Кабінет міністрів, НАК "Нафтогаз України" та Асоціація міст України підписали Меморандум про взаєморозуміння. Як зазначив прем'єр-міністр Денис Шмигаль, "в основі цього меморандуму домовленість про те, що місцева влада не підвищуватиме тарифи на тепло та гарячу воду в цьому опалювальному сезоні в порівнянні з попереднім". Підписання відбулося 30 вересня на засіданні Конгресу місцевих та регіональних влад при президентові України.
Документ має врегулювати проблемні питання в сфері централізованого постачання теплової енергії та постачання гарячої води. За словами Шмигаля, в меморандумі зафіксована й домовленість про "безперебійність поставок газу". Прем'єр повідомив, що також досягнута домовленість щодо ціни на газ, який "Нафтогаз" буде поставляти бюджетним установам. Крім того, передбачена фінансова підтримка місцевих громад "для безперебійної роботи теплокомуненерго і незмінності тарифів".
- З боку держави передбачається субвенція місцевим бюджетам із незадовільним індексом платоспроможності вже з четвертого кварталу цього року, - сказав він і додав, що на початку наступного року місцевим бюджетам залишать 4% від податку на доходи на доходи фізичних осіб. За його словами, це не менше 11 млрд гривень. Також місцевим бюджетам на 2022 рік залишать 13,44% від акцизу з палива.
В цілому "план Шмигаля" із збереження стабільності тарифів, який спирається на підписаний меморандум, складається з 5 пунктів:
- фіксована ціна на газ завдяки річним продуктам для більшості українців становитиме не більше 8 гривень за кубометр;
- зміни до бюджету для збільшення програми субсидій на 12 млрд гривень до кінця року;
- з 1 жовтня для 80% українських сімей ціна на електроенергію буде знижена до 1,44 гривні за кВт * год, для інших залишиться незмінною;
- для стабільного перебігу зими накопичено майже 19 млрд кубометрів газу в підземних газових сховищах;
- меморандум із місцевою владою про те, що тарифи на опалення не будуть підвищені у порівнянні з минулим роком.
Також Шмигаль заявив, що уряд надасть субвенцію громадам (деяким - вже починаючи з 4 кварталу 2021 роки) на покриття частини витрат підприємств теплопостачання для забезпечення їх безперебійної роботи і непідвищення тарифів.
Прем'єр Денис Шмигаль додав, що Україна стала свідком енергетичної війни і енергетичного шантажу Росії задля запровадження в експлуатацію "Північного потоку-2". Він нагадав, що у лютому був підписаний меморандум із міськими головами, аби уникнути підвищення тарифів в опалювальному сезоні 2021/22 років.