Боротьба з корупцією по-молдовському: з крісла генпрокурора в СІЗО

Генпрокурор Молдови звинувачується в пасивної корупції.

cotidianul.md

У сусідній Молдові почалася своя антикорупційна кампанія. Причому почалася мало не з самих верхів. У зв'язку з підозрами в причетності до корупції співробітниками молдавської спецслужби - Служби інформації і безпеки (СІБ) був затриманий генпрокурор Молдови Олександр Стояногло. У його будинку був проведений обшук, а сам він зараз знаходиться в СІЗО Кишинева.

Як повідомив міністр юстиції Молдови Сергій Литвиненко, кримінальну справу проти Стояногло порушив прокурор, призначений у вівторок Вищою радою прокурорів (ВСП). «В даний час у нас немає керівництва прокуратури», - заявив міністр. Рада прокурорів також усунув від виконання обов'язків все керівництво відомства.

Генпрокурор відмив десятки мільйонів доларів

Прокурор Антикорупційної прокуратури Віктор Фуртуне повідомив, що проти Стояногло висунуті звинувачення за чотирма статтями: зловживання службовим становищем, перевищення посадових повноважень, пасивна корупція (зловживання отриманими повноваженнями для особистої вигоди) і надання помилкових свідчень.

Стояногло, наприклад, інкримінують те, що під час перебування депутатом парламенту і головою комісії з національної безпеки він вніс до закону «Про боротьбу з відмиванням грошей» формулювання, яка дозволила відмити через молдавську банківську систему 70 млн доларів США (60,3 млн євро).

Сам Стояногло пов'язує своє затримання зі «зведенням з ним рахунків» президента Молдови Майї Санду. А вона відома тим, що веде кампанію по боротьбі з корупцією. Санду неодноразово говорила, що Стояногло намагається захищати корумпованих політиків і бізнесменів.

Так, його звинувачують в корупційних зв'язках з одним із найбагатших бізнесменів Молдови В'ячеславом Платоном, який влітку цього року покинув країну і зараз перебуває в розшуку. Нібито генеральна прокуратура незаконно скасувала звинувачення проти Платона, після чого він був звільнений.

Також Стояногло нібито був бенефіціаром сумнівних транзакцій. Зокрема, стверджується, що в 2021 році на його дружину було переоформлено дві компанії, що належать бізнесменові В'ячеславу Платону, який зараз переховується в Великобританії.

Майя Санду неодноразово заявляла, що генеральна прокуратура під керівництвом Стояногло не здатна боротися з корупцією і відкидала звинувачення в спробах організувати політичне переслідування опозиціонерів.

«Члени двох злочинних угруповань, причетних до великих корупційних схем, безперешкодно покинули країну, а прокуратура нічого не робить, щоб зупинити їх або повернути в Молдову для притягнення до відповідальності»,

заявляла президент Молдови.

І запевнила, що ні Стояногло, ні корумповані особи, яких він намагається захистити, «не зможуть зупинити найважливішу реформу, в якій потребує країна - очищення судової системи та прокуратури від впливу корумпованих груп».

Звинувачує президента і йти не хоче

Сам Стояногло вважає ці звинувачення безпідставними. Він стверджує, що нова влада Молдови намагалися переконати його порушити кримінальні справи проти представників парламентської опозиції, а після відмови почали його переслідувати.

«Я не маю ні юридичних підстав, ні морального права подавати у відставку. Я розумію, що цього домагаються нова влада, які поставили собі за мету встановити політичний контроль над генпрокуратурою. Нападки на генерального прокурора, дискредитація генпрокурора і його подальше звільнення - це турбота номер один нинішньої влади, включаючи президента Молдови ».

А екс-президент Молдови Ігор Додон, під час перебування якого Стояногло і був призначений генпрокурором країни, заявив, що причиною його затримання стали висунуті їм звинувачення на адресу західних дипломатів, що стосуються їх можливого втручання у внутрішні справи Молдови. «Влада, які бояться цих викриттів, пішли на незаконні заходи для його звільнення», - заявив Додон.

[Qds id = "633399"]