призначення міністрів.
По-друге, на сайті е-декларацій немає «свіжих» декларацій стосовно постів міністрів. У доступі є тільки одна така декларація (подана ще 23 вересня. - Прим. авт.) - Олени Липівської-Ергюль, яка претендує на посаду віце-прем'єр-міністра з питань стратегічних галузей промисловості.
По-третє, нібито «слуги» в останній момент вирішили почекати з перетасовками в КМУ - спочатку треба поставити крапку в епопеї з законом про олігархів і прийняти у другому читанні скандальний податковий законопроект 5600 і лише потім переходити до кадрових питань.
... і уріжуть повноваження мера Києва
Політична турбулентність цієї осені очікується і на рівні столиці. Народні депутати планують позбавити частини повноважень Віталія Кличка.
Уже 20 жовтня профільний комітет Верховної Ради розгляне підготовлений до повторного другого читання законопроект про столицю. На сьогоднішній день на конституційному рівні прописано, що президент зобов'язаний призначити главою КМДА обраного киянами мера міста. А сіль нового документа - розділити посади мера Києва та голови КМДА. Залишити Кличкові як меру переважно церемоніальні повноваження, а реальне кермо влади містом надати главі КМДА - ставленику президента.
- Уже в листопаді законопроект може бути винесений на голосування до залу. У грудні - підписаний президентом. У такому випадку він запрацює з 2022 року, - каже народний депутат від «СН» Віталій Безгін.
Але можуть бути й інші варіанти вступу в дію закону про столицю. Багато що залежить від політичної гнучкості Віталія Кличка. Якщо він погодиться на негласний союз зі «слугами», то йому нададуть можливість доопрацювати другу мерську каденцію з максимальним функціоналом. І в цьому світлі дуже дивним збігом виглядають кадрові ротації в партійній команді «Удар» Віталія Кличка. Не так давно в Дніпропетровській області (і в Дніпрі) і Запорізькій області партійні осередки «Удару» очолили люди, яких вважають дуже близькими до олігарха, який має великий вплив і на пропрезидентську партію «Слуга народу».
Формування нових політсил
У листопаді глава держави Володимир Зеленський відзначить «екватор» президентської каденції. У політтехнологічному календарі ця дата є стартом для нової президентської кампанії. Тобто варто очікувати, що країну накриє хвиля гучних політичних, корупційних скандалів, звинувачень та об'єднань. Класика вітчизняних передвиборчих кампаній.
Умовно вже зараз можна говорити, що будуть дві протиборчі команди. З одного боку - президент Володимир Зеленський, який вже неодноразово натякав, що піде на другий термін, оскільки ще не все реалізував зі своєї минулої передвибочної програми. З іншого боку - все ті, хто хоче стати сьомим президентом країни й отримати свою потужну фракцію в наступному скликанні Верховної Ради. А таких буде чимало: побачимо старі й нові обличчя. Розберемо, хто ж з'явиться з новачків.
Інтригою залишається подальша політична кар'єра Дмитра Разумкова. У парламенті хіба що не ставки роблять, чи ризикне екс-спікер найближчим часом створювати свою депутатську групу, яка стане ядром для його особистої президентської кампанії. За різними підрахунками, на Разумкова в парламенті орієнтуються від 20 до 30 осіб (це і «слуги», і частина депутатів з «Голосу», кілька позафракційних парламентаріїв. - Прим. авт.), а для створення групи потрібно 17 «багнетів». Але чи захочуть ці люди офіційно оформляти відносини з Разумковим? Є ризики.
Наприклад, той же парламентарій Василь Мокан, який і голосував за відставку Разумкова червоною кнопкою, і єдиний зі «слуг» пішов на брифінг вже екс-спікера. У коментарі «КП" в Україні» він говорив, що готовий до кінця пройти політичний шлях із Разумковим. Але депутат не зможе просто так змінити фракційну прописку. До фракції «Слуга народу» він прив'язаний імперативним мандатом: вийде з фракції - ризикує втратити депутатський мандат.
Точно така ж доля й інших «списочників», які хотіли б будувати новий політпроект з Разумковим. У зоні ризику і сам Разумков. Колишні соратники дали зрозуміти: як тільки він почне переманювати до себе депутатів, то сам ризикує втратити мандат. Дилема Дмитра Разумкова в тому, що він пройшов до парламенту під першим номером списку партії «Слуга народу» і, відповідно, зобов'язаний вступити до фракції. Два роки він був позафракційним (за Регламентом ВРУ спікер не може бути у фракції чи депутатській групі), але після відставки має визначитися, з ким він. Поки ж Разумков обрав статус позафракційного депутата.
- Ми ще не знаємо (чи відбирати у Разумкова мандат. - Прим. авт.). Юристи кажуть, що є підстави... Подивимося, як Разумков буде працювати... Він каже, що буде працювати на благо виборців. Коли він йшов до Ради - це були виборці «Слуги народу». Якщо він буде працювати на благо виборців «Слуги народу» - це одна справа, якщо навпаки - інше, - заявив глава фракції «Слуга народу» Давид Арахамія.
Найближчий з'їзд, на якому може вирішуватися питання про позбавлення Разумкова депутатського мандата, попередньо запланований на другу половину листопада.
Про створення своєї політичної сили та її участі в черговій парламентській кампанії 2024 року заявив шоумен Сергій Притула (раніше входив до партії «Голос», але зі скандалом пішов). Він поки що не розповідає, на базі якої партії має намір юридично створювати своє політичне дітище. Кулуарно обговорюється, що до Притули готові примкнути багато з «Голосу», Української галицької партії та «Сили людей». Очікується, що до кінця осені (максимум до кінця року) Сергій Притула почне більше виходити у світ як лідер нової політсили і «давати рекомендації Зеленському». І «шостому» це буде навіть вигідно.
- Потенційно політпроект Притули буде тупцювати на електоральному полі «Європейської солідарності» та самого Петра Порошенка, "відкушуючи" голоси на виборах, - розмірковує політолог Олексій Якубін.
Передбачається, що з політичної тіні вийде партія «Удар». Політпроект Віталія Кличка, який у 2014-му практично зник з радарів всеукраїнської політики, візьметься повертати втрачені позиції. Кулуарно обговорюється, що в політику піде ще один Кличко - Володимир. Робота в штабі партії розігрівається. І нібито одним з головних ідеологів політсили виступає, як кажуть знавці, «колишній міністр МВС, але не Аваков», а «той, що ще був генпрокурором».