Браконьєри попалися на гачок. Державне агентство меліорації і рибного господарства України астрономічно збільшило таксу за незаконний вилов риби. Наприклад, за сома можна влетіти на 5 тисяч гривень, а за одного рака - на три тисячі.
Чи переконає це браконьєрів відкласти неводи?
Зростає ризик корупції
- Питання підвищення розміру такси за незаконний вилов риби було актуально роками, оскільки останній раз цифри стверджували майже 10 років тому. Їх мізерні розміри не стримували громадян в порушенні встановлених Правил рибальства, - говорить начальник Управління Державного агентства меліорації і рибного господарства в Києві та Київській області Володимир Мухін.
Але тепер ситуація змінилася.
упевнений Мухін.
Але при цьому він погоджується - разом з посилюванням покарання ростуть і корупційні ризики серед співробітників рибоохоронних патрулів. Одна справа, коли браконьєр ризикував втратити пару сотень гривень, і інше, коли тисячі. Звичайно, вони почнуть охоче пропонувати на лапу, щоб не втратити більшого. Тому патрулям треба піднімати зарплату до гідного рівня.
35 інспекторів на тисячі водойм
Підвищення такси за завдані збитки викликало бурхливі обговорення в соціальних мережах серед рибалок. Переважна більшість вважають, що найбільшої шкоди рибі наносять промисловість і браконьєри. Але чи так це?
- Аматорський вилов за розмірами навіть не зрівняється з промисловим. Але промисел ми проконтролювати можемо, вони все звітують, і ми знаємо їх кількість. А ось як проконтролювати кожного рибалку, і скільки вони в день ловлять - питання відкрите, - коментують в Управлінні Державного агентства меліорації і рибного господарства в Києві та Київській області.
Контролювати улови зараз проблематично. В районі діяльності Київського рибоохоронного патруля налічується 243 великих і 3049 малих річок загальною довжиною 6878, 93 км. А ще 65 водосховищ площею 1600 квадратних км, 4 лимани площею 2700 га, 3175 ставків. І всіх їх обслуговують всього 35 інспекторів.
Ловлять все під виглядом товстолоба
- Добре, що є якийсь рух. Але він все одно ще в неправильний бік. Спочатку було б добре повністю організувати роботу рибінспекції. Зайнятися водоймами і зарибнювати їх, а не просто підняти штрафи, - вважає чемпіон світу зі спінінгу з берега Назар Боженко. - Коли ти будуєш будинок, то спершу робиш фундамент, потім стіну, а потім дах. А зараз поставили дах, а знизу майже нічого немає.
За словами спортсмена, проблема якісного контролю дійсно гостра.
розповідає Боженко.
При цьому, за словами нашого співрозмовника, на Львівщині за останні 10 років ситуація все ж змінилася в кращу сторону.
- Раніше чи не в кожній водоймі повсюдно можна було зачепити браконьєрську сітку. Зараз такого немає. А якщо і трапляються, то, як правило, невеликі, метрів за 10, які не завдадуть багато шкоди, - продовжує рибалка. - Є ще один нюанс-промисловий законний вилов. Тут хитрують так - оформляють промисел товстолоба, а добувають сітками все, що попадається.
Нові такси: від 1564 до 18 870 гривень!
Важливо розуміти, такса - це не штраф, а завдані збитки. Розмір самого штрафу не змінився, він поки залишається колишнім. Але найімовірніше, також буде переглянутий. Тому браконьєр платить і штраф, і завдані збитки.
Ось у скільки зараз подорожчала незаконна риболовля:
- карась срібний (з 17 до 1581 грн)
- окунь (з 17 до 3162 грн)
- краснопірка (з 68 до 1564 грн)
- лин (з 119 до 1598 грн)
- лящ (з 170 до 1649 грн)
- щука (з 340 до 3468 грн)
- судак (з 510 до 3587 грн)
- сом (з 425 до 5117 грн)
- раки (з 25,50 до 3332 грн).
Ну, а найсильніше по кишені битиме незаконний вилов форелі (7225 грн), а також веслоноса і гібридів осетрових (18 870 грн). Вилов досить поширених товстолобів обійдеться теж недешево (3638 грн). Трохи дорожче останнього тепер коштує і сазан - 3706 грн.
Що стосується штрафів, то вони залишаються незмінними.
Рибалкі на замітку
Але що робити чесним рибалкам? Їх все вищевикладене теж стосується. Добова норма риби, дозволена до вилову, 3 кг на одну людину. Розберемо деякі нюанси.
1. Що робити, якщо рибалка виловив, наприклад, 3 кіло карасів і одну щуку? Як за перелов відшкодовувати збиток?
Відбувається, як правило, наступне - рибалка забирає свої три законних кілограма, а залишок вважають як нанесення збитку. Рибалка має право сам вибрати, яку здобич забирати в законні 3 кіло, а за яку платити.
2. Що відбувається, якщо зловив одну рибину важче трьох кілограмів?
За упіймання цієї риби не штрафують - вона трофейна. Але далі доведеться продовжити риболовлю за принципом «зловив - відпустив». Тому вигідніше брати з собою дружину або друга, тоді можна наловити ще на три кіло.
ДО РЕЧІ
За 2020 рік органами рибоохорони було зафіксовано понад 46 тисяч правопорушень, з яких 13 тисяч порушень - грубі. А загальна вага незаконно спійманої риби склала більше 142 тонн.