Найближчим часом Кримінальний кодекс України може поповнитися новою статтею - 321-3, яка встановлює відповідальність за підробку документів про профілактичні щеплення. У законопроекті № 6084 йдеться про «особливо небезпечні інфекційні хвороби», але між рядків читається, що він присвячений коронавірусу та нелегальній торгівлі сертифікатами про вакцинацію. А цей бізнес набирає обертів і загрожує набирати ще більше, оскільки визначено ряд професій, де без довідки про уколи можна втратити місце.
Чи допоможе посилення покарання перемогти підпільний ринок зі штампування фальшивок?
Штраф або обмеження волі
Паралельно з законопроектом №6084 Раді належить оцінити проект постанови №6154 про додаткові заходи з протидії поширенню COVID-19. Він говорить, що під «купол» на Грушевського пускатимуть тільки вакцинованих журналістів і тільки вакцинованих депутатів. Хто не надасть докази - повертай назад.
каже народний депутат від «Слуги народу» Олександр Качура.
Кабінет міністрів, який став ініціатором «штрафного» законопроекту, вже затвердив перелік професій, де довідка про вакцинацію буде обов'язковою умовою. Поки що це тільки чиновники вищого та місцевого рівня, працівники закладів освіти всіх типів. Але список обіцяють розширювати, з чого можна зробити висновок, що попит на тіньовому ринку сертифікатів зростатиме. Яка пропонується протиотрута?
+ Використання особою свідомо підроблених документів, які підтверджують проведення профілактичних щеплень проти особливо небезпечних інфекційних хвороб, карається штрафом від однієї тисячі (17 000 грн) до двох тисяч (34 000 грн), неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до 2 років.
- Обмеження свободи - це колонія-поселення. Головним покаранням є штраф, і я думаю, що суди будуть обмежуватися таким заходом, - вважає адвокат Олексій Сиротін. - Хочу відзначити, що покупка фальшивої довідки не підлягає покаранню. Купив - поклав вдома на поличку. А ось якщо використовував - пред'явив на роботі або на кордоні, це свідоме порушення.
Уже не провина, а злочин
Наразі проти фальсифікаторів використовується стаття 358-а Кримінального кодексу ("Підробка, збут, використання документів, штампів, печаток, бланків"). У поліції повідомляють, що тільки останнім часом відкрито 12 подібних справ, і хваляться першим реальним вироком: за підробку сертифіката про вакцинацію засуджений і відсторонений від роботи на рік лікар з Дніпропетровської області.
Щоправда, санкція в 34 000 гривен вказує на кримінальний проступок (штраф 51 000 без збереження в біографії судимості. - Прим. ред.). Якщо приймуть новий закон і введуть окрему статтю, то подібні дії можуть розцінюватися як справжній злочин. Аж до реальної в'язниці.
+ Внесення медпрацівником завідомо неправдивих відомостей до медичної документації про проведення профілактичних щеплень проти особливо небезпечних інфекційних хвороб карається штрафом від двох тисяч (34 000 грн) до чотирьох тисяч (: 68 000) неоподатковуваних мінімумів доходів або позбавленням волі на строк до 2 років з позбавленням права обіймати певні посади на термін від 1 до 3 років.
Куратор вакцинації по Києву Василь Жівотенюк вважає справедливим, якщо у Кримінальному кодексі з'явиться окрема стаття для медичних підробок.
- Вакцинація рятує життя, і з цим вже навіть не сперечаються. Ті, хто заробляють на підробках, ставлять людей на грань ризику. Наразі 97% госпіталізованих як по Києву, так і по Україні не мають щеплень, - говорить доктор.
Просто папірці
У той же час Василь Жівотенюк зазначає, що медиків, які зважуються внести фальшиві дані до електронної бази, не може бути багато.
- Лікар ставить свій цифровий підпис, і цим одразу видає себе. Щеплення робить не одна людина, а бригада. Якщо допустити, що невикористана вакцина виливається, а дані заносяться до бази, має бути змова кількох осіб. Поставити таке на конвеєр не можна. Тільки виняткові випадки. Левова частка фальшивих сертифікатів - просто папірці, яких немає в жодній базі. Це легко перевірити, і потрібно контролювати з боку Держпродспоживслужби, - каже Василь Жівотенюк. - Зокрема, по школах. За тими даними, які отримую я, в Києві вакциновані були на початок жовтня 55% педагогів, а у них самих виходило більше 80%.
[Quote_kp type = "inr_left" text = "Національна поліція та СБУ періодично інформують про викриття цілих друкарень, де штампують сертифікати про вакцинацію."]
Щоправда, в столиці ніхто з педагогів за руку спійманий не був, а ось у Івано-Франківську - так, про що недавно повідомив мер міста Руслан Марцінків. У школах знаходили сертифікати, на яких стояли печатки давно ліквідованих поліклінік.
[/Quote_kp]
Національна поліція та СБУ періодично інформують про викриття цілих друкарень, що штампують сертифікати про вакцинацію. Прикордонники - про вибіркові перевірки і виявлені фальшивки. Для тих, хто поставив виготовлення таких документів на потік, законопроект передбачає досить суворе покарання.
+ Виготовлення з метою збуту, збут підроблених документів, які підтверджують проведення профілактичних щеплень проти особливо небезпечних інфекційних хвороб, караються штрафом від п'яти тисяч (85 000 грн) до десяти тисяч (170 000) неоподатковуваних мінімумів або позбавленням волі на строк до 3 років.
Справедлива відповідь на обман
Доктор медичних наук, завідувач лабораторії Інституту імунології та мікробіології ім. Мечникова Андрій Волянський ставиться до антиковідних ініціатив уряду з обережністю.
- Це дуже складне питання, особливо з обов'язкової вакцинації. У людей, що перехворіли на коронавірус, може зберігатися високий природний захист, а їх змушують робити щеплення чи купувати довідку. І навпаки - вакциновані можуть мати низький захист і переносити хворобу, але для них будуть відкриті усі двері. Логічно було б проводити масові тести на антитіла, але у нас статистику поставили вище здорового глузду, - ділиться думкою лікар.
А ось глава правління організації «Платформа здоров'я» Тимофій Бадиков оцінює всі починання позитивно.
каже Тимофій Бадиков.
І зазначає, що головний упор, безумовно, потрібно робити на свідомість громадян, на розуміння суспільного здоров'я. Але нині реальність така, що каральні заходи можуть приносити більше результатів, аніж мотиваційні.