Експерти про обіцянку влади не підвищувати тарифи: гроші на компенсацію можуть розікрасти

Уряд компенсує регіонам понад 11 млрд грн на покриття зрослих витрат, але через непрозорі тарифи ЖКГ можуть бути нюанси.

Поліщук Максим/УНІАН

У цьому опалювальному сезоні тарифи на опалення підвищуватися не будуть. До такої угоди дійшли представники центральної і місцевої влади. Схема буде проста - на місця з бюджету нададуть компенсацію для покриття вирослих витрат тепловиків. На ці цілі обіцяють виділити 11 млрд грн. Правда, експерти впевнені, що частину цих коштів на місцях просто розкрадуть.

В чому проблема

До сьогоднішнього дня практично жодне місто в Україні не знало, якими будуть тарифи на опалення цієї зими. Справа в тому, що уряд передав питання формування вартості тепла на місця, а там порахували, що витрати тепловиків з минулого опалювального сезону виросли, і потрібно було підвищувати тарифи для населення.

У цьому сезоні "Нафтогаз" встановив для підприємств теплокомуненерго (ТКЕ) фіксований тариф - 7,42 гривні за кубометр газу. Це, за словами тепловиків, істотно вище, ніж було в минулому році. Крім того, щоб отримувати газ за такою ціною, потрібно робити передоплату, плюс якщо споживання почне рости, тоді доведеться купувати газ за ринковою ціною - а зараз це близько 30 грн за кубометр.

За таких умов тепловики ще на початку осені провели перерахунки, визначаючи тарифи для населення, при яких вони змогли б працювати не в мінус. І виявилося, що, наприклад, в Києві тариф на опалення потрібно було б підвищувати на 40%. В інших містах розрахунки підвищення доходили до 70%.

У свою чергу в уряді обіцяли не допустити підвищення тарифів. Зробити це можна було одним способом - компенсувати місцевим комунальникам зрослі витрати за рахунок коштів держбюджету. Тим більше що гроші на це є - дохідна частина в цьому році буде перевиконана на 100-150 млрд грн.

Про що домовилися

У четвер, 30 вересня, пройшов Конгрес місцевих і регіональних влад, на якому були присутні президент і прем'єр. Під час цього заходу перші особи держави пообіцяли допомогти місцевим органам влади. Напередодні пізно ввечері уряд збирався на позачергове засідання, мабуть, розглядалося питання про можливість перерозподілу бюджетних витрат, і гроші, схоже, знайшлися.

- До кінця опалювального сезону тарифи на тепло, тарифи на гарячу воду для населення не будуть рости, - заявив Володимир Зеленський.- Я вважаю, що це велика перемога... Люди цього чекали.

Президент пообіцяв, що місцеві громади України отримають в якості компенсації понад 11 млрд грн. За словами глави держави, перерозподіл відбудеться за рахунок спрямування частини зібраних податків з доходів фізосіб на користь місцевої влади.

Гроші розкрадуть?

Здавалося б, чудова новина - тарифи на тепло у всіх містах повинні будуть залишитися на колишніх рівнях, і люди не будуть переплачувати цієї зими за комунальні послуги. Правда, як говорять експерти, через те що тарифи встановлюються непрозоро, частину коштів просто розкрадуть.

- В Україні так і не було проведено аудит усіх тарифів ЖКГ, який президент доручив провести ще в січні. У такій ситуації влада не знає, скільки потрібно дотацій при сьогоднішній ціні на газ. Чи потрібні вони взагалі ? - говорить глава Житлового союзу України Олександр Скубченко.

За його словами, підприємства ЖКГ сильно завищують власні витрати. Як приклад експерт наводить випадок, коли одне з підприємств оплатило послуги охорони на 50 млн грн, які не надавалися. І ці витрати були закладені в тариф на тепло. Так само підприємства завищують норми витрат і втрат.

- Ніхто це не контролює, ніхто за це не карає, - резюмує експерт, - державі потрібно боротися з крадежем, заради якого всі тарифи необґрунтовано завищують.

За його словами, коли розраховують тариф з перевищенням витрат і втрат, то отримують 2500 грн за 1 Гкал, а якщо цей же тариф розрахувати без перевищення, то вийде максимум 1500 грн за 1 Гкал. Тобто при належному контролі з боку держави тепловики могли б виробляти тепло за нинішніми тарифами і без дотацій.