Мости між «слугами» і все ще спікером Верховної Ради Дмитром Разумковим остаточно спалені. Останнє засідання погоджувальної ради голів депутатських фракцій і груп парламенту, яке відбулося 4 жовтня, тому підтвердження. Разумков звинуватив «слуг» в підробці документів (йдеться про законопроект про олігархів, який спікеру на підпис передав профільний комітет Верховної Ради. - Авт.), а у відповідь «слуги» - глави парламентських комітетів влаштували демарш, залишивши засідання погодради під головуванням Дмитра Разумкова. Фінальні штрихи неприязні до Дмитра Разумкова вони озвучили на окремому брифінгу.
Загалом, всім зрозуміло, що дні перебування Дмитра Разумкова в кріслі спікера Верховної Ради полічені. «КП в Україні» тим часом вивчила, якими кулуарними чутками оповитий процес відставки глави парламенту.
Слух №1. Відставка до дня народження
8 жовтня Дмитру Разумкову виповниться 38 років. І колишні соратники з партії нібито готують йому «подарунок». «Слуги» хочуть розглянути питання про відставку спікера 7-8 жовтня, не пізніше.
Сам же Дмитро Разумков пояснив журналістам, якщо дотримуватися Регламенту (а він має намір наполягати на його дотриманні), то на наступному пленарному тижні неможливо встигнути розглянути питання його відставки.
- Навіть якщо сьогодні, 4 жовтня, прийдуть підписні листи (про відставку спікера Дмитра Разумкова. - Авт.), то фізично провести аудит Рахункової за кошторисом (Верховної Ради. - Авт.), підготувати звіт голови до кінця тижня і роздати його не пізніше ніж за два дні до розгляду питання на засіданні Верховної Ради - об'єктивно неможливо, - заявив Дмитро Разумков та іронічно додав, - затягувати (відставку. - Авт.) не буду, але і робити так, як комусь хочеться - тоді можна було і в Трускавці проголосувати.
Слух № 2. 100 тисяч доларів за голос «за»
У ЗМІ та політичних телеграм-каналах почали поширюватися чутки про те, що за голос на підтримку відставки спікера Дмитра Разумкова готові платити від 50 до 100 тисяч доларів. Спікер навіть публічно заявляв, що звернеться до правоохоронних органів, щоб перевірили цю інформацію.
- Ми сьогодні бачимо багато чуток, багато пліток, багато інформації в ЗМІ, існують якісь розмови - хтось комусь пропонує 50-70-100 тисяч за голос за деякі відставки. Я не зовсім розумію, в яких кабінетах це відбувається, і хто веде такі переговори, але це точно негативно впливає на діяльність і на імідж Верховної Ради, - говорив Разумков.
У колись рідній фракції «Слуга народу» слова Разумкова спростували.
, - сказав заступник голови пропрезидентської фракції Олександр Корнієнко.
Після засідання «Великої фракції» в Трускавці нібито кулуарно почали говорити про те, що «валюта» за відставку спікера Дмитра Разумкова змінилася. Нібито представники фінансово-промислових груп, які мають вплив на депутатів від різних фракцій, домовилися, що в обмін на підтримку відставки Разумкова «слуги» не чіпають Кабмін, тобто найближчим часом ротацій не буде. Хоча раніше обговорювалося, що парламентська команда Володимира Зеленського готується відправити у відставку від 3 до 5 міністрів.
Слух №3. Позбавлять мандата і спікера, і його прихильників
Дмитро Разумков пройшов до парламенту за виборчими списками партії «Слуга народу». Він вів пропрезидентську партію на вибори (№1 виборчого списку). Але у фракцію не вступав: його відразу ж обрали спікером парламенту. А ця посада не передбачає фракційного членства, щоб гарантувати неупередженість глави парламенту до депутатів інших фракцій і депутатських груп.
У разі відставки Дмитра Разумкова потрібно оформляти політичну прописку, а точніше, вступати до лав «слуг», інакше є ризик втратити мандат. На сьогоднішній день за законом депутати- «списочники» руками і ногами пов'язані членством у фракції політичної партії, за списками якої потрапили в парламент. Вийшов/не ввійшов з фракції - політсила має право відібрати мандат.
Разумков вже заявив, що не має наміру входити до фракції «Слуга народу», а має намір працювати позафракційним депутатом. І керівництво фракції вже публічно заявило, що не буде піднімати питання про позбавлення Дмитра Разумкова мандата, а надасть йому можливість користуватися всім функціоналом позафракційного депутата: раз на два тижні проводити брифінг в парламенті, ставити питання під час «години запитань до уряду», в порядку лотереї записуватися на виступи під куполом Ради.
Подейкували і про те, що керівництво фракції «Слуга народу» озвучило всім своїм депутатам, що тих, хто проголосує проти відставки спікера Дмитра Разумкова, виключать з фракції. За словами народного депутата Богдана Яременка, це не так.
«Керівництво фракції (в Трускавці. - Авт.) дало гарантію всім, хто проголосує проти відставки спікера і вирішить піти з фракції, що« Слуга народу »не застосовуватиме проти них каральних санкцій у вигляді позбавлення мандата», - написав на своїй сторінці в фейсбуці Богдан Яременко.
Слух №4. Створить свій проект з Аваковим і Кличко
Одна з основних причин, з якої Дмитра Разумкова вирішили відправити у відставку, - його амбіції і персональні політичні ігри. Нібито він, один з головних політтехнологів і спікерів президентської кампанії Володимира Зеленського та парламентської «Слуги народу», почав створювати свій політичний проект. Кулуарно поширюється інформація, що Разумков вдарив по руках з мером Києва Віталієм Кличком, ексглавою МВС Арсеном Аваковим і експрем'єром Володимиром Гройсманом про створення спільного партійного проекту. І цей проект повинен стати чи не основним опонентом «Слуги народу» на наступних парламентських виборах.
Дмитро Разумков публічно спростовує такі чутки.
- Я зараз не займаюся побудовою якоїсь політичної структури, щоб говорити про якесь об'єднання з колегами. Не думаю, що це варто сьогодні взагалі обговорювати, - сказав Дмитро Разумков.
Слух №5. Три кандидати на місце спікера
Хто займе спікерське крісло Дмитра Разумкова після його відставки? До засідання в Трускавці обговорювалися три кандидатури: перший віцеспікер Руслан Стефанчук, народний депутат Олена Шуляк та народний депутат Павло Фролов.
Але після розмови з президентом Володимиром Зеленським все прояснилося. Головний кандидат в спікери від «слуг» - Руслан Стефанчук, кандидат на посаду першого віцеспікера - Олександр Корнієнко.