Шведська королівська академія наук прийняла рішення про присудження Нобелівської премії з хімії у 2021 році спільно вченим із США і Німеччини за розвиток асиметричного органокаталізу. Бенджамін Лист і Девід Макміллан стали лауреатами завдяки тому, що розробили точний новий інструмент для молекулярного синтезу - органокаталізу. Це дуже вплинуло на фармацевтичні дослідження і зробило хімію більш екологічною. Про це сказано в прес-релізі 6 жовтня.
- Багато областей досліджень і галузей залежать від здатності хіміків конструювати молекули, які можуть утворювати еластичні й міцні матеріали, накопичувати енергію в батареях або перешкоджати прогресуванню захворювань. Ця робота вимагає каталізаторів, які представляють собою речовини, що контролюють і прискорюють хімічні реакції, не стаючи частиною кінцевого продукту... Дослідники довгий час вважали, що, в принципі, доступні тільки два типи каталізаторів - метали і ферменти. Бенджамін Лист і Девід Макміллан удостоєні Нобелівської премії з хімії 2021 року, тому що у 2000 році вони, незалежно один від одного, розробили третій тип каталізу. Він називається асиметричним органокаталізом і грунтується на невеликих органічних молекулах, - сказано в публікації.
Завдяки роботі цих вчених дослідники тепер можуть ефективніше створювати що завгодно - від нових фармацевтичних препаратів до молекул, які здатні вловлювати світло в сонячних елементах.
Органічні каталізатори мають стабільний каркас з атомів вуглецю, до якого можуть приєднуватися більш активні хімічні групи. Вони часто містять загальні елементи, такі як кисень, азот, сірка або фосфор. Це означає, що ці каталізатори нешкідливі для навколишнього середовища і дешеві у виробництві.
Перша "нобелівка" з хімії була присуджена в 1901 році нідерландському вченому Якобу Хендрику Вант-Гоффу, який стояв біля витоків стереохімії та хімічної кінетики. З того часу премію отримали 186 осіб. Наймолодшим лауреатом став француз Фредерік Жоліо (35 років), найстаршим - американець Джон Гудінаф (97 років). У 2020 році нагороди були удостоєні творці технології "генетичних ножиць": Еммануель Шарпантьє (Франція) і Дженніфер Дудну (США).
- 5 жовтня лауреатами Нобелівської премії-2 021 з фізики стали Сюкуро Манабе з США, Клаус Хассельманн з Німеччини і Джорджо Парізі з Італії за дослідження клімату Землі.
- 4 жовтня лауреатами Нобелівської премії 2021 року з фізіології та медицині стали спільно Девід Джуліус і Ардем Патапутян за відкриття рецепторів температури і дотику.