В Україні вже другий місяць триває кампанія з добровільного декларування доходів, отриманих без сплати податків. Офіційна статистика задекларованих за перший місяць коштів відверто не вражає. При цьому представники влади та банкіри продовжують стверджувати, що у громадян на руках знаходяться десятки мільярдів доларів. Крім того, останні дослідження показують, що громадяни України попереду планети всієї з використання криптовалюти. Чому ж наші громадяни так люблять «готівку» і не хочуть повірити державі, аби «легалізувати» ці кошти?
Гроші під матрацом знову порахували
Політики і банкіри увесь час намагаються порахувати тіньові накопичення громадян і «накласти на них лапу». Називають це, звичайно, інакше - легалізувати тіньові капітали. Для цього з 1 вересня була запущена податкова амністія - можливість легалізувати заощадження, отримані без сплати податків, за відносно невелику комісію на користь держави.
На цьому тижні глава НБУ Кирило Шевченко, виступаючи на Київському міжнародному економічному форумі, заявив, що за останні 11 років українці відклали в заначку мінімум 30-35 млрд доларів.
- Є різні оцінки «сірої» економіки. Ми в Нацбанку вважаємо, що це до 30% ВВП. Якщо говорити про обсяг заощаджень громадян України, які перебувають поза банківською системою після 2010 року, то він дорівнює 30-35 млрд дол. - в доларах, євро та гривні, - заявив головний банкір країни.
За словами Шевченка, підрахунок накопичень здійснено за методологією платіжного балансу. Відсутність оцінки до 2010 року він пояснив проблемами в статистиці.
У свою чергу голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев озвучував дещо іншу статистику. За його словами, на руках у населення як мінімум 50 млрд доларів, а влада розраховує вивести з тіні близько 20 млрд доларів.
- Ми припускаємо, що на руках у громадян (і економічні розрахунки свідчать про це) в різних формах знаходиться близько 50 млрд доларів, - заявив Гетманцев. - Це гроші, отримані в різний час з ухиленням від оподаткування. Якщо нам вдасться вивести хоча б 20 млрд дол., ми будемо вважати це суперперемогою.
Громадяни не поспішають
Вже пройшло трохи більше місяця з моменту початку податкової амністії, але за цей час українці задекларували не так вже й багато - близько 56 млн грн, або трохи більше 2 млн доларів.
«Доповідаю за податковою амністією, - повідомив днями Данило Гетманцев у своєму телеграм-каналі. - На сьогодні задекларовано вже 56,5 млн грн в різних валютах. Збір до бюджету склав майже 3 млн».
Тобто за перший місяць було задекларовано всього 0,004% від плану. З такими темпами вся кампанія може виявитися провальною. Люди і раніше не поспішали розлучатися з «набутим непосильною працею», а офшорний скандал, до якого потрапили Володимир Зеленський та люди з його оточення, навряд чи стане стимулом довіряти державі свої заощадження. Плюс слова вчорашніх критиків офшорів Сергія Лещенка і глави фракції «Слуга народу» Давида Арахамії про те, що офшори - це нормально, теж не на користь амністії. Якщо перші особи країни вважають за краще тримати свої активи в іноземних юрисдикціях, то чим заначки звичайних людей гірше?
Криптовалюта - наше все
Більш того, українці все частіше переводять свої активи у криптовалюту, яку держави поки ще не навчилися ані регулювати, ані відстежувати. Згідно з новим рейтингом криптовалютної платформи triple-a.io, Україна посідає перше місце в світі за кількістю власників цифрових активів відносно загального населення країни.
Згідно з дослідженням, відносно загальної кількості населення найбільше власників криптовалюти виявилося в Україні - 5 565 881 особа, або близько 12,73% жителів країни. На другому місці опинилася Росія з показником 17,37 млн осіб, або 11,91% населення, а на третьому - Венесуела (2,9 млн, або 10,34%).
Причому оборот криптовалютних коштів в українських гаманцях за обсягами може зрівнятися з переказами заробітчан з-за кордону.
«З липня 2019-го по червень 2020-го Україна відправила криптовалюти на суму 8,2 млрд дол. і отримала на суму 8 млрд дол.», - сказано в рейтингу.
Щоправда, експерти говорять, що вірити такій статистиці стосовно кількості користувачів не варто. Адже кількість криптогаманців не відповідає кількості їх власників. У когось може бути й десять криптовалютних гаманців, а у іншого - жодного, але за статистикою у них буде в середньому по п'ять штук на брата.
- Рейтинг включає в себе кількість криптогаманців, що дійсно відображає наявність грошових коштів в українців, - пояснює «КП" в Україні» головний стратег з криптовалюти компанії TomiEx Анжей Ковальчук. - Однак подібний підрахунок статистично невірний і нагадує те, як розраховують середній рівень заробітних плат по країні. За умови, що у когось криптогрошей геть немає, а у когось по кілька криптогаманців, а в середньому виходить, що в Україні кількість власників цифрових активів по відношенню до загального населення країни велика. Дуже часто люди заводять кілька криптогаманців, щоб мати можливість з різних рахунків знімати гроші протягом дня, або робити перекази без обмежень, або давати для оплати послуг різні гаманці. Це певна диверсифікація ризиків.
Сила дії дорівнює силі протидії
У такій ситуації виникає резонне питання: чому українці не довіряють державі і вважають за краще тіньові заощадження?
- Надання переваги населенням країни особистим заощадженням «під матрацом» обумовлена низьким рівнем довіри до банківського сектору, регулярними затримками пенсійних та соціальних виплат, девальваційними коливаннями минулих років, досвідом отримання прибутку на заощадженнях в валюті, а також через політичну нестабільність в країні та в світі, - продовжує Анжей Ковальчук. - Раптом банки перестануть працювати або банкомат не видасть картку? Стурбованість за особисті фінансові накопичення має місце і тому, що грошей у людей в загальній масі небагато. Простіше знати, що ось вони, під рукою, аніж десь там у банку.
І чим більше держава намагатиметься відстежити доходи громадян, тим більше зростатиме попит на криптовалюту. Тобто чим більше на громадян будуть тиснути з податкової точки зору, тим більше вони будуть винаходити способів обійти ці обмеження.
- Популярність криптовалюти зростатиме у будь-якому випадку, - говорить Ковальчук. - «Закручування гайок» з боку держави лише демонструє неминучість розростання індустрії і високого попиту на електронні гроші, які можна з низькими комісіями практично щомиті переводити у будь-яку точки світу. У банках процедура переказу коштів занадто формалізована, і люди залежать від робочих банківських днів, а також є ризик затримки виплат «на розсуд служби безпеки банку», наприклад. У крипторинку таких затримок немає, тому бізнес завжди буде обирати спрощені варіанти переказу грошових коштів.
Курчат по осені рахують
Експерти по-різному оцінюють ефективність податкової амністії - хтось вірить в її успіх, а хтось дивиться скептично. Швидше за все, буде щось середнє між нинішнім провальним місяцем і «наполеонівськими» планами щодо виведення 20 млрд доларів з тіні.
- Перший місяць не можна вважати репрезентативним, оскільки багато хто хоче подивитися з боку на швидкість процедури і не поспішають бути в перших рядах, - резюмує Анжей Ковальчук.
Тож варто почекати до наступної осені, коли закінчиться період, відведений для добровільного декларування.