На транспорті готують карантинні рейди: кого покарають і кого можуть висадити з потяга чи маршрутки

"Укрзалізниця" анонсувала посилені перевірки на рейсах через нові обмеження.

REUTERS

З 21 жовтня в Україні посилять карантин і не пускатимуть до міжміського громадського транспорту без документів про вакцинацію або тестування. Як це буде відбуватиметься?

Керівник пасажирського напрямку "Укрзалізниці" Олександр Перцовський розповів, що в поїздах міжобласного сполучення провідники при посадці перевірятимуть, чи є у пасажирів сертифікат про вакцинацію.

- Обмеження - з 21 жовтня. Всі пасажири, які мають квитки на 21 жовтня і далі, вже повинні дотримуватися нових правил. Ці обмеження поширюються на далекі міжобласні пасажирські сполучення. Всі пасажири, які подорожують у приміському сполученні, роблять це у звичайному форматі. І, звичайно, треба дотримуватися маскового режиму, - зазначив він.

При посадці провідники перевірятимуть, окрім паспорта і квитка, документ з того переліку, який вказаний у постанові Кабміну. Зокрема, наявність сертифікатів про щеплення в паперовому або електронному вигляді (для "жовтої" зони достатньо, якщо є відмітка про отримання однієї дози, якщо це "червона" зона - про повний курс вакцинації - дві дози).

У компанії просять пасажирів із розумінням поставитися до черг при посадці, які можуть виникнути через перевірку більшої кількості документів, і закликають приїжджати на вокзал заздалегідь, зберігати спокій, а також дистанцію на пероні.

- Якщо сертифіката немає у пасажира, то досить мати підтвердження про проходження ПЛР-тесту або експрес-антигентесту, який зроблений не пізніше ніж за 72 години до подорожі, - додав Перцовський, зазначивши, що люди, яким протипоказане щеплення, мають будуть здавати експрес-тести.

"Укрзалізниця" кличе поліцію на допомогу

Перцовський зазначив, що ті люди, які вже придбали квитки, ще встигають до 21 жовтня пройти тестування на коронавірус або ж у разі відмови від поїздки можуть здати квитки "Укрзалізниці" і отримати назад гроші. Якщо  необхідні документи про вакцинацію або тестування відсутні, провідники можуть не допустити пасажира в поїзд.

Крім того, в УЗ закликають Міністерство внутрішніх справ долучитися до перевірки документів і дотримання карантину, адже у них більше повноважень.

- Стюарди та провідники насправді не мають повноважень висаджувати когось зі складу. Потрібно, щоб представники поліції долучалися до перевірок і це контролювали. Важливо, аби контролювали не тільки дорогу, але й неофіційних перевізників, - розповів Олександр Перцовський.

На вокзалах з'являться пункти експрес-тестування

"Укрзалізниця", окрім введення "ковідних" документів для подорожі між регіонами, планує розгорнути на вокзалах експрес-лабораторії для тестування пасажирів. Розгорнути мобільні пункти швидкого тестування на COVID-19 планується на найбільших вокзалах країни.

- Ми звернулися до найбільших лабораторій, щоб безпосередньо на вокзалах розгорнути пункти, які зможуть надавати послуги з експрес-тестування. Ведемо переговори, щоб це була мінімальна ціна для людей, які з якихось обставин не вакцинувалися, - сказав Перцовський.

Пасажири міських маршруток можуть розслабитися?

Поліція в ході рейдів по маршрутках не буде висаджувати пасажирів без захисних масок і документів, які підтверджують COVID-безпеку. Протоколи будуть складатися одразу на перевізників. Про це РБК-Україна розповіла спікер Нацполіціі Мар'яна Рева.

За її словами, там, де введено обмеження з пасажирських перевезень, поліцейські мають право проводити вибіркові перевірки наявності у пасажирів і водіїв документів, що підтверджують COVID-безпеку.

- Висаджувати з транспорту нікого не будуть. Складатимуть адмінпротокол на перевізника. Тому водії маютьпроконтролювати наявність відповідних документів у пасажирів, - додала Рева.

Однак штрафів за порушення маскового режиму громадянами України ніхто не відміняв, тож навряд чи люди без масок залишаться безкарними.

ДОВІДКА

Нові правила перевезення пасажирів, які з 21 жовтня вступлять в силу і припускають посадку до транспорту під час карантину з тим або іншим документом про вакцинацію чи тестування, поширюються на повнолітніх осіб - громадян України, іноземців та осіб без громадянства. Йдеться в тому числі про водіїв, членів екіпажу авіа- та залізничного транспорту. Діти й підлітки до 18 років можуть їздити без таких документів.

Нові правила стосуються як регулярних, так і нерегулярних перевезень пасажирів. Йдеться про автомобільний транспорт на автобусних маршрутах, авіаційний та залізничний транспорт міжобласного сполучення. Правила не застосовуватимуться до міських і внутрішньообласних перевезень.

До громадського міжміського транспорту не пускатимуть без COVID-сертифікату (для "жовтої" зони підійде і "жовтий"), або сертифікату міжнародного зразка (а також іноземного сертифікату), або негативного результату тестування на COVID-19 методом ПЛР, або експрес-тесту на визначення антигену коронавірусу SARS-CoV-2, який діє 72 години. На внутрішньообласні перевезення і міський громадський транспорт ці вимоги (поки що) не поширюються.