Україна в ООН заявила, що дії РФ в Криму - загроза режиму нерозповсюдження ядерної зброї

Країна стурбована ризиками можливого розміщення на півострові установок зі збагачення урану.

facebook.com/YVitrenko

Україна висловила в ООН стурбованість у зв'язку з нарощуванням Росією ядерного потенціалу в окупованому Криму. З відповідною заявою виступив заступник постійного представника України при ООН Юрій Вітренко на засіданні Генасамблеї, присвяченому Міжнародному дню боротьби за повну ліквідацію ядерної зброї, пише Укрінформ.

- Ми стурбовані ризиками можливого розміщення на півострові установок зі збагачення урану, виробництва матеріалів подвійного призначення і застосування технологій, пов'язаних з ядерною зброєю, - сказав Вітренко.

За його словами, Генасамблея ООН в ряді резолюцій висловила «серйозну стурбованість» через тривалу мілітаризації Криму Росією і розміщенням на півострові засобів доставки ядерної зброї. Вітренко додав, що дії Росії є прямою загрозою міжнародному режиму нерозповсюдження ядерної зброї.

Тривала окупація території України державою, яка володіє ядерною зброєю, призвела до фактичного розширення території розгортання такої зброї в світі, підкреслив зампостпреда України при ООН. Він також сказав, що в 1994 році Україна зробила безпрецедентний крок, відмовившись від третього за обсягами ядерного арсеналу в світі і приєдналася до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ).

- Довіра до деяких ключових елементів ДНЯЗ і їх ефективності серйозно підірвано одним з держав, що володіють ядерною зброєю, - підкреслив дипломат, маючи на увазі Росію.

Він нагадав про Будапештський меморандум 1994 року, підписаному ядерними державами, зокрема РФ, про гарантії безпеки, які надавали Україні в обмін на відмову від ядерної зброї. Згодом РФ «окупувала і намагалася анексувати Кримський півострів, а також розв'язала жахливу за своїми масштабами збройну агресію на сході України», зазначив дипломат, додавши, що такі гарантії безпеки виявилися неефективними.

Вітренко закликав почати «предметну роботу» Конференції з роззброєння, яка функціонує під егідою ООН в Женеві, розробити і укласти багатосторонній юридично зобов'язуючий документ про надання гарантій безпеки неядерних держав.