Слухання про захоплення українських кораблів у Керченській протоці почнуться в Гаазі 11 жовтня

У МЗС розраховують, що РФ притягнуть до відповідальності за конфлікт в Азовському морі.

Кадр з відео

Розгляд справи про захоплення Росією українських кораблів у Керченській протоці Арбітражний трибунал в Гаазі почне 11 жовтня. Про це повідомив у своєму Твіттері міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.

- 11 жовтень Арбітражний трибунал почне слухання по юрисдикції в справі України проти Росії щодо незаконного захоплення в листопаді 2018 трьох українських судів "Нікополь", "Бердянськ" і "Яни-Капу", а також 24 українських моряків - військовослужбовців ВМС ЗС України, - написав глава МЗС.

За його словами, ця справа є дуже важливим, оскільки таким чином доводиться протиправну поведінку Росії по відношенню до України.

- Справа також визначає для світу, оскільки Україна доводить фактами і юридичними позиціями, що абсолютний імунітет військових кораблів є основоположним принципом і обов'язком відповідно до міжнародного морського права, повинен дотримуватися всіма країнами, а його порушення караються 3/4, - підкреслив Кулеба.

Міністр упевнений, що за позовом України Росія буде притягнута до відповідальності, скільки б часу це не зайняло, а ефективна робота МЗС у міжнародних судах є інструментом встановлення справедливості і ще одним важелем тиску на Москву.

Історія питання

25 листопада 2018 року три військові кораблі України йшли в сторону Керченської протоки, прагнучи потрапити з Одеси до Маріуполя. Корабель російських прикордонників протаранив український буксир. Потім росіяни відкрили вогонь. Затримали артилерійські катери "Бердянськ" і "Нікополь", рейдовий буксир "Яни Капу. Прикордонники ФСБ взяли в полон 24 членів екіпажу. Всі вони були заарештовані і близько року провели в московському СІЗО.

Президент Петро Порошенко оголошував через інцидент військовий стан. В Україні моряки повернулися 7 вересня 2019 року в рамках першого при президенті Володимир Зеленський обміні з РФ.

Кораблі Росія переправила в листопаді за допомогою буксира, судна прибули в порт Очаків Миколаївської області. Україна заявила, що вони пограбовані і знищені. Київ оцінив збиток в 55 мільйонів гривень. У ФСБ запевнили, що передали кораблі "в нормальному стані" і з сантехнікою.