Процес відставки спікера парламенту Дмитра Разумкова запущений. 30 вересня голова фракції «Слуги народу» у Верховній Раді Давид Арахамія звернувся до спікера з вимогою ініціювати видачу підписних листів за відставку голови парламенту.
Голосування за звільнення Разумкова вже можливе наступного тижня. Ризики, що воно буде провальним, мінімальні. Хоча розглядається й ще один варіант - політичний шпагат.
Ініціатива Арахамії, а не всієї фракції?
Ще на минулому пленарному тижні в кулуарах парламенту топ-темою була можлива відставка спікера Дмитра Разумкова. Але керівництво «слуг» уникало конкретики. Той же глава фракції «Слуги народу» у Верховній Раді Давид Арахамія і його заступник Олександр Корнієнко лише підтверджували інформацію про те, що фракція має непрості відносини з Разумковим, що людина, яка делегована політсилою на пост спікера, провадить власні політичні ігри (взяти хоча б ситуацію з направленням Разумковим законопроекту про олігархів на розгляд Венеціанської комісії, проти чого була фракція).
Говорили, що має відбутися серйозна розмова з Дмитром Олександровичем. Але поки він на лікарняному ( захворів коронавірусом. - Прим. авт.), ніхто його звільняти не буде - неетично якось.
І ось Разумков видужав. Повернувся до роботи. Попрацював три дні, і його попросили видати підписні листи за його ж відставку.
- Очікувано було. Колеги прийшли за підписними листами про відкликання мене з посади голови Верховної Ради України. Відповідну пропозицію подав голова фракції «Слуги народу» Давид Арахамія. Одразу розписав документ на Апарат Верховної Ради України. Як і обіцяв, зволікати з процесом не буду. Сьогодні колеги отримають підписні листи. Продуктивної роботи в Трускавці! - відреагував Разумков.
Спікер фракції «Слуги народу» Юлія Палійчук уточнила, що рішення про збір підписів за відставку Разумкова - не воля фракції, а ініціатива одного депутата. (Символічно, що цей депутат є головою фракції. - Прим. авт.) У свою чергу прес-секретар спікера парламенту Ольга Туній уточнила, що Арахамія звернувся до Разумкова саме як глава фракції, а не просто народний депутат.
Президент допоможе прийняти «правильне» рішення
Наступний крок для зміщення Дмитра Разумкова з поста спікера - безпосередньо збір підписів. Всього потрібно 150, аби винести кадрове питання на голосування в зал Верховної Ради. І, як повідомили кілька «слуг» в коментарі «КП" в Україні», збір розпочнеться в Трускавці, де з 1 по 2 жовтня заплановане виїзне засідання фракції за участю президента Володимира Зеленського.
- Підписні листи видадуть тільки увечері. Логічно, що вже сьогодні ніхто не буде збирати підписи. Думаю, на засіданні фракції в Трускавці нам роздадуть ці листи і попросять визначитися. Я ще не визначився. Вирішу після засідання фракції, коли почую всі аргументи за і проти такого кадрового рішення. Якщо фракція вирішить, що потрібно відкликати спікера, підтримаю, - сказав в коментарі «КП в Україні» народний депутат Олександр Качура
А ось його колега Олег Дунда, не роздумуючи, відповів «КП" в Україні», що підпишеться за відставку Дмитра Разумкова.
- Як я можу відмовити Разумкову в його бажанні піти з поста спікера? Звичайно, підпишуся, - іронізує Олег Дунда. - Він зробив максимально для того, щоб його відправили у відставку. Напрошувався на неї довго й наполегливо. Дмитро Разумков ініціював багато конфліктів, частина з яких взагалі була на порожньому місці.
При цьому депутат не став розшифровувати, які конфлікти розпалював Дмитро Разумков.
До понеділка, 4 жовтня, «слугам» поставили завдання - «підписатися всім!".
- Так, регламент вимагає зібрати 150 підписів, щоб ініціювати питання про відставку. Але плани на Трускавець - щоб підписалися всі члени фракції або хоча б 226-230 депутатів (загалом у фракції 244 депутати). Під наглядом президента такий процес має піти швидше й простіше, - на правах анонімності розповів один із «слуг». - За моїми спостереженнями, відставку Разумкова на сьогодні залізобетонно готові підтримати приблизно 180 колег. Багато коливаються, побоюються, що після цього (звільнення спікера) Рада остаточно «ляже» під президента, будь-якої хвилини кожного з них теж можуть «попросити» з Ради.
Політичний шпагат для Разумкова
Як тільки «слуги» зберуть підписи за ініціювання відставки спікера Дмитра Разумкова, це питання можна включати до порядку денного парламенту. Теоретично кадрове голосування може відбутися навіть на наступному пленарному тижні, не виключено, що навіть на день народження Разумкова (8 жовтня).
Можливий, хоча і малоймовірний, варіант з політичним шпагатом Дмитра Разумкова. Питання відставки можуть відкласти, але натомість спікер повинен пообіцяти зговірливість. Як тільки порушить домовленість - у відставку.
- Зібрані підписи не означають, що вже наступного дня це питання потрібно включати до порядку денного Верховної Ради. На голосування можна винести і через тиждень, місяць... У будь-який момент, - пояснює народний депутат Олександр Качура.
Політичні експерти кажуть, що в інтересах Дмитра Разумкова якомога довше затриматися в кріслі спікера.
- Українська політика має чимало прикладів, коли все перегравали в останню ніч, найлютіші політичні опоненти ставали союзниками або навпаки. Думаю, ще буде спроба навести мости між спікером та президентом. Разумкову невигідно залишати крісло голови Верховної Ради, оскільки він ще не обзавівся своєю групою депутатів, які готові й можуть піти за ним у вільне плавання, - каже політолог Андрій Золотарьов.
Експерти відзначають, що за станом на сьогоднішній день на Разумкова орієнтуються близько 25-30 депутатів (серед них, наприклад, Василь Мокан, Людмила Буймистер), але більшість з них - «списочники», і це є вагомим стримуючим фактором.
- Якщо звільнять Разумкова, то в знак протесту з фракції «Слуги народу» можуть вийти 3-5 депутатів. Тільки мажоритарники. Орієнтовані на Дмитра Олександровича «списочники» й хотіли б покинути фракцію, але в такому випадку ризикують втратити депутатський мандат, - аналізує політолог Руслан Бортник.
За його словами, потенційна відставка Дмитра Разумкова у будь-якому випадку негативно відіб'єтьсяся на пропрезидентській фракції. Криза довіри всередині команди «слуг» посилиться, фракція ще більше розсиплеться. Голоси за необхідні президенту законопроекти стане ще складніше збирати.