Тренують уяву і дрібну моторику
Предмет, створений для гри. Саме так, сухо і скупо, пояснюють значення слова « іграшка » різні тлумачні словники. Але ж ці «предмети» дуже важливі в житті кожної дитини. Психологи стверджують, що, граючи, маленька людина вчиться спілкуванню, вмінню висловлювати свої почуття, пізнавати себе. Навіть більше: успішність в дорослому житті в деякій мірі залежить від навичок і знань, набутих під час ігор з тими самими пірамідками, кубиками, ляльками, машинками.
- Уже давно доведено вченими, що іграшки - це не тільки розвага, - розповіла «КП в Україні» психолог Ірина Мудрій. - Ці предмети, які призначені для дитячих ігор, навчають, розвивають уяву, дрібну моторику, спонукають активну діяльність. І, звичайно ж, іграшки об'єднують діточок одного віку, що має величезне значення для соціального становлення дитини. Граючи з м'ячем, кубиками, розбираючи і складаючи пірамідку, малюк отримує знання, необхідні для дорослого життя. Здивовані? Але ті ж кубики прекрасно розвивають логіку, пірамідка вчить рахувати, вивчати кольори, сортер розвиває пам'ять і окомір.
Нинішні діти розпещені достатком іграшок. У будь-якому дитячому магазині полиці ломляться від всіляких ляльок, машинок, пазлів, роботів і т.д. І все це гуркоче, блищить, шумить... І коштує чималих грошей. При цьому психологи радять не поспішати купувати все те, у що тицяє пальцем ваш малюк.
- Від великої кількості іграшок в будинку увага малюка розсіюється, він хватає одну іграшку, потім іншу, п'яту-десяту і вже не знає, що з цим багатством робити, - пояснює психолог. - Знижується якість самої гри. Запропонуйте карапузові 2-3 іграшки сьогодні, а завтра поміняйте їх на інші. І чим простіше буде забавка, тим краще. Не купуйте ці модні і дорогі інтерактивні іграшки, які співають, говорять, рухаються. З такою лялькою або роботом грати весело, але у дитини «вимикається» фантазія. Навіщо придумувати якусь гру, якщо сама іграшка і так все робить за нього? А потім через деякий час виявиться, що у дитини «страждають» креативність, творчість.
Вибираємо за віком
Так які ж іграшки вибрати своїй дитині? В першу чергу вибір залежить від віку малюка. Адже психіка та інтелектуальні здібності дітей однорічного віку і, наприклад, п'яти років абсолютно різні. Психологи радять малюкам до трьох років купувати іграшки, які активно задіюють руки: шнурівки, сортери, мозаїки. Після трьох років і до п'яти триває так званий творчий період. У цьому віці інтереси дитини зосереджені на малюванні, ліпленні, всіляких виробах. Тому замість чергової ляльки або машинки краще купити пластилін і фарби. А після п'яти років - з притиском на розвиток логіки. І відмінним подарунком для п'ятирічки будуть різні конструктори, настільні ігри.
Також психологи радять придбати дитині (і хлопчикові, і дівчинці) іграшки, які допомагають відтворювати доросле життя: кухні, рахівницю, музичні інструменти, залізні дороги, телефони, сумку доктора, набір перукаря. І так званий маст-хев будь-якої дитячої - це спортивний куточок. Якщо немає можливості встановити невеликий спортивний комплекс або шведську стінку, то купіть своєму чаду іграшки для активності: м'ячі, скакалки, ракетки і воланчик для бадмінтону, кеглі та м'яч для дитячого боулінгу, дитяче баскетбольне кільце і т.д.
Іграшки для самих маленьких
Малюк народився, і ось уже батьки потроху знайомлять його з життям. Носять на руках, співають дитячі пісні і бавлять першими іграшками - брязкальцями. Приблизно з 2-3 місяців після свого народження діти починають реагувати на звуки, які чують, фокусують погляд на яскравих речах. А після 3 місяців вже намагаються взяти в ручки цікавий предмет. Тому нехай брязкальця будуть з різними наповнювачами (розвивається слух у дитини), а на дотик шорсткими, гладкими, в пупиришках (розвиваються тактильні здібності). І найкраще, якщо іграшка буде не пастельного кольору, а яскравою і контрастною (червоною, білою, чорною).
Після пів року запропонуйте дитині пірамідку, кубики, м'ячики різних розмірів і кольорів. Нехай розкидає їх, пробує «на зуб», розглядає. Згодом малюк почне збирати ті ж кубики в ряд, в башточку, навчиться вдягати кільця піраміди на вісь, і так познайомиться з поняттями форми і розміру предметів. Маніпуляція з цими іграшками приносить задоволення і радість дитині, а ще відмінно розвиває її інтелект.
Ближче до року дитина робить перші кроки. І в цьому віці дитині сподобаються каталки, машинки, що відштовхуються, коляски, тобто все те, що рухається. Також можна запропонувати малюкові сортер, шнурівку, мозаїку - іграшки для розвитку дрібної моторики.
Від 1 року до трьох років
Саме зараз настав час подбати про дитячу кімнату або куточку для ігор. Обладнайте місце для зберігання іграшок і вже з цього віку привчайте дитину до охайності.
Якщо однорічному карапузові все ще будуть цікаві пірамідки і сортери, то вже дволітку можна познайомити з пазлом. Вибирайте гру з невеликою кількістю елементів, з досить великим і чітким зображенням. Збираючи пазл, дитина тренує увагу, логічне мислення.
[Quote_kp type = "inr_right" text = "Якщо однорічному карапузові все ще будуть цікаві пірамідки і сортери, то вже дволітку можна познайомити з пазлом."]
Також купіть малюкові фігурки тварин: пластикові, які можна розставляти в ряд, або м'які, які надягають на пальці. Граючи з ними, дитина вчить назви звірів, придумує сюжет для такого пальчикового театру, фантазує.
[/Quote_kp]
Від 3 до 5 років
У цьому віці діти починають копіювати доросле життя. Все частіше грають в дочки-матері, в «дитячий садок», «магазин», «лікарню». Це означає, що дитина активно розвивається в емоційному плані, адаптується до правил нашого життя. Для таких ігор знадобляться іграшковий посуд, кухня, набір доктора і перукаря, касовий апарат. Вибираючи іграшки, віддавайте перевагу тим, які схожі на дорослі предмети.
А ще в цьому віці діти вже цікавляться творчістю. Тому малюкові сподобається набір фломастерів, фарб, пластиліну.
5-6 років
Вік, коли іграшки йдуть на другий план. Дитині вже не так цікаво грати в ляльки чи машинки, вона хоче вчитися майструвати, шити, клеїти. Тому вдалою покупкою будуть канцелярські приладдя, будівельні матеріали, нитки для вишивання, фурнітура для прикрас. А ще дитина явно зрадіє настільним іграм, в які можна пограти з друзями. Таке заняття розвиває посидючість, цілеспрямованість, уважність. До слова, 5-6 років - відмінний вік для знайомства дитини з шахами і шашками. Ці інтелектуальні ігри сприяють зародженню логічного мислення, розвивають логіку, пам'ять, уяву.
ВАЖЛИВО!
Іграшка повинна бути безпечною. Це перша і головна вимога до таких дитячих товарів, впевнена педіатр Любов Горбань.
- Ринок завалений іграшками, в тому числі і найнижчої якості, які можуть нашкодити здоров'ю дитини, - розповіла «КП в Україні» медик Любов Горбань. - Брязкальце або лялька з дешевого пластику, напхані шкідливими речовинами, може надати серйозне токсичне навантаження на організм малюка, пошкодити його нервову, імунну систему, викликати онкологічні захворювання. Тому звертаюся насамперед до батьків: вибирайте якісні іграшки, не соромтеся попросити в магазині документи на цей товар, бережіть своїх дітей.
Шпаргалка для батьків:
- Уникайте покупки іграшок невідомої фірми.
- Ляльки, машинки, кубики тощо повинні бути міцними, якісними і безпечними. У них не повинно бути дрібних деталей, гострих виступів.
- В електронних іграшках важливо, щоб місце розташування батарейок було надійно закрито і прикручено болтиками.
- Музична іграшка повинна видавати приємні, але не дуже гучні звуки - бережіть дитячі вуха! (І свої теж - прим. Ред.).
- Якщо іграшка має запах - не купуйте.
- Зверніть увагу на матеріал, з якого виготовлена іграшка і покриття. Маленька дитина обов'язково оближе іграшку, тому фарба не повинна злазити.
- Намагайтеся мінімізувати кількість м'яких іграшок - пилозбірників. До того ж важко зрозуміти склад їх наповнювача.
- Зверніть увагу на вагу і розмір іграшки. Вона не повинна бути занадто важкою для дитини. Також важливо, щоб сама іграшка і її частини були досить великими. Якщо на товарі є знак «від трьох років», значить, вона може містити дуже дрібні деталі.
- Купуйте реалістичні іграшки, тобто такі, які схожі на реальних звірів або людей, щоб дитина бачила схожість.
- Читайте інформацію на етикетці дитячої іграшки, де повинні бути вказані найменування країни і фірми-виробника, підтвердження якості товару, інформація про основні споживчі властивості іграшки, умови зберігання та експлуатації, дата виробництва і термін придатності.