Щоденне протягом двох років вживання горіхів знижує рівень поганого холестерину. І відповідно ризик серцево-судинних захворювань. Про це йдеться в дослідженні, результати якого опублікувала Американська кардіологічна асоціація.
[Quote_kp type = "inr_left" text = "Вживання горіхів знижує рівень холестерину."]
Експеримент тривав два роки, в ньому взяли участь 708 добровольців у віці від 63 до 79 років з різних країн. Всі вони були соціально активними, не мали важких хронічних захворювань.
[/Quote_kp]
Волонтерів розділили на дві групи - експериментальну і контрольну. Учасники першої щодня до свого раціону додавали половину склянки горіхів, в той час як контрольна група харчувалася як зазвичай.
Добровольці регулярно здавали аналізи, а в кінці був узятий контрольний тест на рівень холестерину. Також були проаналізовані концентрація і щільність ліпопротеїнів. Розберемося, що це таке.
Чим завинив холестерин
Трохи теорії. Уже давно побутує думка, що холестерин - це погано і чим його менше, тим краще. Це не так. Відмовлятися від нього зовсім неправильно. Та й неможливо - наше тіло має потребу в ньому. Але холестерин холестерину ворожнечу: умовно його можна розділити на хороший і поганий. Який переважає у тієї чи іншої людини, залежить від наявності спеціальних білків, які є складовою холестерину.
Вони називаються ліпопротеїнами і бувають різними - виходячи від їх щільності:
- ліпопротеїни високої щільності (ЛПВЩ) роблять холестерин корисним - вони забирають все шкідливе з холестерину і утилізують це через печінку;
- а ось ліпопротеїни низької щільності (ЛПНЩ), навпаки, сприяють тому, що шкідливі речовини прикріплюються до стінок артерій і формують бляшки.
Відповідно атеросклероз і серцево-судинні захворювання викликає не холестерин сам по собі. Проблеми з'являються через співвідношення ЛПВЩ і ЛПНЩ в крові людини. Якщо переважають останні, значить, будуть формуватися бляшки, що звужують просвіт судин.
Що показало дослідження
Через два роки в учасників експериментальної групи рівень ліпопротеїнів низької щільності був нижче в середньому на 4,3 міліграма, а загальний холестерин знизився на 8,5 мг.
Холестерин ліпопротеїнів проміжної щільності (ЛППП, мають щільність між ліпопротеїнами низької і дуже низької щільності) також знизився.
Зміни рівня ЛПНЩ розрізнялися по підлозі:
- у чоловіків він знизився на 7,9%;
- у жінок на 2,6%.
Співавтор дослідження Еміліо Рос, доктор медицини, директор департаменту при Клінічної лікарні Барселони в Іспанії, також звертає увагу:
- На початку дослідження всі наші учасники не страждали від серйозних захворювань. Середній рівень холестерину у всіх людей в нашому дослідженні був нормальним. Тому у людей з високим рівнем холестерину після горіховою дієти зниження ЛПНЩ буде ще помітніше.
Горішок до горішку
Які горіхи є? В експерименті головним чином використовували волоський горіх.
Вважається, що він допомагає роботі мозку. Жирні кислоти в його складі покращують пам'ять і знижують вплив стресів і нервового перенапруження. А високий вміст вітамінів і мікроелементів живить організм і підвищує імунітет. Але головне, волоські горіхи багаті омега-3 жирними кислотами, корисними для серця.
- Багато людей турбуються про набирання ваги, коли вони включають горіхи в свій раціон, - говорить доктор Еміліо Рос. - Але до складу волоських горіхів входять поліненасичені жирні кислоти, вони повністю розщеплюються в організмі і не відкладаються в жирових запасах.
Для зниження поганого холестерину потрібно щодня з'їдати близько півсклянки волоських горіхів.